Beykoz’da Vatan Nöbeti 23.7.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminin ardından Kavacık’ta günlerdir vatan nöbetine devam eden Beykozlularla buluştu.

Beykoz ve Kavacık’ta meydanları boş bırakmayan vatandaşlara seslenen Başkan Kadir Topbaş, milli iradenin ve vatanın nöbetçisi olan halkın, yazdığı yeni destanla Çanakkale şehitlerinin torunları olduğunu bütün dünyaya gösterdiğini söyledi. Kendisinin ve iş dünyasının konuştuğu yabancı uyruklu insanların, sivil insanların tanklara, toplara, silahlara karşı nasıl durduğunu anlamakta zorluk çektiğini gördüklerini vurgulayan Kadir Topbaş, 15 Temmuz şehitlerini rahmetle andı, gazilere acil şifalar diledi.

Türkiye’deki pek çok aile gibi kendisinin de bir şehit torunu olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Yunus Emre’nin aşkıyla, Şeyh Edebâli’nin tevazusuyla, Hz. Mevlana’nın hoşgörüsüyle yoğrulmuş büyük bir milletiz. Bin yıldır destanlar yazmaya devam ediyoruz. Asker kisvesine bürünmüş Fetö’nün teröristleri, maalesef bu milletin dişinden tırnağından arttırarak yetiştirdiği kişiler. Bu milletin silahlarıyla milletin üzerine geldiler. Nasıl bir ahlak ve nasıl bir anlayıştır bu? Tankları üstüne çıkan, altına yatan inanları gördüler ve ‘Mühimmatımız bitince bu halk bize ne yapar’ korkusuyla teslim oldular.”

Alınan OHAL kararının vatandaşa karşı değil devletin kendisine karşı aldığı bir karar olduğunu dile getiren Topbaş, “Allah korusun, hain ihtilal girişimi gerçekleşmiş olsaydı, Türkiye kan ve gözyaşı dolu çok kötü günlere doğru giderdi. Sizin dirayetli duruşunuz sayesinde hainlikleri başlarına döndü hamdolsun. Sayın Cumhurbaşkanımız gücünü sizden alıyor ve size güveniyor. Bu darbeciler mutlaka hak ettikleri cezayı alacaklardır. Biz de belediye olarak öldürülen darbeciler için Vatan Hainleri Mezarlığı yapacağımızı söyledik. ‘Üzerlerine vatan haini filan diye ismini yazın’ dedim. İnsanlarımız gidip kara taşlarına tükürsün, lanet okusun. Onlar bunu bile hak etmiyor aslında.” diye konuştu.

Türkiye’de millete rağmen kimsenin hiçbir istenmeyen hareket yapamayacağının görüldüğünün altını çizen Topbaş, vatandaşlardan Başkomutan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci bir emrine kadar meydanları boş bırakmamalarını istedi.

Darbe girişimi sonrasında devletin bekası için siyasi kimliklerin bir tarafa bırakıldığına, kardeşlik ve hoşgörü ortamı oluştuğuna dikkat çeken Topbaş, “Bu kardeşlik ve barış ortamını devam ettirelim. Selamı yaygınlaştıralım. Birbirimize tebessüm edelim. Ülkemizde bir daha kavga, gürültü ve gerginlikler olmasın. Bu toprakların samimi evlatları olarak huzur ve güven dolu geleceği oluşturalım” ifadelerini kullandı.