Atatürk’ü 72. ölüm yıldönümünde törenlerle andık! 10.11.2010

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 72. yılı dolayısıyla İstanbul’da Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda anma töreni düzenlendi.

Taksim Cumhuriyet Anıtı’ndaki anma törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın, askeri erkan, gaziler, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve öteki ilgililerin katıldı.

Anıta Devlet Bakanlığı ve diğer sivil toplum kuruluşlarının çelenklerinin bırakılmasının ardından, Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05’te siren sesleriyle birlikte saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu daha sonra Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen anma törenine katıldılar. İstiklal Marşı ve 10. Yıl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende İstanbul Üniversitesi Atetürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Bölümü’nden Yar. Doç. Savaş Açıkay ve 1. Ordu Komutanlığı’ndan Kurmay Albay İlhan Kırtıl Atatürk’ün devrimlerini ve askerlik yönünü anlatan birer konuşma yaptı.

Törende 10 Kasım konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Başkan Topbaş ve Orgeneral Kıvrıkoğlu tarafından verildi. Özel Ataşehir Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin sahnelediği Atatürk Oratoryosu’nun ardından Sanatçı Umut Akyürek Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküleri seslendirdi.