İstanbul’da örnek kentsel dönüşüm! 30.5.2016

İstanbul’da kentsel dönüşümün başladığı Esenler Havaalanı Kentsel Dönüşüm Konutları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle sahiplerine teslim edildi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Türkiye’deki kentsel dönüşüm seferberliğini başlattığı Esenler Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir törenle hak sahiplerine teslim edildi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projenin hayata geçmesini sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı, TOKİ, Esenler Belediyesi ile Emlak Konut ve Eskon şirketlerini tebrik etti.

 

Tapularını ve anahtarlarını teslim alan vatandaşların evlerinde huzurla, güvenle ve konforla yaşamaları temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Deprem öldürmez, ihmal öldürür’ anlayışıyla afetlere karşı gereken tedbirleri süratle hayata geçirme kararı aldıklarını, hemen gereken yasal altyapıyı oluşturup hazırlıklara başladıklarını söyledi.

 

“Can ve mal güvenliği sağlayacak büyük dönüşüm…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan 4 yıl önce, 5 Ekim tarihinde, yine burada kentsel dönüşüm kapsamındaki ilk yıkımları başlattığımızda bir söz vermiştik. ‘İstanbul'u da Türkiye'yi de bu kamburdan kurtaracağız.’ demiştik. Amacımızın bir binayı yıkıp, yerine bir başka bina yapmak değil sizlerin can ve mal güvenliğini sağlayacak büyük bir dönüşümü gerçekleştirmek olduğunu söylemiştik. Rant değil, insan odaklı bir proje üreteceğimizi ifade etmiştik. Hamdolsun, bugün burada sözlerini yerine getirmiş olan kişilerin gönül huzuruyla karşınızda bulunuyoruz.” diye konuştu.

 

“Esenler'e yakışan yeşil alanlar oluşturduk…”

Kimseyi mağdur etmeden yaklaşık 140 bin metrekarelik inşaat alanına sahip İstanbul’un en güzel yerleşim alanlarından birini kurduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Burası Silahlı Kuvvetler'e ait devasa bir alan. Şimdi de inşallah bu bölgede, Esenler'e yakışan yeşil alanlarından tutunuz, diğer dev bir projenin hayata geçtiğini göreceksiniz. Bu yeşil alanlarda, Esenler bugüne kadar beton yığınlarının arasında kayboluyordu ama şimdi beton yığınlarının arasında olmaktan çok artık yeşil alanda da ailece hayatını geçirebilecek, pikniklerini yapabilecek ve böylece modern bir yaşamı burada yaşayacak.”

 

“6,5 milyon yapıyı dönüştürmeyi hedefliyoruz…”

“Afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi konusunda hedefimiz çok büyük.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Türkiye genelinde 20 yılda 6,5 milyon yapıyı bu şekilde dönüştürmeyi hedefliyoruz. Modern, insanca yaşayabileceğimiz yapılar kuruyoruz. Yola çıktığımızda bu projeyi sadece rant projesi olmakla itham edenler, gelsinler buraya, Havaalanı Mahallesi’ne baksınlar. Eğreti binaların, çarpık yapıların, sokakların yerlerinde şimdi nasıl modern bir örnek yerleşim alanının yükseldiğini, oluştuğunu gözleriyle görsünler.”

 

“Hizmet belediyeciliği yaptık…”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de, Türkiye’de yerel yönetim anlayışında bir değişim ve dönüşüm gerçekleştiğini belirterek, “Belediyecilik anlayışında 1994’te bir değişim ve dönüşüm yaşandı. AK Partili belediyeler olarak, hizmet belediyeciliği yaptık. Mazeret üretmedik. Hiç kimseyi dışlamadık. Kimsenin partisine, dinine, mezhebine bakmadık, herkese eşit bir şekilde hizmet ettik. Bu hizmetin yanı sıra insanların gönlünü ve duasını aldık.” dedi.

 

Türkiye'nin 48 ilinde 180 yerin riskli alan ilan edildiğini, geçtiğimiz 3 yıl içinde 2 milyar lira kira yardıma sübvanse edildiğini aktaran Bakan Özhaseki, kentsel dönüşümün mutlaka yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

“Plansız gelişmeyi aşmaya çalışıyoruz…”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise Türkiye'de sanayileşme sürecinde yaşadığı plansız bir gelişmeyi aşmaya çalıştıklarını belirterek, kentlere göç başladığında herkesin başını sokacak bir yer bulmaya çalıştığını ve devletin vatandaşı yönlendirmediğini söyledi. Bu süreçte köyden kente göç eden insanların altyapıdan yoksun ve ulaşımı olmayan bir hayat ile karşı karşıya kaldığını hatırlatan Başkan Topbaş, “Bu durumun bir kader olmadığını göstermek için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken KİPTAŞ’ı kurdu. Gelir düzeyi düşük insanlara kira öder gibi av sahibi olma imkanı sağladı. O dönemden itibaren haklı bir yürüyüş başladı.” dedi.

 

“İstanbul her alanda dönüşüm başlattı…”

Yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 1996 yılında depremle ilgili müdürlük kurduğunu aktaran Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Deprem riski taşıyan geçmiş belediyelerin yönetiminde böyle bir algı yoktu. Bunu ilk defa Cumhurbaşkanımız ortaya koydu. Bugün Esenler’de yaşanan dönüşüm de çarpık yapılaşmanın yeniden şekillenmesi ve insani yaşam alanları oluşturulması adına ortaya koyduğunuz iradenin bir yansımasıdır. Artık İstanbul her alanda bir dönüşümü başlattı. İstanbul 15 milyonluk nüfusuyla ulaşımdan altyapıya kadar her alanda sizin ön gördüğünüz bir anlayışla gelişmesine devam etmektedir. Esenler’de şu anda bir kaç metro hattı var. İstanbul, daha bir çok metro hattı ile buluşacak. Hedefimiz, İstanbul'un en fazla yarım saat yürüme mesafesinde metroya erişilen bir kent olmasıdır.”

 

“Projenin yüzde 70’i donatı alanı…”

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da, 1.435 hak sahibine konutlarını teslim edeceklerini belirterek, “Her türlü spekülasyonu bitiren projeyi bugün bitirmiş bulunuyoruz. Yeni bir şehir inşa ettik. Bu alanda daha önce yollar dışında bir metrekare donatı alanı yoktu. Dönüşümle birlikte alanın yüzde 70’i donatıya terk edildi. Proje alanındaki ilköğretim tesis alanı 2 kat, dini tesis alanı 2 kat arttırıldı.” diye konuştu.

 

Törende konuşmaların ardından hak sahiplerinin tapu ve anahtarları, Türkiye’deki kentsel dönüşüm seferberliğini Esenler Havaalanı Mahallesi’nden başlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bakan Özhaseki ve Başkan Topbaş tarafından verildi.