Kadir Topbaş, 4’üncü kez TBB Başkanı! 25.5.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3 dönemdir yürüttüğü Türkiye Belediyeler Birliği’nin başkanlığına bir kez daha seçildi. “Şahsıma gösterilen güven duygusu için teşekkür ediyorum.” diyen Başkan Topbaş, yeni dönemde de güzel hizmetler vermeye devam edeceklerini söyledi.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, Grand Cevahir Hotel’de yapıldı. Yapılan toplantıda TBB’nin 2015 Faaliyet Raporu, Genel Sekreter Hayrettin Güngör tarafından meclise sunuldu. Faaliyet raporunun sunulmasının ardından yapılan oylamayla TBB’nin 2015 Faaliyet Raporu oy birliğiyle kabul edildi.

 

Kadir Topbaş, oy birliği ile yeniden Türkiye Belediyeler Birliği Genel Başkanı seçildi…

Yapılan oylamanın ardından Türkiye Belediyeler Birliği Genel Başkanlığı için tüm üyelerin oy vermesi işlemine geçildi. Yapılan oylama sonrasında da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve 3 dönemdir de Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı yürüten Kadir Topbaş, oy birliği ile yeniden TBB Genel Başkanı seçildi.

 

Başkan Topbaş, daha sonra yaptığı teşekkür konuşmasında, “Şahsıma gösterdiğiniz güven duygusundan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Başka bir aday çıkmayarak gösterilen nezaket için de ayrıca teşekkür ediyorum. Bu yeni dönemimizde de yine güzel hizmetler vereceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

 

Yerel Yönetimler Akademisi hayata geçiriliyor…

Türkiye Belediyeler Birliği’nin çok önemli hizmetler yaptığını kaydeden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Birliğimizi oluşturan siz mensuplarımıza ciddi destekler vermekteyiz. Bütçe dengesine de çok dikkat ediyoruz. Önemle üzerinde durduğumuz bir projemizi daha hayata geçireceğiz. Bu projemiz Yerel Yönetimler Akademisi. Bu akademide sizler olsun, belediye çalışanları olsun ciddi eğitim alabilecekler. Bu akademimiz uluslararası ölçekte eğitim verecek. Bütçemizin büyük bölümünü ihtiyaçları göz önüne alarak, gelen teklifleri göz önünde tutarak ve tüm belediyelerimize belirli oranlarda yardıma devam ederek harcıyoruz. Bütçemiz el verdiği müddetçe bizlerden istenilen araç gereç ve benzeri talepleri yerine getireceğiz.”

 

Yerel yönetimlerin değeri artıyor…

Yerel yönetimlerin dünya genelinde de öneminin her geçen gün arttığına dikkat çeken Başkan Topbaş, Türk hükümetlerinin de yerel yönetimlere verdiği desteği şöyle açıkladı: “Hükümetlerimiz yerel yönetimlerin görüşlerini dikkate alarak bizim elimizi daha da güçlendirmek, hareket alanımızı genişletmek için yeni kanunlar çıkardı. Tüm siyasi partilerin temsilcilerine teşekkür ediyorum. Sizler bizim isteklerimizi parlamentoya yansıtmakta aracı oldunuz. Bizim taleplerimiz yerel yönetimlerin daha iyi hizmet verebilmesi ve vatandaşlarımıza daha refah bir hayat sürdürmeleri için ortam hazırlayabilecek çalışmaları yapabilmemiz için bize kolaylık tanınması yönündeydi. Biz yerel yönetimler olarak halkımıza eşit mesafedeyiz. Hiçbir ayrım ortaya koyamayız. Çünkü demokrasilerde bizim görüşlerimize bir kişi bile karşı çıksa onunda haklarını korumakla yükümlüyüz.”

 

Belediyeler teknolojileri yakından takip etmeli…

İstanbul'da yapılacak olan “Smart City Expo” fuarına da değinen Başkan Topbaş, “Bu çok önemli bir toplantı. Teknoloji çok değişti. İletişim ağları farklı bir boyutta artık. Belediyeler olarak bizim de bu teknolojileri yakinen takip etmemiz gerekiyor. Belediyelerimiz teknolojik gelişmelere ayak uyduramadıkları takdirde işlerinde büyük aksaklık yaşayacaktır” diye konuştu.