İstanbul’a yeni bir metro hattı daha! 11.6.2016

Bakırköy - Bahçelievler - Kirazlı Metro Hattı’nın temeli, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle atıldı. 9 km uzunluğa ve 8 istasyona sahip olacak metro hattı, 2018 yılında hizmete girecek.

Bakırköy - Bahçelievler - Kirazlı Metro Hattı Temel Atma Töreni; Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Törende, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Özkan Poyraz’ın yanı sıra çok sayıda milletvekili de yer aldı. Başbakan Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, mübarek bir ayda, mübarek bir şehre güzel bir hizmetin başlangıcında vatandaşlarla birarada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “2018'in en geç sonunda, Bakırköy İDO İskelesi'nden Bakırköy Özgürlük Meydanı, Bahçelievler ve Kirazlı'ya kadar 40-50 dakika yerine artık 10 dakikada ulaşılabilecek.” dedi.

 

“İstanbul’a daha çok eser kazandıracağız…”

Osmanlı’nın planladığını Marmaray’ı gerçeğe dönüştürdüklerini ve Marmaray’dan bugüne kadar 142 milyon yolcunun geçtiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, “Bununla bitmiyor. İstanbul'a ne yaparsak ne projeler kazandırırsak azdır. Çünkü İstanbul'a borcumuz var. Gençliğimiz, en güzel yaşlarımız ve hatıralarımız bu şehirde geçti. Onun için İstanbul'a daha çok ama çok eser kazandıracağız. İstanbul, Türkiye’nin özetidir ve mozaiğidir. İstanbul'a hizmet etmek adeta ibadet gibidir. Halka hizmet Hakk'a hizmettir. İstanbul medeniyet, kültür, tarih, ilim, irfan ve ticaret şehridir. Yedi tepeli İstanbul'a, yedi yıldız gibi eser yapıyoruz.” diye konuştu.

 

“İstanbul’a dünya çapında projeler…”

Marmaray’ın hemen yanına arabalar için bir tünel yaptıklarını belirten Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: “20 Aralık’ta da tünelin açılışını Cumhurbaşkanımızla beraber yapacağız. Ayrıca üzerinden tren yolu da geçen dünyanın en geniş köprüsünü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü İstanbul’a kazandırdık. 26 Ağustos'ta da büyük bir coşkuyla açılışını yapacağız. İstanbul ve İzmir'i komşu kapısı yapacak İstanbul-İzmir Otoyolu ile dünyanın 4’üncü büyük köprüsü olan Osmangazi Köprüsü’nün açılışını da bu ayın 30’unda yapacağız. İstanbul-Ankara Hızlı Treni’ni yaptık ve hizmete aldık. 26 Şubat 2018'de de dünyanın en büyük havalimanını İstanbullulara kazandırıyoruz. İstanbul, ikinci boğaza kavuşuyor. İstanbul'a bir boğaz yetmez. İkinci boğaz da, Kanal İstanbul geliyor.”

 

“İstanbul trafiği ciddi bir rahatlama yaşayacak…”

“İstanbul'da trafik sıkışıklığını rahatlatmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle beraber önemli bir eylem planını yakında açıklayacağız.” diyen Başbakan Yıldırım, “Temeli atılan yeni hatla birlikte metro örümcek ağı gibi önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde 400 kilometreyi bulacak. Raylı sistemlerde hedefimiz 1.000 km. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve İzmit Osmangazi Köprüsü tamamlandığında İstanbul trafiği ciddi bir rahatlama yaşayacak.” diye konuştu.

 

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'un dünyanın en güzel şehri olduğunu, Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da İstanbullulara çok güzel hizmetler sunduğunun altını çizerek, metro, metrobüs, tünel çalışmalarını örnek gösterdi. Şehrin sokaklarına, ana caddelerine bakılınca her tarafın yemyeşil ve çiçeklerle bezendiğini, bunun dünyanın hiçbir yerinde olmadığını vurgulayan Yıldırım, temeli atılan metronun kent için ne ilk ne de son olacağını, bir yandan raylı sistemlerin tamamlanacağını, diğer yandan akıllı ulaşım sistemlerinin daha fazla devreye gireceğini söyledi.

 

“Dev projeler bir bir hizmete açılıyor…”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu vizyon ve Başbakanımızın millete hizmet yolunda gösterdiği büyük azimle Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İstanbul'da da büyük projeleri bir bir hayata geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

“Her yerde metro, her yere metro…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise bugün itibarıyla İstanbul'da 146 kilometre raylı sistem hattı ile hizmet verdiklerini belirterek, 76 kilometre metro inşaatının devam ettiğini ve toplam 102 kilometrelik 8 ayrı hat ihale aşamasına geldiğini açıkladı. “Arzumuz, 2019'a vardığımızda raylı sistemde 400 kilometreyi geçmek. Nihai olarak İstanbul'daki raylı sistemler toplamı uzunluk olarak 1.000 kilometreye varacak. Böylelikle İstanbul, dünyanın en uzun raylı sistemine sahip kentlerinden birisi olacak.” diyen Başkan Topbaş, bütün dünya kentlerinin ulaşımla ilgili mücadele ettiğine dikkat çekti ve “her yerde metro, her yere metro” diyerek İstanbul’daki raylı sitsem ağlarını 45,1 kilometreden 146 kilometreye çıkardıklarını söyledi.

 

“İBB bütçesinin %50’den fazlası ulaşıma ayrıldı…”

Başkan Topbaş, Ulaştırma Bakanlığı’nın verilerine göre İstanbul'daki günlük hareketliliğin 28,5 milyon olduğunu ve gelecekte İstanbul’da 40-50 milyon günlük hareketi yaşayacağını ifade ederek, “İBB olarak yıllık yatırım bütçemizin yüzde 50'den fazlasını ulaşıma harcadık. Bu yıl bütçeden ulaşıma ayırdıkları payın 8 milyar lira civarında. Maaş ödeyemeyen belediyeden bu noktaya gelen bir yerel yönetim var İstanbul’da. Bu da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı belediyecilik anlayışının yansımasıdır.” diye konuştu.

 

Törende konuşmaların ardından Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile diğer protokol üyeleri butona basarak Bakırköy -Bahçelievler - Kirazlı Metro Hattı’nın temelini attılar.