Antik Çağ’dan 21. Yüzyıla “Büyük İstanbul Tarihi” 18.6.2016

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ile Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nin işbirliği ile hazırlanan “Antik Çağdan XXI. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi” isimli 10 ciltlik dev eser törenle kamuoyuna tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserin şehir tarihi kitapları arasında İstanbul’un geçmişine ve büyüklüğüne uygun zenginliğiyle ön plana çıkacağını söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın’ın alanında uzman dev bir kadro ile uzun ve titiz bir çalışma ile hazırladığı “Antik Çağdan XXI. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi” isimli eser, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen bir törenle kamuoyuna tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da yer aldığı tanıtım törenine yerli ve yabancı bilim adamları ile çok sayıda tarihçi katıldı.

 

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kitapta yer alan yazıların ve görsellerin her birinin ayrı bir kıymete sahip olduğunu ifade ederek, eserin ortaya çıkmasında başta Mehmet Akif Aydın olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, editör Coşkun Yılmaz ve katkısı olanlara teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserin hazırlanmasına 300 bilim insanının destek vermesinin, eserin gücünü, içerik itibarıyla ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, eserin şehir tarihi kitapları arasında İstanbul'un geçmişine ve büyüklüğüne uygun zenginliğiyle ön plana çıkacağına inandığını vurguladı.

 

Tarih, geleceğimize yön veren bir pusuladır…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un dünyanın en kadim şehirlerinden biri olarak bu tür çalışmaları, araştırmaları, eserleri hak ettiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Ülkemizde şehir tarihi çalışmaları alanında maalesef çok ciddi eksiklerimiz var. Artık Kültür Bakanımız da şöyle art arda Türkiye tarihini hazırlarsa çok isabetli olur diyorum. Çünkü ülkemizi de dünyanın çok iyi tanıması, bilmesi lazım. Dünya ve Bölge Tarihi, İslam Tarihi, Genel Türk Tarihi, Selçuklu Tarihi, Osmanlı Tarihi hatta henüz 92 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen Cumhuriyet Tarihi gibi alanların hepsinde de mevcut birikimimizi ileriye taşıyacak çalışmaları süratle hayata geçirmeliyiz. Çünkü tarih, sadece geçmişin hikayesi değildir. Aynı zamanda geleceğimize yön veren bir pusuladır. Yaşadığımız olayları, ülkemizdeki, bölgemizdeki gelişmeleri, tarihin bize tuttuğu ışık doğrultusunda sürekli yeniden yorumlamak, yeniden değerlendirmek mecburiyetindeyiz. Çocuklarımızı tarih bilinciyle, çok daha güçlü bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor.”

 

Kültürel değerler ortaya çıkarılıyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı hizmet anlayışını devam ettirdiklerini dile getiren Başkan Kadir Topbaş da, “Böylesine bir şehre hizmet etmekte başka bir duygu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu şehrin kültürel değerlerini bulup ortaya çıkarsın ve korusun diye kurmuş olduğu Kültür A.Ş.’nin çıkarmış olduğu bir eserin tanıtımı için buradayız” dedi.

 

Kentle ilgili çok sayıda eser hayata geçirildi…

Başkan Topbaş, ulaşımdan altyapıya kadar kentin sorunlarını çözerken, ihmal edilen alanlarda da hizmet vermeye çalıştıklarını anlatarak, “Kentle ilgili çok sayıda eser hayata geçirdik. Bu şehrin güzelliklerini herkes bilsin istedik. Şimdi de böyle bir esere imza attık. Bu eser, İngilizce ve Arapça’ya da çevrilecek. Başka çalışmalarımız da devam ediyor. Bu şehir dünya çapında tekrar kendini hissettirmeye başladı. Bunu bu eserlerle devam ettirmek istiyoruz.” diye konuştu.

 

Bu büyük medeniyet kentine hizmet etmeye devam…

Eskiden kendi derdine düşmüş bir İstanbul olduğunu kaydeden Başkan Topbaş, “Büyük sorunlar nedeniyle bu alanlara eğilmeye zaman yoktu. Artık bu sorunları çözerken, hem geçmiş hem de gelecek adına önemli hizmetler yapıyoruz. İhmal edilen bu alanlara da gereken önemi verip, her yönüyle bu büyük medeniyet kentine hizmet etmeye devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

4 bin görsel, 10 ciltlik eser…

Törende konuşan proje yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın ise “Çok önemli bir esere imza attık. İstanbul’u her yönüyle tanıtacak güzel bir eser oldu. Tematik yöntemle hazırlandı. Ele alınan 13 konuyla, 8 bin 500 yıllık tarihi işleyen bir eser oldu. Eserde 4 bin civarında görsel materyale yer verildi. 10 ciltten oluşan bir eser. Bu eserin, büyük bir eksikliği kapatacağına inanıyorum. Sayın Başkan Kadir Topbaş’ın destekleri olmasa bu işin altından kalkamazdık. Kendisini çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri sahneye çıkarak 10 ciltlik eseri yakından inceledi. 2 bin TL olarak belirlenen eserin fiyatı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Herkesin faydalanması için fiyatı aşağıya çekelim” demesiyle 1.500 TL olarak belirlendi. Programın sonunda Başkan Topbaş, Koreli bir sanatçının ipekten dokuduğu porteyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye etti.