İstanbul’da muhteşem Fetih kutlaması! 29.5.2016

İstanbul’un Fethi’nin 563’üncü yıldönümü muhteşem gösterilerle kutlandı. “Yeniden diriliş, yeniden yükseliş” ruhuyla Yenikapı Sahili’nde gerçekleştirilen kutlamalar, İstanbullulara Fetih coşkusunu doyasıya yaşattı.

Bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açan İstanbul’un Fethi’nin 563. Yılı kapsamında; Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle Yenikapı Sahili’nde Fetih Kutlaması gerçekleştirildi. Muhteşem Fetih, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla “yeniden diriliş yeniden yükseliş” ruhuyla kutlandı.

                         

“2023 hedeflerimize ulaşacağız…”

Yenikapı Sahili’ni dolduran yüzbinlerce İstanbulluya hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 100 yıl önce Osmanlı İmparatorluğun’un Batılı devletlerce “hasta adam” ilan edildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bu millet yüz yıl önce, hasta adam ilan ettikleri Osmanlı'nın küllerini havaya savurmanın hevesiyle Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Kafkas Cephesi’nde, tüm güçleriyle üzerine saldıranlara, hak ettikleri cevabı vermişti. Kurtuluş Savaşı sonunda adeta küllerinden yeniden doğan son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti, bu yıl 93. yıl dönümünü geride bırakıyor. İnşallah, 2023 hedeflerimize ulaşarak, 100 yıl öncesinin hasta adamının varisini, geleceğin en büyük 10 ekonomisinden biri haline getireceğiz. Getirir miyiz? Evelallah getireceğiz.”

 

“Türkiye’de çok önemli adımlar attık…”

“Kötü komşu adamı hacet sahibi yapar” atasözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Batılı ülkeler, ihtiyacımız olan sanayi ürünlerini, teknoloji ürünlerini, savunma sanayi ürünlerini vermezlerse biz elimiz böğrümüzde öylece oturup kalacağız sandılar. Öyle mi? Asla. Geçtiğimiz 13 yılda yaptığımız yatırımlarla, başlattığımız projelerle Türkiye’yi her alanda kendi kendine yeter bir hale getirme yolunda çok önemli adımlar attık. Bize bizden başka dost yok.” dedi.

 

Osman Gazi Köprüsü hizmete açılıyor…

Osman Gazi Köprüsü’nün hizmete açılış tarihinin yaklaştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Osman Gazi’yi bir yerle bütünleştiriyoruz, 40 kilometre yol tamam... Neyle birleştiriyoruz? Orhan Gazi ile birleştiriyoruz. Bu yol nereyle bütünleşecek, İstanbul, İzmir’le bütünleşecek ve Sayın Başbakan’ın milletvekili olduğu ille bütünleşecek. Şu anda 8 buçuk saatte gidilen bu yol, 3 saat 15 dakikaya inecek. At binenin kılıç kuşananın... Bunu böyle bileceğiz. Yeter ki bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım. Mesele bu.” diye konuştu.

 

“Yavuz Sultan Selim Köprüsü 26 Ağustos’ta açılıyor…”

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde de sona yaklaşıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı, şunları söyledi: “26 Ağustos’ta inşallah Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü de açıyoruz. Bunun temellerini atarken ne dedik? Tarih verdik. Allah'ın izniyle biz yaparız. Yaparız dedik, işte 26 Ağustos geliyor. Geçenlerde son kaynağı Sayın Davutoğlu, Sayın Binali Bey, üçlü attık... Değerli kardeşlerim, şimdi bir taraftan yollar da bitiyor ama bir şey daha var, dünyanın bir numaralı havalimanı da bitiyor. Yüzde 25’i şu anda bitmiş vaziyette. Geçenlerde gittik Sayın Başbakanla beraber oraları gezdik. Durumu gördük. Elhamdülillah gayet hızlı gidiyor. Nereden nerelere geldik... Bize bunu layık görmeyenler şimdi aslını görüyorlar. Çünkü bizim fiilimizin ulaştığı yere ülkemizdeki birileri var ya, onların hayalleri bile ulaşamaz.”

 

“Dünyaya müjdeler dolusu mesaj vermenin zamanıdır…”

Başbakan Binali Yıldırım da, “Şimdi yeniden Fetih ruhuyla ayağa kalkmanın zamanı” diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şimdi bizi tökezletmek isteyen, birliğimize, kardeşliğimize kastedenlere karşı, dimdik durmanın zamanıdır. Yeniden Fetih ruhu ile şahlanmanın, hizmeti ülkenin her köşesine götürmenin zamanıdır. İstanbul’un Fethi’ni yad ederek, birliği kuşanmanın, milletçe bir ve bütün olduğumuzu dost, alem herkese göstermenin tam zamanıdır. İstanbul’un şahsında Türkiye’yi yeryüzü cennetine çevirmenin, dünyaya müjdeler dolusu mesaj vermenin zamanıdır.”

 

“İstanbul'un Fethi mübarek ve kutlu olsun…”

Türkiye’nin her rengini bünyesinde taşıyan, dünyanın vicdanı ve izanı olan İstanbul'un Fethi'nin tekrar mübarek ve kutlu olmasını dileyen Başbakan Yıldırım, yeni başlangıçlara da vesile olması temennisinde bulundu. Başbakan Yıldırım, “Ey Fatih Sultan Mehmet Han! Sen bu aziz İstanbul’u fethetmek için gemileri karadan gezdirdin. Senin torunların, Tayyip Erdoğan ve arkadaşları, trenleri, arabaları denizin altından geçirdi. Marmaray ve Avrasya ile iki kıtayı birbiriyle buluşturdu.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kadir Topbaş: “Fetih, gönülleri fethetmektir...”

İstanbullulara hitap eden Başkan Kadir Topbaş ise şöyle konuştu: “İstanbul’un Fethi ile aydınlanmış güzel insanları, bugün sizlere hitap etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Şükrediyorum, hamd ediyorum. Bütün güzellikler, iyilikler Allah’tandır. Bir yanlış varsa o da bizdendir. Biz hatayı kendimizde ararız. Bu kutlu Fetih, Rabbimizin tüm insanlığa ikramıdır. Fetih le birlikte sadece bir şehrin yönetimi el değiştirmemiştir. Yeryüzünde bir zihniyet devrimi meydana gelmiştir. Çünkü bu kutlu Fetih’in kahramanları, ‘Allah’tan sana yardım geldiği zaman, insanların bölük bölük Allah’ın dinine girdiklerini gördüğün zaman Rabbine hamd et. O’nu tesbih et. Ve O’ndan af dile. Çünkü O tövbeleri çok kabul edendir’ diyen ilahi buyruğa teslim oldular. Yani yeryüzünün en büyük zaferlerinden birini kazanmış olmalarına rağmen kibirlenmediler. Yönettikleri insanlara zulmetmediler. Galibiyeti Allah’tan bildiler. Şımarmadılar, böbürlenmediler. Kimseyi aşağılamadılar. ‘Gerçek Fetih, gönülleri fethetmektir’ dediler. Bu uğurda ömürlerini feda ettiler.”

 

“Maddi gerçekçilik, manevi kuvvet ile buluştu…”

Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Fatih Sultan Mehmet Han’ın hedefi Peygamber Efendimiz’in müjdesine mazhar olmaktı. Bu kuru bir heves değildi. Bu hedef için gerekenleri biliyordu. O günün teknolojisini aşmadan, her alanda zirveyi yakalamadan İstanbul’ alamayacağının farkındaydı. Hedefine hayallerle değil gerçeklerle yürüdü. Teknolojiyi, stratejiyi ve geleneklerin hiçbirini ihmal etmedi. Bir yanda stratejiler, güçlü toplar ve teknoloji, diğer yanda Akşemsettin Hazretleri ve erenlerin manevi yardımları vardı. Maddi gerçekçilik manevi kuvvet ile buluşunca Fetih gerçekleşti.”

 

“İstanbul, Fetih ruhuyla yeniden şenlenmekte…”

“İstanbul… Kutlu şehir. Aşkın şehirleşmiş hali. Nice badirelerden sonra İstanbul, Fetih ruhuyla yeniden şenlenmekte. Tarihin kırılma zamanını yaşıyoruz.” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Yeryüzüne seslenmek istiyorum; Bu zulüm böyle devam etmez! İnsanların canı ve kanı üzerinden kimse dünyaya hakim olamaz. Çekin ellerinizi mazlumların üzerinden. Durdurun akan kanı. Silin mazlumların gözyaşlarını… Biz bunun için varız ve bunun için buradayız. Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir mağduriyet varsa ‘Bize ne’ diyemeyiz. Gözümüz görüyorsa elimizi uzatmak zorundayız. Şükürler olsun ki bu topraklarda bugün böyle bir zihniyet, böyle bir yönetim var. Bu duygularla yoğrulmuş necip milletimizin iradesi var.”

 

“Kadim bir medeniyetin evlatlarıyız…”

Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Kendisine özgüveni olmayanlar, korku ve endişeyle yaşayanlar, milletine, tarihine ve inancına yabancı olanlar en büyük güç kaynağından mahrumdurlar. Biz inanıyoruz, biz güveniyoruz. Biz milletçe hedefe yürüyoruz ve kimseye özenmiyoruz. Kimseye benzemek gibi bir derdimiz yok. Kadim bir medeniyetin evlatlarıyız. Rüzgar ne yandan eserse essin, sonunda her ne olursa olsun kararlı, hedefli ve inançlı duruşumuzu bozmayacağız. Büyük fetihler, büyük hedefler tutan insanların gönlünde açılır. Bu meydanı Fetih şuuruyla dolduran yüce gönüllü insanlar, Sayın Başbakanım, davamızın lideri, 2023 hedefimizin mimarı Sayın Cumhurbaşkanım, sizlere bu duygularla saygı ve hürmetlerimi arz ediyorum.”

 

Fetih animasyonu göz kamaştırdı…

Yenikapı Sahili’ndeki dev miting alanında düzenlenen etkinlikler kapsamında; Fetih’in 563. Yılı dolayısıyla 563 kişilik hazırlanan Mehteran Birliği Konseri, Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızları Gösterisi ve Özel Fetih Kutlaması İstanbullularla buluştu. Kutlamalar çerçevesinde Yenikapı Sahili’ne dünyanın en büyük 3D Mapping sahnesi kuruldu. Bu sahne için tasarlanan özel gösteride; gerçek çekim, 3D animasyon, gerçek boyutlu gemi modelleri, büyük boyutlu dönem toplarının modelleri ve tiyatral gösteri entegrasyonu ile muhteşem Fetih yeniden canlandırıldı.

 

Dünyanın en büyük 3D sahnesi kuruldu…

Dönemin kıyafetleri, kullanılan araç gereçler, silahlar ve zırhlar titiz bir çalışmayla yeniden üretildi ve bu muhteşem kutlama için biraraya getirildi. Fetih öncesi hazırlıklar ve İstanbul’un Fethi günümüzün en ileri teknikleri ve bu gerçekçi sahne malzemeleriyle 29 Mayıs günü Yenikapı’da hayat buldu. İstanbullular ve televizyonları başındaki vatandaşlar, dünyanın en büyük 3D animasyonunu büyük beğeniyle izledi.