İstanbul ve Batum sanatta buluştu… 27.5.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul-Batum Sanat Buluşması kapsamında Batum’da açılan resim sergisine katıldı. Başkan Topbaş, dünyanın ortak lisanı olan kültürel aktivitelerin Türkiye ile Gürcistan’ın iyi ilişkilerini daha da geliştireceğine inandığını ifade etti.

İstanbul - Batum Sanat Buluşması isimli yağlı boya sergisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Archil Khabadze, Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Batum Belediye Başkanı Robert Chkhaidze, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen’in katılımıyla Batum’da açıldı.

 

Batumlu sanatçılar, İstanbul’u resmettiler…

Sergi açılışında konuşan Başbakan Khabadze, Kadir Topbaş’ı, Batum’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Serginin iki şehir arasındaki güzel ilişkilerin devamı olarak görüyoruz. Batumlu ressamların yaptığı İstanbul’un muhteşem manzaralarından oluşan sergi çok başarılı ve kültürler arası ilişkilere farlı bir boyut kazandırdı. Türkiye’nin birçok şehriyle pek çok alanda bilgi ve deneyim paylaşımında olduk ve İstanbul ile daha yakın işbirliği içinde olmak istiyoruz.” dedi.

 

Dost ülke Gürcistan görülmeye değer…

Sergi açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, sergi açılışının Gürcistan’ın 25. Bağımsızlık Yıl Dönümü olan 26 Mayıs gününe gelmesinin anlamlı olduğunu kaydetti. Gürcistan halkına kedersiz, refah içinde bir gelecek dileyen Başkan Topbaş, “Dost ülkemiz Gürcistan’a İstanbulluların selamlarını getirdim. Artvin doğumlu bir belediye başkanı yani bu coğrafyanın insanı olarak bu bölgenin görülmeye değer özellikler taşıdığını çok iyi biliyorum.” diye konuştu.

 

Batum’la ilişkiler daha da gelişecek…

Türkiye’nin Gürcistan ile ortak kültür ve değerleri olduğunun altını çizen Başkan Kadir Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu değerler iki komşu ülkeyi çok daha yakın kılmaktadır. Gürcistan ve Batum’un gelişmesini memnuniyetle takip ediyorum. Geçen yıl, 12 Batumlu sanatçının 140 eseri İstanbullularla buluştu. Açılışını yaptığımız sergiyle de Batumlu sanatçıların gözüyle İstanbul’a bakacağız. Dünyanın ortak lisanı olan kültürel aktivitelerin Türkiye ile Gürcistan’ın iyi ilişkilerini daha da geliştireceğine inanıyorum. Batum’la kültürel ilişkilerle başlayan ilişkilerimizin ileride çok daha iyi sonuçlarını göreceğimize inanıyorum. İstanbullular ile Batumluları dostluk ve güzel duygularda buluşturmak istiyoruz. Yerel yöneticiler olarak ne kadar çok yan yana gelirsek, ülkelerimizin geleceği de o kadar düzgün ve istikrarlı olur. Sanatçıların açtığı pencereden tüm güzel duyguların buluşmasını sağlayacağız.”