İBB teknolojik yeniliklerin öncüsü! 1.6.2016

Kongreler şehri İstanbul, uluslararası ölçekte dev bir organizasyona daha ev sahipliği yaptı. Smart City Expo İstanbul 2016 Akıllı Şehirler Fuar ve Kongresi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla açıldı. Başkan Topbaş, İBB olarak teknolojiyi çok yakından takip ettiklerini ve yeniliklerin öncüsü olduklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın ev sahipliğinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin Fira Barcelona ile organize ettiği “Smart City Expo İstanbul 2016 Akıllı Şehirler Fuar ve Kongresi” Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. “Martı Gözüyle İstanbul” adlı kısa filmle başlayan kongrenin açılış konuşmasını yapan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un kıtaları buluşturan bir şehir olduğunu söyledi. Kongrenin yapıldığı Haliç Kongre Merkezi alanının geçmişte hayvan kesim ve et pazarlama merkezi olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla alanın bir kongre merkezi olmasını düşünüldü. Biz de kendi dönemimizde yapılan çalışmalar sonucunda bu alanın Haliç Kongre ve Fuar Merkezi haline dönüştürdük. Bu alan İstanbul’daki değişim ve gelişimin simgelerinde biri oldu.” dedi.  

 

Dünyada bilgi ve deneyim paylaşımı bir mecburiyet…

Günümüz dünyasında değişim ve dönüşümün artık kaçınılmaz bir olgu olduğuna vurgu yapan Başkan Topbaş, “Artık insanların kaderleri birbirine bağlı. Bilgi ve deneyimlerimiz paylaşmamız artık kaçınılmaz bir mecburiyet. 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 70’inden fazlasının şehirlerde yaşayacağı belirtiliyor. Bu durum Büyükşehirlerde ekonomiyi etkileyecek. Şehirler de insanlar için çekim merkezi. Çekim merkezi olması da aynı zamanda toplumsal sorumluluğu da beraberinde getiriyor. İşsizlik ve suç sorunu bunların başında geliyor.” diye konuştu.

 

Akıllı şehirler dijital bir yaşam hedefliyor…

Hükümetlerin yerel yönetimler, konut sektörü, teknoloji üreten firmalarla birlikte hareket etmesi gerektiğinin önemine vurgu yapan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Akıllı şehirler her alanda tasarruf sağlayan dijital bir yaşam hedeflemekte. Şehirleşme konusunda ortak hedeflerin belirlenmesi gerekiyor. Akıllı şehirleşme için sadece teknik dönüşüm değil toplumsal dönüşüme de ihtiyaç var.”

 

Akıllı şehir uygulamaları yaygınlaştırılmalı…

Başarının alınan kararların kalitesi ve uygulanış şekliyle de doğrudan orantılı olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Şehirlerin, akıllı şehirler hareketi içerisinde, 2021 yılına kadar 1.5 trilyon dolarlık kaynak ayırması bekleniyor. Akıllı toplu taşıma sistemleri, enerji tasarrufu sağlayan binalar, bu hamlelerle, 2050 yılında kadar 22 trilyon dolar tasarruf sağlanacak. Bu uygulamaların tarafları olarak hepimize önemli görevler düşüyor. Bilgi ve tecrübe paylaşımı önemli.  Akıllı şehir uygulamalarını daha fazla şehirlere ulaştırıp, yaygınlaştırmalıyız. Vatandaşlar arasında farkındalık oluşturmak önemli. Kongre ve fuarların da akıllı şehir uygulamalarına da önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

 

İstanbul, büyük şehirlerden çok daha önde…

Programda konuşan İspanya Eski Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Medeniyetler İttifakı Projesi’ni başlattıklarını hatırlatarak, ittifaktan dolayı memnuniyetini dile getirdi. Akıllı şehirler fuarı için İstanbul’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Zapatero, şunları söyledi: “İstanbul diğer büyük şehirlerden çok daha ötesi. Her şehir, her bölge ve her ülke beraberinde tarih ve coğrafi özellikleri getirir. Çok az şehir İstanbul’un yapabildiklerine ve coğrafyasına sahiptir. İstanbul birçok dünyanın şehri ve ülkesi için referans şehir.

Türkiye, kültürleri biraraya getiren köprü ülkedir. Medeniyetleri biraraya getiren noktadır. İspanya da medeniyet açısından Türkiye’ye benziyor.”

 

Akıllı şehirler barış mücadelesi vermeli…

Türkiye’nin barışa yaptığı katkılardan dolayı da teşekkür eden Zapatero, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortadoğu’da Türkiye Cumhuriyeti’nin ön planda olduğunu görüyoruz. Türkiye savaştan kaçan Suriyelilere kapılarını açtı. Ortadoğu’da barış esas görevimiz olmalı. Akıllı şehirlerin barış mücadelesi vermesi gerekir. Hoşgörüye açık olan, medeniyetler ittifakının başını çeken akıllı şehirler olmalı. Örnek de İstanbul’dur. Dünyanın böyle bir medeniyetler ittifakına takdirlerini iletmesi gerekir.”

 

Türkiye ile AB bütünleşmeli…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın projelerini yakından görme fırsatı bulduğunu belirten Zapatero, “Sayın Kadir Topbaş'ı tebrik etmek istiyorum. Toplu taşıma projelerini gördük. Akıllı şehirlerde toplu taşıma, kültür ve çevre konuları ele alınmalı. Tarihi güçlü Türkiye’yi, bu dinamik ve genç nüfusu olan bu ülkeyi, AB’nin üyesi olarak görmek istiyorum. Her zaman bunu savundum. Barış için 21. yüzyılda Türkiye ile AB bütünleşmeli. İspanya her zaman bu bütünleşmenin destekçisi.” diye konuştu.

 

Teknolojiye ulaşmak erişilebilir olmalı…

Habitat Genel Sekreter Yardımcısı Aisa Kirabo Kacyira ise teknolojinin sürdürülebilir kalkınmayı kolaylaştırdığını ifade ederek, şunları söyledi: “Şehirler ekonomik büyümenin motorudur. Teknolojinin artmasıyla şehirler de gelişecek. Herkesin teknolojiye ulaşması erişebilir olmalı. Dünyada 1 milyardan fazla kişi gecekondu ve benzerlerinde yaşıyor. Temiz suya ulaşamayan milyonlarca insan var. Şehirlerin akıllı olması, teknolojinin artması için, herkes için kapsayıcı ve adil bir şekilde erişebilir olması gerekir. Şehirler doğru bir şekilde tasarlanmalı. Kapsayıcı olmasının yanı sıra gençlere istihdam yaratılmalı.”

 

Açılış konuşmalarının ardından Ekonomist Ali Çağatay’ın moderatörlüğünde Başkanlar Oturumu gerçekleştirildi. Oturuma, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Helsinki Belediye Başkan Yardımcısı Pekka Seuri, Casablanca Belediye Başkan Yardımcısı Lakehayli Abdelmalek, Tebriz Belediye Başkanı Sadegh Najafi, Budapeşte Belediye Başkanı Istvan Tarlos konuşmacı olarak katıldı.

 

Belediye Başkanı CEO gibi olmalı…

Panelde insansı robot teknolojilerinin tanıtımının yapıldığı videoyu izleyen Başkan Topbaş, “Geçmişte İstanbul’da atlı tramvaylar vardı ama şimdi metrolar hatta insansız metrolara geçtik. Talepler bizi bu yönde zorladı. Belediye başkanlarının birer CEO gibi davranması gerektiğini düşünüyorum. Bir işadamı gibi sadece rutin bir belediyecilik değil bunu yerel yönetimde görev alan herkesin yapması gerekiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiyi çok iyi takip ediyoruz ve yeniliklerin de öncüsü oluyoruz. İBB Simultane Uygulaması’nı geliştirdik ve patentini de aldık. Artık büyük çaplı organizasyonlarda gelen konuklar kendi dillerindeki çeviriyi cep telefonlarından dinleyebilecek.” dedi. 

 

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve diğer protokol üyeleri Smart City Expo İstanbul 2016’nın açılış kurdelesini kestiler. Fuarda stant açan İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerini ziyaret eden Başkan Topbaş, yeni teknolojilerle ilgili olarak misafirleriyle birlikte bilgi aldı.

 

Diğer oturumlarda da Hareket Kabiliyeti (Sürdürülebilir Kentsel Mobiliteye Sahip Bir Geleceği Düşlemek), Yenilikçilik ve Teknoloji (Açık Veri Vasıtasıyla Daha İyi Politikalar), Enerji (İklim Değişikliğini Hafifletici Stratejiler), Akıllı Toplum (Yaşanılabilir Yaratıcı Şehirler), Girişimcilik ve Ekonomik Gelişme (Açık Veri ve Girişimcilik), Büyük Veri ve Kent Yönetimi (Yeni Şehir Bilimi), Yenilikçilik ve Teknoloji (Dijital Toplumda Yönetimlerin Değişen Rolü) konuları ele alındı.