Bütçenin yüzde 36’sı çevrenin… 5.6.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen Çevre Projeleri Açılış Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattığı çevre vizyonunu devam ettirdiklerini belirten Başkan Topbaş, İBB bütçesinin yüzde 36’sını çevreye ayırdıklarını söyledi.

Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Dünya Çevre Günü’nde Çevre Projeleri Açılış Töreni, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, dünya nüfusunun 2050’li yıllarda 9 buçuk milyar olacağını ve bu nüfusun 100’de 70’nin kentlerde yaşayacağını belirterek, “Kentler, nüfus hareketliliğin en yoğun olduğu yerler. Bundan dolayı da çevre kirliliğinde önemli bir paya sahipler. Bu yüzden de çözümün yerel de, şehirlerde olması gerekiyor.” dedi.

 

Atık yönetimi konusunda önemli projelere imza attık…

“Sürdürülebilir bir şehir ve sürdürülebilir bir yaşam için şehirlerin mutlaka çevreci bir hassasiyet göstermesi gerekiyor.” diyen Başkan Topbaş, “Bizi biz yapan değerlerimizde bu zaten var. Bir ekolojik restorasyon yapmak zorundayız. Tüketirken çevreyi kirletmeme hassasiyetini göstermek zorundayız.

Biz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattığı çevre vizyonunu devam ettiriyoruz. Atık yönetimi ile ilgili olarak önemli projelere imza attık. Bertaraf konusunda hassasiyeti olmayanların yılarca bu şehirde ‘Vahşi Depolama’ ile çöpleri depoladığını gördük.” diye konuştu.

 

Bütçenin yüzde 36’sı çevrenin…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bütçede çevre yatırımlarına ciddi pay ayırdıklarını belirten Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Bütçemizden 5 milyar 800 milyon lira çevre yatırımlarına ayırdık. Yani bütçemizin 100’de 36’sını çevre yatırımlarına ayırmış bulunmaktayız. İstanbul tek başına pek çok ülkeden daha fazla çöp üretiyor. Buna rağmen yaptığımız yatırımlar neticesinde de İstanbul dünyanın en temiz şehirleri arasında yer almaktadır. Ulaşımda da temiz yakıt kullanımının önünü açtık. Fosil yakıtlardan hızla uzaklaşılması gerekiyor. Elektrikli araçları yaygınlaştırmamız gerekiyor.”

 

Haliç’te biyolojik çeşitlilik arttı…

Haliç Kongre Merkezi’nin bulunduğu yerin eskiden kokudan yanaşılmaz bir yer olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Haliç, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla kültür merkezi haline dönüştürüldü. Bizler de yerin 30 metre altından 4 km’lik mesafeden Boğaz’ın sularını buraya getirdik. Günde 260 bin ton Haliç’e akıyor. 50 çeşit deniz canlısı yaşıyor. Diğer yandan Cumhurbaşkanımızdan önce İstanbul’da günlük su kullanımı 900 bin metreküptü. Bu oranın ancak yüzde 4-5 i arıtılıyordu. Biz bu oranı yüzde 97’lere çıkardık. Yüzde 55 oranında ileri biyolojik arıtma noktalarına geldik. İstanbul’un pek çok yerindeki tesislerimizi adım adım açıyoruz.”

 

Çevre için yaptıklarımızdan kitaplar yazılır…

Geçmişte alınan yanlış kararlarla İstanbul’daki derelerin kirlendiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Yaptıklarını, çevreyi pisletmelerini biz temizliyoruz. Milyonlarca ağaç diktik ve dikmeye devam ediyoruz. Dünya Çevre Günü’nde yaptıklarımızı gururla anlatabiliriz. Bizim çevre için yaptıklarımızdan kitaplar yazılır.” dedi.

 

Günde 500 ton çöp bertaraf edilecek…

Tören kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Silivri’de yaptırılan Seymen Düzenli Depolama ve Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin de açılışı yapıldı. 33 milyon liraya mal olan tesiste günde 500 ton çöp bertaraf edilecek.