İstanbul resmen “2012 Avrupa Spor Başkenti” 30.11.2010

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul şimdi de sporun başkenti seçildi. Avrupa Parlamentosu'nda 30 Kasım 2010 tarihinde düzenlenen Avrupa Spor Başkentleri Bayrak Devir Teslim Töreni'nde İstanbul, 2012 Avrupa Spor Başkenti ilan edildi. Başkan Topbaş, Spor Kalite Sertifikasını imzalayarak 2012 Spor Başkenti unvanını resmen aldı.

Avrupa Parlamentosu'nda 30 Kasım’da düzenlenen Avrupa Spor Başkentleri Bayrak Devir Teslim Töreni'nde İstanbul, 2012 Avrupa Spor Başkenti ilan edildi. Spor Başkenti unvanı verilmesi dolayısıyla Brüksel'de bulunan İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Spor Kalite Sertifikasını imzalayarak, 2012 Spor Başkenti unvanını resmen aldı.

Avrupa Parlamentosu konferans salonunda yapılan törene, Avrupa Spor Başkentleri Kurumu (ACES) Başkanı Gian Rancesco Lupatelli, Valencia Belediye Başkanı Rita Barbera Nolla, İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş katıldı. Törende Milli Basketçi İbrahim Kutluay da hazır bulundu.

Törende 2011 Avrupa Spor Başkenti ilan edilmesi dolayısıyla Valencia, Bayrağı ve Spor Kalite Sertifikası'nı ACES Başkanı Francesco Lupatelli'den devraldı. ACES Gümüş Tabağı ve Bayrağı'na 2011'de Valencia ev sahipliği yapacak.

İstanbul'un 2012 Avrupa Spor Başkenti ilanından önce bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un spor tesislerini ve altyapısını son yıllarda yaptıkları yatırımlarla çok ileri seviyelere taşıdıklarını söyledi. Spor Başkenti unvanının İstanbulluların daha çok spor yapmasına hizmet edeceğini belirten Topbaş, bu yıl Avrasya Maratonu'na 170 bin kişinin katıldığını hatırlattı ve kadın erkek, yaşlı genç demeden herkesin spor yapmasını istediklerini söyledi.

Sporun insanlığı geleceğe taşıyacak önemli bir aktivite alanı olduğunu belirten Kadir Topbaş, İstanbul'un 2012 Avrupa Spor Başkenti olmasından sonra kentteki spor etkinliklerine daha da ağırlık vereceklerini söyledi. Topbaş, konuşmasının ardından, Avrupa Spor Başkentleri Kurumu (ACES) Başkanı Gian Francesco Lupetelli'den, ‘2012 Avrupa Spor Başkenti’ sertifikasını aldı.

İstanbul, Avrupa Spor Başkentliği unvanını 2013 yılında Belçika'nın Anvers şehrine devredecek.

Başkan Kadir Topbaş ayrıca, Brüksel'deki İstanbul Merkezi'nde (Istanbul Center) İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen "Underground Revolution" (Yeraltındaki Devrim) başlıklı serginin açılışına katıldı.

 

 

 

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Spor Başkenti Adaylık Süreci

Adaylık süreci Gian Francesco Lupatelli –ACES Başkanı ile Dr. Wolfgang Schuster – ACES As başkanı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a 2012 Avrupa Spor Başkentliğine aday olunması için yazılan davet yazısı ile 18 Mart 2010 tarihinde başladı. Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü öncülüğünde iştirak şirketlerinden SPOR AŞ ile yapılan işbirliğiyle 29 Haziran 2010 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına başvuruda bulunuldu.

Bu kapsamda adaylık sürecinde İstanbul adına Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 06 Eylül 2010 tarihinde Avrupa Spor Başkentleri Örgütü’nün merkezi Roma-İtalya’ya giderek görüşmeler gerçekleştirdi.

“Avrupa Spor Başkenti” Ödülü

Avrupa Spor Başkenti Ödülü; ACES tarafından belediyeler düzeyinde düzenlenen ve evrensel olimpiyat değerlerini tanıtmak ve olimpiyat geleneğini sürdürmek amacıyla dünyanın önde gelen şehirlerine verilen bir ödüldür.

Avrupa Spor Başkenti projesi ile birlikte spor sağlık, eğitim, demografi ve kentsel kalkınma alanında ulusal ve uluslararası örgütlerin, dernekler ve bilimsel enstitülerle birlikte çalıştırılması hedeflenmektedir.

Bununla beraber ulusal ve milli olimpiyat komiteleri, UNESCO, Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu ile de işbirliği gerçekleştirmek ana hedefler arasındadır.

Olimpik halkaların birbirleri ile bağımlı olması gibi Avrupa Spor Başkenti üye şehirlerinin de birbiri ile sıkı bağlara sahip; düzenli egzersiz, başarılı olma isteği, toplum bilinci, dürüst oynamayı öğrenme ve sağlığın gelişimi gibi 5 hedefi vardır. Bu beş hedef; şehirlerin genç veya yaşlı, yerli veya yabancı, özürlü ya da özürsüz olsun tüm nüfus için tanıtmak istediği şeydir. Bu hedefleri gerçekleştirmek için her şehir uzun dönemde rekabetçi sporları olduğu kadar eğlence sporlarını da teşvik eder.

2001 yılından itibaren her yıl sırayla Madrid, Stockholm, Alicante, Glasgow, Rotterdam, Copenhagen, Stutgart, Varşova, Milano, Dublin “Avrupa Spor Başkentliği Ödülünü” kazanmıştır. 2011 yılındaki Avrupa Spor Başkenti Ödülü unvanını İspanya’nın Valencia şehri almıştı.