Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katıldığı Antik Çağ’dan 21. Yüzyıla “Büyük İstanbul Tarihi” Töreni 18.6.2016

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ile Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nin işbirliği ile hazırlanan “Antik Çağdan XXI. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi” isimli 10 ciltlik dev eser törenle kamuoyuna tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserin şehir tarihi kitapları arasında İstanbul’un geçmişine ve büyüklüğüne uygun zenginliğiyle ön plana çıkacağını söyledi.

Prof. Dr. Mehmet AkifAydın’ın alanında uzman dev bir kadro ile uzun ve titiz bir çalışma ilehazırladığı “Antik Çağdan XXI. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi” isimli eser,Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen bir törenle kamuoyuna tanıtıldı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye BaşkanıKadir Topbaş’ın da yer aldığı tanıtım törenine yerli ve yabancı bilim adamlarıile çok sayıda tarihçi katıldı.


Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kitapta yer alan yazıların ve görsellerin her birininayrı bir kıymete sahip olduğunu ifade ederek, eserin ortaya çıkmasında baştaMehmet Akif Aydın olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı KadirTopbaş, editör Coşkun Yılmaz ve katkısı olanlara teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan,eserin hazırlanmasına 300 bilim insanının destek vermesinin, eserin gücünü, içerikitibarıyla ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, eserin şehirtarihi kitapları arasında İstanbul'un geçmişine ve büyüklüğüne uygunzenginliğiyle ön plana çıkacağına inandığını vurguladı.

 

Tarih, geleceğimize yön veren bir pusuladır…

Cumhurbaşkanı Erdoğan,İstanbul'un dünyanın en kadim şehirlerinden biri olarak bu tür çalışmaları,araştırmaları, eserleri hak ettiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Ülkemizdeşehir tarihi çalışmaları alanında maalesef çok ciddi eksiklerimiz var. ArtıkKültür Bakanımız da şöyle art arda Türkiye tarihini hazırlarsa çok isabetliolur diyorum. Çünkü ülkemizi de dünyanın çok iyi tanıması, bilmesi lazım. Dünyave Bölge Tarihi, İslam Tarihi, Genel Türk Tarihi, Selçuklu Tarihi, OsmanlıTarihi hatta henüz 92 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen Cumhuriyet Tarihigibi alanların hepsinde de mevcut birikimimizi ileriye taşıyacak çalışmalarısüratle hayata geçirmeliyiz. Çünkü tarih, sadece geçmişin hikayesi değildir.Aynı zamanda geleceğimize yön veren bir pusuladır. Yaşadığımız olayları,ülkemizdeki, bölgemizdeki gelişmeleri, tarihin bize tuttuğu ışık doğrultusundasürekli yeniden yorumlamak, yeniden değerlendirmek mecburiyetindeyiz.Çocuklarımızı tarih bilinciyle, çok daha güçlü bir şekilde yetiştirmemizgerekiyor.”

 

Kültürel değerler ortaya çıkarılıyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ınİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı hizmet anlayışınıdevam ettirdiklerini dile getiren Başkan Kadir Topbaş da, “Böylesine bir şehrehizmet etmekte başka bir duygu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu şehrin kültüreldeğerlerini bulup ortaya çıkarsın ve korusun diye kurmuş olduğu Kültür A.Ş.’ninçıkarmış olduğu bir eserin tanıtımı için buradayız” dedi.

 

Kentle ilgili çok sayıda eser hayata geçirildi…

Başkan Topbaş, ulaşımdan altyapıyakadar kentin sorunlarını çözerken, ihmal edilen alanlarda da hizmet vermeyeçalıştıklarını anlatarak, “Kentle ilgili çok sayıda eser hayata geçirdik. Buşehrin güzelliklerini herkes bilsin istedik. Şimdi de böyle bir esere imzaattık. Bu eser, İngilizce ve Arapça’ya da çevrilecek. Başka çalışmalarımız dadevam ediyor. Bu şehir dünya çapında tekrar kendini hissettirmeye başladı. Bunubu eserlerle devam ettirmek istiyoruz.” diye konuştu.

 

Bu büyük medeniyet kentine hizmet etmeye devam…

Eskiden kendi derdinedüşmüş bir İstanbul olduğunu kaydeden Başkan Topbaş, “Büyük sorunlar nedeniylebu alanlara eğilmeye zaman yoktu. Artık bu sorunları çözerken, hem geçmiş hemde gelecek adına önemli hizmetler yapıyoruz. İhmal edilen bu alanlara dagereken önemi verip, her yönüyle bu büyük medeniyet kentine hizmet etmeye devamediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

4 bin görsel, 10 ciltlik eser…

Törende konuşan projeyöneticisi Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın ise “Çok önemli bir esere imza attık.İstanbul’u her yönüyle tanıtacak güzel bir eser oldu. Tematik yöntemlehazırlandı. Ele alınan 13 konuyla, 8 bin 500 yıllık tarihi işleyen bir eseroldu. Eserde 4 bin civarında görsel materyale yer verildi. 10 ciltten oluşanbir eser. Bu eserin, büyük bir eksikliği kapatacağına inanıyorum. Sayın BaşkanKadir Topbaş’ın destekleri olmasa bu işin altından kalkamazdık. Kendisini çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri sahneye çıkarak 10 ciltlik eseri yakından inceledi. 2 bin TL olarak belirlenen eserin fiyatı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Herkesin faydalanması için fiyatı aşağıya çekelim” demesiyle 1.500 TL olarak belirlendi.Programın sonunda Başkan Topbaş, Koreli bir sanatçının ipekten dokuduğu porteyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye etti.