Çin işadamlarından Başkan Kadir Topbaş’a ziyaret 3.6.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu ve Çinli işadamlarıyla biraraya geldi. İstanbul’da dünya çapında projeler gerçekleştirildiğini belirten Başkan Topbaş, Çinli firmaları İstanbul’a yatırım yapmaya davet etti.

Başkan Kadir Topbaş’ın ev sahipliğinde, Emirgan Beyaz Köşk’te düzenlenen kahvaltıya, Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu GU Jinqqi, 17 farklı şirketten 18 Çinli işadamı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratları katıldı. Türkiye ile Çin arasındaki ticari ve turizm ilişkilerine değinen Başkan Topbaş, “Türkiye’de 360 civarında Çinli firma var. Türk işadamlarının Çin’de yaptığı yatırımlar 150 milyon dolar civarında iken, Çin işadamlarının Türkiye’de yaptıkları yatırımlar 100 milyon dolar civarında. İşadamlarımızın arasındaki ilişkileri geliştirirsek bu rakamların artacağını düşünüyorum.” dedi.

 

İstanbul, ekonomik bir dev…

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını ve her alanda iyi bir ilişki kurduklarını ifade eden Başkan Topbaş, 2012 ile 2013 yıllarında karşılıklı olarak iki ülke arasında Çin Yılı ve Türk Yılı ilan edildiğini hatırlattı. İstanbul’un, Türkiye’nin iktisadi başkenti olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “2015 yılından itibaren de Çin’den Türkiye’ye 60 bin civarında turist geldi. Türkiye’den de Çin’e 90 bin civarında turist gitti. İstanbul, konum olarak dünyanın merkezi olabilme özelliğine sahip. Türkiye ekonomisinin 100’de 43 İstanbul’dan dönüyor. 49 bankanın ve 795 bin şirketin merkezi İstanbul ‘da bulunuyor. İstanbul dünyanın 124 ülkesinden büyük. Ekonomi olarak da dünyanın 117 ülkesinden daha büyük. Bu yönleri itibariyle İstanbul başlı başına bir ülke özelliği göstermekte.” diye konuştu.

 

Dünyada yankı uyandıran projeler…

Türkiye’nin büyüyen ve güçlenen ekonomisiyle dünyanın büyük ilgisini çeken yatırımlara imza attığını dile getiren Başkan Topbaş, şunları ifade etti: “Biz büyük yatırımlar yapıyoruz. Bunlardan biri de Ağustos’ta inşaatı bitecek olan 3. köprü. Diğeri ise 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak olan 3. havalimanımız. Bu havalimanımızı da 2018 - 2020 yılları arasında hizmete almayı planlıyoruz. Kanal İstanbul’da da çalışmalarımız devam ediyor. Proje ihale aşamasına geldi. Çevre yapılanmalarıyla birlikte yüz milyar dolarlık bir yatırım.”

 

Çinli işadamlarına davet…

Çinli firmaları İstanbul’da yatırım yapmaya davet eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Üsküdar – Kabataş arasında yürüme tünelleri yapacağız. Bu projemizin de ihalesini hazırlıyoruz. İnsanlar yüzeye çıkmadan istasyonlar arası yürüyebilecekler. Bisikletle de geçebilecekler. Unkapanı Köprüsü’nü de yer altına alıyoruz. İBB olarak metrolar başta olmak üzere çok ciddi yatırımlarımız var. Bu yıl yine bin adet vagon alacağız. 120 km devam eden metro inşaatımız var.”

 

İstanbul sürekli bir gelişim içinde…

Başkan Topbaş’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu GU Jinqqi de, şunları söyledi:  “Sayın Başkanın böylesine önemli bir kentte nasıl gururlu bir iş yaptığını ve nasıl çalışkan biri olduğunu görüyoruz. 15 milyonluk bir kenti yönetiyor. İstanbul, ulaşımda olduğu gibi her alanda çok ciddi mesafeler aldı. Ve ben inanıyorum ki devam eden yatırımlarla her şey çok daha güzel olacak."