3. Boğaz Köprüsü mühendislik harikası… 31.5.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 65 ülkenin büyükelçi ve konsoloslarıyla, inşaatı bitmek üzere olan 3. Boğaz Köprüsü’nde incelemelerde bulundu. 3. Köprü’nün bir anıtsal nitelik taşıdığını ifade eden Başkan Topbaş, köprünün yapısal ve teknik özelliği bakımından mühendislik harikası olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, aralarında ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya, Çin, Afganistan, Bulgaristan, Rusya, Lübnan, İtalya, İspanya ülkelerinin aralarında bulunduğu 65 ülkenin büyükelçi ve konsoloslarıyla, inşaatı bitmek üzere olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde incelemelerde bulundu. 3. Boğaz Köprüsü’nün Sarıyer Garipçe ayağında, konsoloslarla kahvaltılı bir toplantıda biraraya gelen Başkan Kadir Topbaş, köprü ve İstanbul’un projeleriyle ilgili bilgi verdi. Tarihi bir güne tanıklık edildiğini belirten Başkan Topbaş, diplomatların İstanbul’daki gelişmeleri yakından görmesi için bir dahaki buluşmayı da 3. Havaalanı şantiyesinde yapmayı düşündüklerini söyledi.

 

İstanbul’da devasa projelerin hayata geçirildiğini ve bunlardan birinin de inşaatı bitmek üzere olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü olduğunu belirten Başkan Topbaş, 2018 yılında bir bölümü açılacak olan 3. Havaalanı’nın tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasiteli dünyanın en büyük havalimanı olacağını ifade etti.

 

“Kanal İstanbul’da ekolojiyi korumak için çok hassasız”

Başkan Topbaş, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili ise şu bilgileri verdi: “Kanal İstanbul Projesi’nin halen ihalesinin yapılmamasının nedeni, güzergahlar üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da proje üzerinde hassasiyetle duruyor. Çevre etkileri dikkate alınarak, üniversitelerden görüş alınmaktadır. Ekoloji alt yapı zemin altı suları doğal kaynakların durumları, hepsi gözden geçiriliyor. Üzerinde ciddi anlamda ekolojik köprüler de yapılmak suretiyle canlı hayata destek verirken, diğer taraftan da kanalın altından, her iki taraftaki zemin suyunun diğer taraflara geçebileceği bir sistemler de geliştirilebilir. Karadeniz'in Marmara'ya, Ege Denizi'nin, Marmara ve Karadeniz'e etkileri de gözden geçiriliyor. Bugüne kadar somut adımlar atılmadı ama bilimsel ve teknik çalışmalar sürüyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde, çevre değerlere dikkat edildi. Bazı alanlarda bazı ağaçlar kesildi ama onun belki 10 katı ağaç dikildi. Çevresi düzenli hale getirildi.”

 

“Çevreci yapı modeli ortaya çıkacak…”

Kanal İstanbul çevresindeki yeni yapılanmalarda, çevreye saygılı, akıllı yapılar denilebilecek çevreci yapı modelinin ortaya çıkacağını vurgulayan Başkan Topbaş, şehir merkezindeki yoğunluğunu da kısmen boşaltacak projenin bu yönüyle de İstanbul’a biraz nefes aldıracağını kaydetti. Kanal İstanbul’un yeni parklar, meydanlar yapılabilecek bir proje olarak da gördüklerini anlatan Topbaş, Kanal İstanbul ile ilgili bilimsel çalışmalar sonlandığında, belki bu yıl içinde ihale sürecine gidilebileceği anlattı. İstanbul Boğazı’nın uluslararası su yolu kabul edilmesi sebebiyle yılda 60 bin civarında gemi geçtiğini vurgulayan Topbaş, bunlardan 16-20 bin civarında olanların tanker olduğunu hatırlatarak, Boğaz’ın zaman zaman tehlikeli tanker yangınlarına sahne olduğunu sözlerine ekledi.

 

“Üsküdar-Kabataş Yaya Tüneli’ne bisiklet yolu düşünülüyor…”

İstanbul'da Boğazı’nın altına önümüzdeki süreçte 3 farklı tünelin de yapılacağından bahseden Topbaş, “Metro, karayolu ile ilgili tünel çalışmamız var. Bahsettiğimiz Üsküdar’daki metro istasyonundan Kabataş'taki metro istasyonuna yayaların yüzeye çıkmadan istasyonlar arası bir yürüme yolu projemiz var. Hatta içinden ‘bisiklet geçirebilir miyiz?’ diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden günde 40 bin civarında kamyon ve TIR geçtiğine de dikkati çeken Topbaş, Yavuz Sultan Selim Köprüsü devreye girdiğinde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün şehir içi köprüsü olarak hizmet vereceğini söyledi.

 

“Mutluluğa bir adım…”

Konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, büyükelçi ve konsoloslarla 3. Köprü’nün üstünde yürüyerek çalışmalar hakkında brifing aldı. Köprünün tam ortasındaki çizgide diplomatlarla hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Topbaş, “Mutluluğa bir adım” diyerek, diplomatlardan bir adım atmalarını istedi. Topbaş, “Şimdi Asya Kıtası’ndasınız” diyen Topbaş, “Bir adım geri atın Avrupa Yakası’ndasınız” demesi, elçi ve konsoloslarca alkışlandı.

 

“3. Boğaz Köprüsü mühendislik harikası…”

Köprüde basının sorularını da cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, 3. köprünün bir anıtsal nitelik taşıdığını, insanları ve kıtaları buluşturduğu gibi yapısal ve teknik özelliği bakımından da mühendislik harikası olduğunu söyledi. Köprünün 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandığına dikkati çeken Topbaş, bununla ilgili talimatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiğini hatırlattı.