UNESCO Dünya Miras Komitesi Toplantısı İstanbul’da 10.7.2016

UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Toplantısı İstanbul’da başladı. Toplantının açılışında konuşan Başkan Topbaş; “İstanbul’da UNESCO kriterlerine hassasiyet gösteriyoruz” dedi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Toplantısı; Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve UNESCO Genel Direketörü Irina Bokova’nın katıldığı törenle başladı. Toplantıda birçok ülkeden UNESCO temsilcisi ve yerel yönetici de yer aldı.

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, farklı kültürlerin beşiği olan İstanbul’da yapılmasını çok önemsediklerini belirterek, “Taşı toprağı kültür olan ve üç büyük medeniyete ev sahipliği yapmış olan İstanbul’da yapılmasından memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Toplantının, insanlıkla birlikte tarih ve kültürün de katledildiği Ortadoğu’da yapılmasının da ayrı bir önemi olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “UNESCO 71 yıllık geçmişinde dünya mirasının korunması için çok çaba sarf etmiştir. Ancak savaş ve çatışmaların yoğun olarak yaşandığı yüzyılımızda UNESCO’nun çok daha etkin bir şekilde çalışmak zorundadır. Savaşmış ve çatışmasız bir dünyayı inşa edebilmek için eğitim, bilim ve kültürde işbirliğini geliştirmek zorundayız. Bu bağlamda UNESCO’nun sorumluluğu çok büyüktür. Türkiye’nin bu konudaki iradesi tam ve eksiksizdir” diye konuştu.

Türkiye’den UNESCO Fonuna iki kat destek…

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da bazı ülkelerin UNESCO Fonu’na yaptıkları katkıları gönüllü olarak artırma kararı aldığını hatırlatarak, şunları kaydetti; “Türkiye de bu bağlamda, fona yaptığı yıllık katkı payını önümüzdeki dönemde yüzde 1'den yüzde 2'ye çıkaracaktır. Ayrıca istişari organların koruma, muhafaza ve 'upstreamdialogue' çalışmalarına katkıda bulunmak için özel gayret sarf edeceğiz. Turizm potansiyeli yüksek olan miras alanlarımızın yerel yönetimlerini de fona bağış yapmaya teşvik edeceğiz. Diyalog kanallarımızı ve kapılarımızı özel sektör, sivil toplum ve vakıfların şarta bağlı olmayan yatırım ve katkılarına açık tutacağız. UNESCO'nun hızla derinleşmekte olan mali krizine belki tek başımıza çözüm üretemeyebiliriz. Ancak el ele verdiğimizde yaratacağımız sinerji ve artı değerin küresel planda dikkatleri celp edeceğinden eminim. Bu alanda geliştireceğimiz işbirliği ve dayanışma hem UNESCO'yu hem de Miras Sözleşmesini bulundukları noktadan ileriye taşıyacaktır.”

Topbaş: İstanbul’da UNESCO kriterlerine hassasiyet gösteriyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Dünya Miras Komitesi 40. Toplantısı’nın, medeniyetlerin beşiği ve tarihin çeyiz sandığı olan İstanbul’da yapılmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, İstanbul’daki her çalışmada UNESCO kriterlerini gözettiklerini söyledi.

İstanbul’un 9 bin 500 kilometrelik İpekyolu ile 16 bin kilometrelik Antik Roma Yolu’nun buluştuğu ve güneşin her sabah Asya ve Avrupa kıtasına aynı anda doğduğu bir şehir olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, kentin 2 bin 700 yıl boyunca 3 büyük imparatorluğa da başkentlik yaptığına dikkat çekti.

Katmanlarında 8 bin 500 yıllık derin tarihinin izlerini barındıran İstanbul’un her daim barış ve hoşgörü şehri olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul öyle bir medeniyet kenti ki kent tarihini yazdırmak istediğimizde, her biri 5 bin 300 sayfadan toplam 10 ciltlik bir eser ortaya çıktı. Bu eserdekiler ortak mirasımız. Her daim dile getirdiğimiz gibi yerel yönetimler olarak biz, kültürel mirası koruma konusunda da hükümetlerin çözüm ortağı olmak istiyoruz. Biz aktif rol aldığımız zaman bu konuda başarıya ulaşılabilir.”

Belediye olarak İstanbul’da çok ciddi yatırım ve çalışmalar yaptıklarına da dikkat çeken Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığından itibaren İstanbul’da birçok eseri korumu kullanma dengesini gözeterek kültürel hayata kazandırdık. Çok büyük yatırımlar yapmamıza ve 16 milyon nüfusuna rağmen İstanbul’da koruma kullanma dengesine özen gösteriyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, kültürel mirasımızı daha etkin korumak için 2006 yılında Kültür Varlıkları Daire Başkanlığını kurduk ve yol haritamızı ortaya koyduk. Marmaray ve metrolar başta olmak üzere bütün çalışmalarımızda UNESCO kriterlerine hassasiyet göstermekteyiz. Bizans Surları içinde bulunan Anemas Zindanları’nı ve aynı yerde bulunan Tekfur Sarayı’nın restorasyonunu bitirdik müze haline getiriyoruz. İstanbul’da kültürel mirasın korunması adına çok nemli adımlar atılmakta. Yerel yönetimler olarak da bu konuya çok hassasiyet gösteriyoruz” diye konuştu.

Kültürel mirası daha etkin korumak için farkındalığı ortaya çıkartarak o bölgede yaşayan halkın da aynı hassasiyeti göstermesini sağlamak gerektiğini belirten Topbaş, “İnsanlığın öldüğü günümüzde savaşlar ve çatışmalar nedeniyle kültürel mirasın da yok edildiğine tanıklık etmekteyiz. Kültürel miras ortak lisanımızdır. Bizi gelece taşıyacak değerlerdir. Aynı zamanda çocuklarımızın bize mirasıdır. Hep birlikte elele vererek geleceği hazırlamak zorundayız” şeklinde konuştu.

Dünya mirası Mali’den Suriye’ye kadar saldırı altında…

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova da Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen saldırının ardından bu toplantının İstanbul’da yapılmasının uluslararası toplumun Türkiye’ye desteği anlamına geldiğini söyledi. UNESCO’nun tüm insanlığın temel evrensel değerler etrafında birleştirdiğini vurgulayan Bokova, İstanbul’un da birçok medeniyeti barındıran çok önemli bir şehir olduğunu kaydetti.

Dünya mirasının kime ait olduğunun kavgasını yapmak yerine birlikte korumak gerektiğinin altını çizen Bokova, “Ben inanıyorum ki insanlık mirasını koruma hedefimiz aynıdır. Mali’den Suriye’ye kadar dünya mirası saldırı altındadır. Bu bir savaş suçudur. Hedefi insanlık ve dünya mirasıdır. Bizim buna cevabız güçlü olmalıdır. Aslında UNESCO’nun görevi budur. Biz bu mirası korumak için mücadele edenlerin yanında olacağız” şeklinde konuştu.