Sürdürülebilir bir çevre için “İstanbul Deklarasyonu” yayınlandı! 30.5.2016

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen UCLG-MEWA Toplantısı, Türkiye ve yurtdışından çok sayıda belediye başkanı ve yerel yönetim temsilcisini İstanbul’da biraraya getirdi. Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, herkes için erişilebilir, sürdürülebilir enerji sağlamak ve iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele etmek için hayati kararları içeren UCLG-MEWA İstanbul Deklarasyonu’nun yol haritası olarak çevreye katkı sunacağını söyledi.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı - Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) 2. Çevre Komitesi Toplantısı, “Paris Anlaşması Sonrası ve Habitat 3 Yolunda Yerel Yönetimler” konusuyla İstanbul’da toplandı. Dünya Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlığında düzenlenen toplantıya, Türkiye ve yurtdışından çok sayıda belediye başkanı ve yerel yönetim temsilcisi katıldı.

 

Yerel yönetimler çözüm ortağı olmalı…

Açılışta konuşan Başkan Topbaş, geçmişteki hızlı sanayileşme sürecinde çevrenin ihmal edildiğini ve sadece yaşam hedeflendiğini belirterek, yaşam mücadelesinin çevreye olan hassasiyeti unutturduğunu söyledi. Kendi başkanlığı döneminde UCLG’nin ilk defa AB ile bir stratejik anlaşma imzaladığını da hatırlatan Topbaş, şehirlerin ve sorunların merkezinde olan yerel yönetimlerin mutlaka BM’nin ve AB’nin ve merkezi hükümetlerin çözüm ortağı olması gerektiğini söylediklerinin altını çizdi.

 

İstanbul’da çok ciddi çevre yatırımları yapılıyor…

Savaşlar, açlık ve terör nedeniyle çok ciddi yüzergezer nüfusun oluştuğu dünyada çevreyle ilgili hassasiyetlerin çok daha fazla dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş, “Kaybettiğimiz çevreyi yeniden kazanmak adına bir ekolojik restorasyona ihtiyaç var. Hükümetler, yerel yöneticiler ve hatta vatandaşlar ve firmalar bu hassasiyeti mutlaka düşünmesi gerekiyor. Üretici ve tüketici bilinçlendirmesi yapılması da önemli. İstanbul’da çok ciddi çevre yatırımları yapıyoruz. ‘Daha neler yapabiliriz?’ düşüncesiyle çevreci yatırım ve hizmetlere büyük önem veriyoruz.” diye konuştu.

 

“İstanbul’daki çalışmaları yakından takip ediyoruz…”

İran Tebriz Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi Eş Başkanı Sadegh Najafi de, Türkçe yaptığı konuşmasında İstanbul’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “İstanbul benim şehrim. Kadir Topbaş kardeşimin İstanbul’daki çalışmalarını yakından takip ediyoruz. UCLG-MEWA’nın 2018 yılı toplantısının İstanbul’un kardeş şehri olan Tebriz’de yapılmasını arzu ediyoruz.” dedi.

 

UCLG-MEWA Genel Sekreteri ve Başkan Topbaş’ın Danışmanı Mehmet Duman, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı UCLG-MEWA Çevre Komitesi Eş Başkanı Ahmet Çakır, AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel ile Seferihisar Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi Eş Başkanı Tunç Soyer de toplantıda birer konuşma yaptı.

 

Çevre için “İstanbul Deklarasyonu” yayınlandı…

Toplantının kapanışında konuşan Başkan Kadir Topbaş, herkes için erişilebilir, güvenilir, sürdürülebilir ve modern enerji sağlamak ve iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele etmek gibi çok hayati kararları içeren UCLG-MEWA İstanbul Deklarasyonu’nun her maddesinin yol haritası olarak çevreye katkı sunacağını söyledi.

 

Kent yaşamında çevreci mantık oluşmalı…

Katılımcı, şeffaf bir yönetim anlayışıyla çözüm konusunda atım atmak zorunda olduklarını vurgulayan Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Dünyada merkezi yönetimler başta olmak üzere bütün yönetimler çevre konusunda farkındalık içerisinde. Bu gidişatın gelecekte bizi ciddi tehditlerle karşı karşıya bırakacağı aşikar. Geç kalacağımız her an bizi, telafisi mümkün olmayan şartlarla karşı karşıya getirebilir. Bunun için kent yaşamında her şeyden önce bireylerin bilinçlenmesi, çevreci mantığın oluşması gerekiyor.”

 

Küresel ölçekte insanlık tehdit altında…

Sorumluluğun kent ölçeğinde kalmadığını, küresel ölçekte bütün insanlığı etkilediğini belirten Başkan Topbaş, “Şunu söyleyebiliriz; araçlar, uçaklar, trenler, metrolar olmasa insanlar yine yaşayabiliyor ama çevre olmasa insan yaşayamayacak. Teknolojik gelişmeler belki bizi rahatlattı, hızlandırdı, dünyayla daha çok temas ettirdi ama yaşam kalitemizi düşürüyorsa, gezegenin geleceğini tehdit ediyorsa orada durmak, düşünmek lazım.” diye konuştu.

 

Başkan Kadir Topbaş, Hazreti Muhammed’in (S.A.V) “Kıyamet koptuğunu da görseniz, elinizde fidan varsa dikiniz” diye buyurarak çevrenin önemini ortaya koyduğunu ifade ederek, şehirlere imar verilirken çevreye etkilerinin düşünülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.