UCLG, BM’de temsil edilmeli… 28.5.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı. UCLG’nin tüm dünyayı temsil edecek bir yapıda olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “BM’de söz söyleme ve temsil etme hakkımız olması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Kurulu Toplantısı, Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da yapıldı. Toplantıya, UCLG ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanlığı’nı da yürüten Kadir Topbaş ile birlikte 115 UCLG üyesi katıldı. Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, her geçen gün yerel yönetimlerin dünya gündeminde etkin rol oynadıklarını söyledi. Bu etkin rolün oluşmasında merkezi hükümetlerin büyük rol oynadığını ifade eden Başkan Topbaş: “UCLG’nin artık herkes tarafından biliniyor olmasında Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’in (BM) yerel yönetimleri, yönetimde paydaş olarak görmek istemelerinde büyük rolü var. Bunu siz değerli UCLG yönetimi olarak başardığımızı ifade etmek istiyorum. Bunu görev sürelerimiz olan 6 yıl içerisinde ortaya çıkardığımızı ifade etmek istiyorum.” dedi.

 

Dünya İnsani Zirvesi, 172 ülkeyi İstanbul’da buluşturdu…

BM tarafından 23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da Dünya İnsani Zirvesi düzenlendiğini hatırlatan Başkan Topbaş: “Dünyanın her hangi bir köşesinde yaşanan bir olay artık yaşandığı yerle sınırlı kalmıyor. Son yıllarda buna daha çok tanıklık eder olduk. Burada gururla ifade etmek isterim ki, İstanbul’da BM’nin hazırladığı Dünya İnsani Zirvesi yapıldı ve 172 ülkeden katılım sağlandı. BM’nin geçmişiyle mukayese ettiğimiz zaman yerele verdiği desteği gördük. Yani yereli kabul etmelerini gördük. Gençleri kabul etmelerini gördük.” diye konuştu.

 

UCLG, dört milyar insanı temsil ediyor…

UCLG’nin dünya nüfusunda önemli bir kısmı temsil ettiğine vurgu yapan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “UCLG olarak 4 milyar insanı temsil ettiğimiz düşünülürse bizim de BM’de söz söyleme hakkı ve temsil etme hakkımız olması gerektiğini düşünüyoruz. İnanıyorum ki, gelecekte bu da sağlanacaktır. Önümüzdeki aylarda Kolombiya Bogota’da yapılacak olan UCLG Genel Konsey Toplantısı’nda yeni UCLG Başkanı seçilecek. Tüzüğümüze göre iki dönem üst üste UCLG Başkanlığı yaptığım için ben başkan olamayacağım. Yeni başkanımız gelecek adına önemli. Zannediyorum 3 yıl da bana onursal başkanlık verilecektir.”

 

Yerel yönetimler BM’de söz sahibi olmalı…

“Biz arzu ediyoruz ki, UCLG tüm dünyayı kapsayan BM gibi bir yapıya kavuşsun.” diyen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kuruluştaki hedefimiz, BM’nin yerel misyonunu yerine getirmek olarak düşünülmüştü. BM, siyasi bir birlikteliktir, hükümetleri temsil ediyor. UCLG yerel halkları temsil edecek bir misyonda tüm dünyayı temsil edecek şekilde kuruldu. Bu bakıma 4 milyar insanı değil, 7.8 milyar insanı temsil eden bir ağ olmamız gerekiyor ve bu yönde adım atmamız gerekiyor.”

 

Ülkelerin iç işlerinin ve politik kararlarının UCLG olarak ilgi alanlarında olmadıklarını belirten Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Bizi ilgilendiren sadece insandır. Ve insanların yaşadığı alanlardır. İnsanların geleceğidir, mutluluğudur. Bir yerde kan ve gözyaşı varsa biz kaygı duyarız, üzülürüz. Bizler politika yapmadığımız için insani değerleri güçlü tutmaya çalışırız. Biz büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Politika ve siyaset yapamayız. Bizim bütün meselemiz insanlık. Ve bütün insanlara eşit mesafede olmak zorundayız. Kaliteli ve iyi bir yaşam tarzı hazırlamak zorunluluğumuz var.”

 

Kadir Topbaş, 4’üncü kez TBB Başkanı…

UCLG’nin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı da yürüttüğünü ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Geçtiğimiz gün, yeniden TBB Genel Başkanı seçildim. TBB, 1945’te kurulmuş çok basit bir dernekti. Çok dikkate alınmıyordu. Şu anda TBMM’de iktidarın yerel kanunlar çıkarmasında aktif rol oynuyoruz. Bize danışılıyor, görüşlerimiz alınıyor veya tekliflerimize dikkat ediyorlar. Anayasa Mahkememiz bizi bazı konularda bilgi almak için davet ediyorlar. Bu da bir başarı.” 

 

“Sayın Başkan Topbaş’ı örnek alıyorum…”

Toplantıda konuşan Kazan Belediye Başkanı Ilsur Metshin de, Başkan Topbaş’ı örnek alarak İstanbul’daki metrobüs sistemini Kazan’da hayata geçireceklerini söyledi. UCLG Başkanlığı için aday olduğunu ve Başkan Topbaş’tan kendisine destek olmasını istediğini ifade eden Metshin, “Sayın Topbaş’ı örnek alıp onun gibi yoğun çalışmalıyız. Geçmişteki başarılara bakıp daha iyisini yapmak için çaba sarf etmeliyiz. Sayın Topbaş sayesinde UCLG’nin itibarı yükseldi. BM’de kilit oyuncu olduk.” diye konuştu.