İstanbul’un büyük iftar sofrası 18.6.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, siyaset, sanat ve iş dünyasından pek çok ismi iftar sofrasında biraraya getirdi. Yenikapı Sahili Etkinlik Alanı’nda düzenlenen iftarın onur konuğu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptıkları yatırımlar ile İstanbul’un güzelliğine güzellik kattıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yenikapı Sahili Etkinlik Alanı’nda İstanbul protokolüne iftar verdi. Siyaset, sanat ve iş dünyasından pek çok ismi biraraya getiren iftarın onur konuğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan’dı. Programa, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ile sanat dünyasından Orhan Gencebay, Muazzez Ersoy, Hakan Peker, Emel Sayın ve Yonca Evcimik'in de aralarında bulunduğu 3 bin 200 davetli katıldı.

 

İstanbul bir dünya şehri…

Konuşmasına, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan mübarek Ramazan-ı Şerefi tebrik ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin hayır ve hasenatın kabul olması temennisinde bulundu. İstanbul gibi bir dünya şehrine hizmet etmenin her fanin ulaşabileceği bir ayrıcalık olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da kayıtlarda 14 milyon 650 bin olarak geçen ancak 17-18 milyonluk bir nüfusa hizmet verildiğine dikkat çekti. Sadece sayısal olarak dahi bakıldığında dünyada İstanbul’un fiili nüfusunu geçen sadece 60 ülkenin var olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birleşmiş Milletlere üye 194 ülke olduğunu düşündüğümüzde, İstanbul’un büyüklüğü çok daha iyi anlaşılacaktır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un öneminin sadece nüfus büyüklüğünden ibaret olmadığının altını çizdi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Başbakan olarak ve şu anda da Cumhurbaşkanı olarak İstanbul’a hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın aynı şekilde bu bahtiyarlığı, bu aşkı ve sorumluluğu taşıdığını kaydetti.

 

Dev projeler hizmete açılıyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte boğaz köprülerine yapılan muhalefetin hafızalarda olduğunu, Marmaray için de aynısını yaptıklarını kaydetti. 29 Ekim 2013 tarihinden bugüne kadar Marmaray’ı kullanan yolcu sayısının 142 milyonu geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi 30 Haziran’da Osman Gazi Köprüsü’nü açıyoruz, Osman Gazi Köprüsü’nden Orhan Gazi’ye 40 kilometre dört dörtlük otoyol bitmiş vaziyette. Geçenlerde Sayın Davutoğlu ve Sayın Binali Beyle birlikte o yola gittik, şimdi de oranın açılışını yapacağız inşallah 30 Haziran’da. Ardından 26 Ağustos’ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışını yapıyoruz. Ardından Kınalı’dan Akyazı’ya kadar olan bölgelerin de ihalesi yapıldı, inşallah oralar da süratle bitecek ve böylece Kınalı’dan arabasına binen Akyazı’ya kadar, Sakarya’ya kadar ‘non-stop’ gidebilecek.” şeklinde konuştu.

 

MİLGEM projesinde 4 tane gemi tamamlanacak…

Avrasya Tüneli’ni de bu yılın sonunda bitireceklerini ve Marmaray gibi Boğaz’ın altından herkesin aracıyla rahatlıkla geçebileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, artık dakikalara indirilmiş olan ulaşım sürecinin başlayacağını bildirdi. “İş bilenin, kılıç kuşanın” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün hamdolsun yeni bir adım attık ve Silahlı Kuvvetler’de yeni bir gemimizi denize indirdik. Ardından Kınalıada’nın da bugün ilk kaynağını yaptık, inşallah onu da kısa zamanda bitirecek ve böylece MİLGEM projesinde 4 tane gemimizi tamamlamış olacağız” dedi.

Restore edilen Boğazkesen Fetih Mescidi açıldı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sona ermesinin ardından canlı bağlantıyla Boğazkesen Fetih Mescidi’nin açılışını da gerçekleştirdi. Boğazkesen Mescidi’nin Fatih Sultan Mehmet döneminden İstanbul’a kalmış bir yadigâr olduğunu, Rumeli Hisarı’nın içindeki bu mescit tamamen harap olduğu, geriye sadece yıkık minaresi kaldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyükşehir Belediyemiz bu eseri mevcut kısımlarını restore ederek, yıkılmış olan bölümlerini aslına uygun şekilde inşa ederek ihya etti, ayağa kaldırdı. Boğazkesen Mescidi’nin uzun bir aradan sonra yeniden İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum, bu eserin yeniden şehrimize kazandırılmasında emeği geçen herkesi kutluyorum.” diye konuştu.