İstanbul’da yatırımlar sürüyor 28.7.2016

Saraçhane’nin ardından Vatan Caddesi, Sultangazi, Küçükköy ve Gaziosmanpaşa’da sabaha kadar demokrasi nöbetini sürdüren vatandaşlarla buluşan Başkan Kadir Topbaş, “OHAL sürecinde de yatırımlarımız hız kesmeden sürüyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane belediye binasının ardından Vatan Caddesi, Sultangazi, Küçükköy ve Gaziosmanpaşa’da sabaha kadar demokrasi nöbetini sürdüren vatandaşlarla buluştu. Gaziosmanpaşa Meydanı’ndaki nöbette 15 Temmuz’da yaralanarak gazi olan İbrahim Akın da yer aldı.

 

Meydanları yürekleriyle ve ay yıldızlı bayraklarıyla dolduran vatandaşlara seslenen Başkan Kadir Topbaş, “Söz konusu vatan olduğunda her şey teferruattır’ dediniz. Siyasi, etnik, dini ayrım gözetmeksizin 79 milyon büyük bir aile olduğumuzu haykırdınız. Bir araya geldiniz ve gerektiği zaman göğsümüzü siper yaptınız. Dünyada belki ilk kez bir halk silahlı kuvvetlere karşı başarılı oluyor. 15 Temmuz’da şanlı tarihimize bir sayfa eklediniz” dedi.

 

Bu kutlu direniş okullarda ders olarak okutulacak

FETÖ’nün asker kisveli teröristlerine karşı duran bütün vatan evlatlarının gazi olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Bu nöbetler çok önemli. Atasözümüz var su uyur düşman uyumaz. Rabbim devletimize milletimize gerçek askerlerimize polisimize zeval vermesin. Sizin bu duruşunuz dünyaya vatan sevgisi nedir bunu gösterdiniz. Yabancılarla konuşuyorum. ‘Nasıl bir cesaret bu’ diyorlar. ‘Tankların önüne çıplak elleriyle nasıl çıkıyorlar’ diyorlar. Bu topraklarda bin yıllık tarihimizdeki destanlara yeni bir destan daha eklediniz. Hevesleri kursaklarında kaldı. Gelecek kuşaklar sizleri hayırla yad edecek. Bir liderin arkasından halkın gidişi mutlaka akademik çevrelerce incelenecek bir konu bu. Okullarda ders olarak okutulacak.”

 

Vatanımızın yeniden şehit ve gazi kanlarıyla sulandığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Söz konusu vatan olduğunda canımız feda diyecek bir anlayışımız var. Tüm siyasi parti mensuplarımıza, halkımıza teşekkür ediyorum. Meydanları doldurdunuz, nöbetiniz kutlu olsun. Tüm insanlık tarihinde benzer olay yok. Hiçbir millet bu tarzda göğsünü siper ederek tankın topun önüne geçmemiş. Ne büyük milletsiniz. Bu milletin mensubu olmaktan gurur duyuyorum” diye konuştu.

 

Hız kesmeden yatırımlara devam

Vatandaşların, devlet tarafından hiç talep edilmediği halde 9 milyar dolar dövizi bozdurup Türk Lirası aldığını Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten öğrendiğini dile getiren Topbaş, “Türk parasının gücünü artırmak için destek verdiniz. Böyle bir millet dünyada yok. Vatan söz konusu olduğu zaman gücünüz yettiğince gereğini yapıyorsunuz. Hamdolsun, ne yüce bir milletiz” ifadelerini kullandı.

 

Tüm yatırımların ve metro inşaatlarının OHAL sürecinde de kesintisiz devam ettiğine dikkat çeken Topbaş, şunları kaydetti; “Gaziosmanpaşa’ya da metro gelecek. Kaynaklarımız var, yatırımlarımız OHAL sürecinde de sürüyor. Bir ihtilal yaşayan Türkiye nasıl ayakta duruyor? Bunu görsünler, ibret alsınlar. Kimse bizim geleceğimizi belirleyemez. Yarınlar çok daha farklı olacak. Türkiye'nin hak ettiği yerde olması gerekiyor. Daha çok imrenilen bir Türkiye ve daha çok imrenilen bir İstanbul oluşturmak istiyoruz. Şaşırsınlar, ‘bu millet nasıl bir millet’ desinler.”