Dünya İnsani Zirvesi dünya liderlerini İstanbul’da buluşturdu! 23.5.2016

Birleşmiş Milletler tarihinde bir ilk olan ve İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi, 60’a yakın devlet ve hükümet başkanını biraraya getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen zirvede, küresel insani yardım sistemi masaya yatırıldı. Zirvede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İnsanların günlük ihtiyaçlarından geleceğine kadar her sorununun yerelden çok daha etkin çözüleceğine inancımız tam.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi, 60’a yakın devlet ve hükümet başkanını İstanbul’da biraraya getirdi. Tarihin ilk Dünya İnsani Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaktan ve bu vesileyle katılımcıları medeniyet ve tarih şehri İstanbul’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin; sıkıntı içinde hayatlarını sürdürmeye çalışan yüz milyonlar başta olmak üzere, tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diledi, zirvenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Zirve, bir dönüm noktası olmalı…

İhtiyaçlar her geçen gün artarken, kaynakların aynı oranda artmadığına değinen ve yardımların finansmanında uluslararası toplum açısından bazı sıkıntıların ve sorumluluktan kaçma eğilimlerinin yaşandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu zafiyeti en iyi bilen, çok acı bir şekilde bunu tecrübe eden ülke Türkiye’dir. Ülkemizdeki sığınmacılar için yaptığımız harcamalar 10 milyar doları aşmışken, uluslararası toplumun katkıları 455 milyon dolarda kaldı. Ben, Dünya İnsani Zirvesi’nin tüm bu alanlarda bir dönüm noktası olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

İstanbul, huzur ve barışın sembol şehri…

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, dünyada ilk kez düzenlenen tarihi zirvenin “Çatışmaları Önlemek ve Durdurmak Adına Siyasi Liderlik” konulu oturumunda konuştu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un liderliğinde yapılan zirvenin sonuçlara gidecek bir süreci arkasından getirmesini dileyen Başkan Kadir Topbaş, “Burada sizlere iki şapkamla UCLG ve İBB Başkanı olarak hitap ediyorum. Yakın kolay uzak zor idare edilir. 15 milyonu aşan nüfusuyla ve 8 bin 500 yıllık tarihiyle imparatorluklar şehri olan İstanbul, gerçek anlamda bir barış kenti. Farklı din ve kültürlerden insanlar, İstanbul’da 563 yıldır huzur ve barış içinde yaşamakta. İstanbul’un huzur ve barışın sembol şehri olarak söyleyebiliriz. Bunun nasıl gerçekleştiği incelenmelidir.” dedi.

 

Dünyada siyasi sınırların anlamsızlaştığı bir iletişim gücü…

Diğer taraftan dünyayı yöneten yerel yönetimlerde yaşayan 4 milyar insanı kapsayan UCLG’nin başkanı olduğunu hatırlatan Kadir Topbaş, yerel yönetimler olarak BM’nin kararlarında çözüm ortağı olmak için çalıştıklarını söyledi. Sorunların yerinden daha hızlı çözülebileceğinin altını çizen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda sadece 15 saniye içinde dünyada neler olduğuna bir baksak, internet üzerinden yüz milyonlarca işlem yapıldı. Amazonlarda yüzlerce ağaç kesildi ve tonlarca buzul eridi. Tonlarca bombalar atıldı ve onlarca insan hayatını kaybetti, bu 15 saniye içerisinde… Sorunların çözüm yollarını ararken, önce bataklığı kurutmak yani nedenlerini ortadan kaldırmak zorundayız. Global köy haline gelen dünyada siyasi sınırların dahi anlamsızlaştığı bir iletişim gücüyle karşı karşıyayız. Kaderlerimiz birbirine bağlı, lokal bir olay bütün dünya insanlığını etkiliyor. Farklı kıtalarda ve ülkelerde de olsa ortaya çıkan olaylar mutlaka çözülmelidir.”

 

Kentleşme süreci daha dengeli gelişmeli…

Bu konuda yerel yönetimlere düşen sorumlulukların farkında olduklarını ifade eden Başkan Topbaş, özellikle yereli güçlendirmek suretiyle kentleşme sürecinin daha dengeli gelişmesini ve sorunların yerinde çözülmesini arzu ettiklerini kaydetti. Olumsuzlukların çözümünün yerel yönetimlerin ve politize olmamış sivil toplum kuruluşlarıyla çözülebileceğine inandığını dile getiren Başkan Topbaş, dünyada ortaya çıkan göçmen nüfusun bütün dünyayı tehdit eder boyuta getirdiğini söyledi. Bu nedenle işgallerin sona erdirilmesi, kan ve gözyaşının bitirilmesi, insanca yaşanacak ortamlar oluşturulması gerektiğini vurgulayan Topbaş, insanlara en yakın birimler olarak İBB ve UCLG’nin sorunları gayet iyi bildiğini ve daha müreffeh bir hayat ile gelecek hazırlamaya çalıştığını belirtti.

 

Dünya barışı yerel yönetimlerden geçer…

Meseleleri ortaya çıkmadan çözmek gerektiğini ve sorunlar ortaya çıkmadan halkı bilgilendirmek zorunda olduklarını anlatan Başkan Topbaş, “Yerel aktörler olarak huzur ve barış ortamı sağlamak, yaşam standardını yükseltmek, ihtiyaçları önceden hissedip yerine getirmek vardır. Dünya yerel yönetimleri olarak BM, AB ve hükümetlerle yakın çalışmayı, bu konuda bize destek verilmesini arzu etmekteyiz. Yerel yönetimlerin finans noktasında ciddi ihtiyaçları var. Halk çözüm yeri olarak yerel yönetimleri görmektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığı döneminde yerel yönetimleri gücünü arttırdı ve İstanbul’da bu sayede ciddi yatırım ve hizmetler yapabildik. Dünya barışı da yerel yönetimlerden geçer. Çünkü biz yaşayan vatandaşlarımıza eşit mesafedeyiz. İnsanların günlük ihtiyaçlarından geleceğine kadar her sorununun yerelden çok daha etkin çözüleceğine inancımız tamdır.” şeklinde konuştu.

 

İBB, yurtiçi ve yurtdışına yardım elini uzatıyor…

Başkan Kadir Topbaş, BM Habitat III Genel Sekreteri Joan CLOS ile birlikte zirve kapsamında düzenlenen “Kentsel Krizler için Küresel İttifak” konulu oturuma da Eş Başkanlık yaptı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Topbaş, “Yerel yönetimler bir kamu kuruluşundan öte yarı sivil toplum kuruluşu gibidir. İBB olarak yurtiçi ve yurtdışındaki bütün felaketlere arama kurtarma ve yardım ekibi gönderiyoruz. Reflekslerimiz çok hızlı ve riskleri de göze alarak yardım söz konusu olunca çok hızlı karar alabiliyoruz. İnsan her şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez. Hayata tutunmaya çalışan insanı iteleyemezsiniz, öteleyemezsiniz. Öte yandan, hızla gelişen şehirler yoğun nüfusun baskı altında. Bunun mutlaka dengelenmesi lazım. Aksi halde şehirlerde yaşamak çok daha zor hale gelir.”

 

Yerel yönetimler kriz çözümünde aktif rol almalı…

Yerel yönetimler arasındaki kent diplomasisini çok önemsediklerini ve bunun dünya barışına, ülkeler arası ilişkilerinin düzelmesine büyük katkı sunduğunu aktaran Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler çözüm ortağı olarak vatandaşları aramıza alabiliyoruz. Teknolojinin en çok geliştiği 21. yüzyılda dünyada hala vahşi bir yaşam, kan ve gözyaşı var. İnsanlığın ölmemesi için her birimize önemli görevler düşüyor. Umarım ki bu toplantıda çok yaldızlı, güzel sözler söylemek yerine çözümler buluruz. Arkasından gideriz ve çözüm modelleri ortaya konulur… Krizleri önlemede küresel ittifak kilit rol oynamalıdır. Yerel yönetimler de bu alanda aktif rol almalıdır. UCLG, kentsel sorunlara karşı küresel ittifakın yanında olmaya devam edecektir.”

 

Yönetimlere “barış” ödülleri verilecek…

Başkan Kadir Topbaş, UCLG’nin Ekim ayında Bogota’da gerçekleşecek toplantısında, dünya barışına katkı sunan, kendi bölgesindeki çatışmaları önlenmesine yardımcı olan yerel ve bölgesel yönetimleri ilk kez ‘barış’ ödülüyle ödüllendireceğini de sözlerine ekledi.

 

İBB, dünyanın her köşesindeki afetlere yardım ekibi gönderiyor…

Başkan Kadir Topbaş, Dünya İnsani Zirvesi’nin 2’nci gününde, “Şehirlerin Göçe Cevabı: Belediye Başkanları Odak Oturumu”nda konuştu. Toplantıda BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve BM Habitat III Genel Sekreteri Joan Clos ile çok sayıda belediye başkanı yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin afet bölgelerine ve göçmenlere yönelik insani yardımlarının anlatıldığı sunumun gösterilmesinin ardından konuşan Başkan Kadir Topbaş, dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşanan sıkıntının bütün dünyayı etkilediğini belirterek, İBB’nin ırk, din ve medeniyet ayrımı gözetmeden dünyanın her köşesindeki afetlere yardım ekibi gönderdiğini söyledi.

 

İnsanlar savaşlar nedeniyle kıvranıyor…

“Günümüzde yaşanan sıkıntılar ve savaşlar nedeniyle insanlık acılar içinde kıvranıyor. 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük insan kaybı…” diyen Kadir Topbaş, dünyada bir taraftan ekolojik kıyametten bahsedilirken, diğer taraftan da savaşların, doğal afetlerin ve göçlerin yaşandığını hatırlattı.

 

İnsanlığın doğal afetlere karşı daha fazla tedbirli olması gerektiğini, savaşların da nedenlerini ortadan kaldırmak gerektiğini dile getiren Başkan Topbaş, “Niçin bu savaşlar yapılıyor? Yerkürenin kara alanlarının sadece yüzde 2,5’unda şehirler kurulu, insanlar yaşıyor. Buna rağmen neden hala kaos yaşanıyor? Neden hala geçmiş yüzyıllardaki menfaat kavgaları 21. yüzyılda devam ediyor. Nasıl kadın, çocuk gibi güçsüz insanların üzerine bomba yağdırılıyor, göçe zorlanıyor? UCLG Başkanı olarak bu sorunlara acil çözümler bulmamız gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

 

Göçler şehir planlarını alt üst ediyor…

Kentlere olan göç baskısından ve afet-savaş gibi sıkıntılar nedeniyle oluşan ani göç dalgalarından dolayı hazırlanan Çevre ve Ulaşım Master Planlarının birkaç yılda revize edilmek zorunda kaldığına dikkat çeken Topbaş, Türkiye’de yaşayan 10 milyon Suriyeli göçmenin 500 bininin İstanbul’da bulunduğunu kaydetti. Hükümetin göçmenlere 10 milyar lira harcadığını aktaran Topbaş, İstanbul’daki göçmenlerin barınma, sağlık ve eğitim ihtiyaçları için ciddi yardımlar yaptıklarını belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin güneyinde güvenli bölge oluşturulması fikrinin çok doğru olduğunun altını çizen Topbaş, “Burada şehirler kuralım. İnsanlar medeni şekilde yaşasın. Daha ucuz ve kimin ne yaptığını görebileceğimiz yerler olur. Ama maalesef dünya liderlerinden olumlu bir cevap gelmedi.” dedi.

 

Terörün bir kurgusu ve bir üst aklı var!

Naorobi ziyaretinde tanesi bir dolar olan ekmeğe muhtaç olan insanların elinde otomatik silahlar taşıdığını görerek hayret ettiğini anlatan Başkan Topbaş, “Bir araba bedelindeki otomatik silahlar bu aç insanlara nasıl geliyor? Menşei ne? Kimler tarafından aktarılıyor? Yerel yönetimler ne yapacak burada? Nasıl çözebilir bu sorunu?” şeklinde konuştu.

 

İstanbul, Ankara, Paris ve Brüksel’de yaşanan son 7 canlı bomba olayına karışan ve 2 gün önce Gaziantep’te yakalanacağını anlayınca kendini patlatan canlı bombaların hep kardeş ya da eş olduğunu hatırlatan Topbaş, şunları kaydetti: “Burada bir üst akıl, bir kurgu ve bir oyun var. Terör bir sektör olmuş ve üstten birileri bunu yönlendiriyor. Bu terör olaylarından en çok halkımıza en yakın birim olan biz yerel yönetimler etkileniyoruz. Sağlıklı bir gelecek ve güzel bir şehir hayatı sunmaya çalışıyoruz. Ama maalesef bizim bütün programlarımızı yok eden bir sürece doğru gidiyoruz. İşte böyle bir süreçte yapılan bu zirveyi ve buradan çıkacak fikirleri çok önemsiyoruz.”

 

Başkan Topbaş, dünya gençliğine seslendi…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra “Yüksek Seviyeli Gençlik Meclisi” toplantısında da zirveye katılmak üzere İstanbul’a gelen dünya gençlerine seslendi. Çocukluğunda izcilik yaptığını ve gençliğinde birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldığını belirten Topbaş, Türkiye nüfusunun yüzde 40’ını oluşturan gençlerin geçmişe göre çok daha iyi şartlarda yaşadığını söyledi.

 

“Hep birlikte Dünya Gençlik Meclisi Birliği’ni kuralım…”

UCLG Başkanı seçildiğinde BM’deki konuşmasında, “konuşan bir dünya” istediğini söylediğini hatırlatan Topbaş, “Gençlerin yerel yönetimlerde ve sivil toplum kuruluşlarında aktif rol almasını istedik. BM Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-moon’a teşekkür ediyorum. Gençlik artık dikkate alınıyor. Gençler kendi kararlarını vermeliler. Bu konuda UCLG ve İBB Başkanı olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. İstanbul’a Başkan olduktan sonra ilk defa Gençlik ve Çocuk Meclislerini kurdum. Sonra TBB Başkanı olarak Türkiye genelinde Gençlik Meclisi kurdum. Ve şimdi UCLG Başkanı olarak istiyorum ki; hep birlikte Dünya Gençlik Meclisi Birliği’ni kuralım. Böylece gençler BM’de çok daha fazla aktif rol oynasınlar” diye konuştu.

 

Dünyanın en etkin Gençlik Merkezi İstanbul’da…

İstanbul’da 20 bin metrekare kapalı alanı olan bir Gençlik Meclisi Binası hazırladıklarını ve buranın dünyanın en etkin Gençlik Merkezi olarak faaliyet göstereceğini anlatan Başkan Topbaş, İstanbul’da her yıl 10 bin gence izci kampı imkanı sunduklarını söyledi. Dünyadaki kaosun ve gerginliğin gençliği çok etkilediğini vurgulayan Topbaş, büyüklerin gençlerin düşüncelerine saygı göstermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

İstanbul’dan uzanan kardeşlik ve şefkat eli…

Dünya İnsani Zirvesi kapsamında; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından “İstanbul’dan

Dünyaya Uzanan Kardeşlik Eli / İstanbul’dan Türkiye’ye Uzanan Şefkat Eli” konu başlığında bir sergi açıldı. İstanbul Kongre Merkezi’nde ziyarete açılan sergide, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dünyanın pek çok ülkesinde ve ülkemizde yaptığı afet sonrası, kalkınma ve sosyal desteklerin fotoğrafları yer aldı.