Bu şölen, Cumhuriyet’e ve İstanbul’a çok yakıştı 29.10.2010

Türkiye Cumhuriyeti’nin 87. yılı İstanbul’da her yıl olduğu gibi görkemli bir törenle kutlandı. 29 Ekim Cuma akşamı İstanbul Valiliği’nin Dolmabahçe Sarayı’nın bahçesinde organize ettiği Cumhuriyet Resepsiyonu’nu, İstanbul’un yöneticileri ile tanınmış simalarını bir araya getirdi. Saat 19.40’ta İstanbul Boğazı’nda başlayan ve yaklaşık 15 dakika süren havai fişek ve lazer gösterisi ise, İstanbullulara tam bir görsel şölen yaşattı.

Cumhuriyet’in 87. Yılı münasebetiyle İstanbul Boğazı’ndaki görkemli şölen öncesinde törene katılanlara hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhuriyetimizin 87. yılını coşkuyla kutladığımızı belirterek, “Başta Aziz Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz. Bu Cumhuriyet Bayramı’nda kardeşliğin ve dostluğun sesini daha iyi duyacağız. Bu kutlamalara katılan tüm dostlara teşekkür ediyorum ve nice mutlu bayramlarda daha bir arada olmayı diliyorum” dedi.

Gösteriyi tüm dünya canlı izledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetimizin 87. yılı kutlamaları çerçevesinde Boğaz’da deniz üzerine kurulan platformdan havai fişek gösterisi gerçekleştirdi. Başkan Kadir Topbaş,1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile birlikte butona basarak gösteriyi başlattı. Havai fişek, ses ve ışık gösterileriyle Boğaziçi, Cumhuriyetimizin görkemine yakışır bir görsel şov yaşadı. Gösteriler uydu yayınıyla tüm dünyaya iletildi.

48 bin havai fişek atıldı

Gösteriler, Boğaziçi Köprüsü ve Kız Kulesi arasındaki alanda deniz üzerinde yapıldı. 16 ayrı noktadan 48.000'i aşan sayıda havai fişek atışı yapıldı ve 150 skyracer kullanıldı. Ağırlığı 10 kilogramın üzerinde olan havai fişekler yaklaşık 250 metre yüksekliğe atıldı. Boğaziçi Köprüsü üzerinde 42 ateşleme sistemi ile 800 metre uzunluğunda ateş şelalesi oluşturuldu.

15 dakikalık gösteri müziği, Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi. Gösteriler, canlı yayında Power FM 100 frekansından yayınlanan organizasyon müziği eşliğinde seyredildi. Gösteri koreografisi, bu besteye göre yapıldı. Ortaköy ve Beşiktaş sahiline ses sistemi kuruldu. Vatandaşlar, hem havai fişek gösterilerini zevkle izledi, hem de ses aktivitelerini dinledi.

 

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları; Anadolu Yakası’nda Kuzguncuk Parkı, Paşalimanı Parkı, Üsküdar İskele, Salacak Sahili, Avrupa Yakası’nda ise Ortaköy Sahili, Beşiktaş Sahili, Dolmabahçe Sahili’ni dolduran binlerce İstanbullu ve turist tarafından ilgiyle izlendi. Başkan Topbaş ve beraberindekiler havai fişek ve lazer gösterisini ellerinde Türk Bayraklarıyla izlediler. Görsel şölenin ardından Cumhuriyetin 87. yılı için yapılan 7 katlı Cumhuriyet Pastası kesildi. Tören 10. yıl Marşı ile sona erdi.

Öte yandan, Cumhuriyetimizin 87. yılı kutlamaları kapsamında İstanbul’un ana arterlerini, meydanlarını, sokaklarını ile kamu binaları ve gökdelenler bayraklarla süslendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, cadde ve meydanlara 60 bin Türk Bayrağı, 2 bin elektrik direğine Cumhuriyet flaması ile 50 üst geçide de duyurular astı.

87. kuruluş yılı görkemli geçit töreniyle kutlandı

Cumhuriyetimizin 87. kuruluş yılı kutlamaları kapsamında yapılması planlanan ancak, olumsuz hava şartları nedeniyle Pazar gününe ertelenen resmigeçit töreni halkın da yoğun katılımıyla Vatan Caddesi’nde yapıldı.

 Vatan Caddesi’ndeki törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, çok sayıda protokol davetlisi ve İstanbullu vatandaş katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’nun resmi bir araç üzerinden halkı selamlamasıyla başlayan törene İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağının göndere çekilmesiyle devam edildi.

Geçit töreni sırasında Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F-16'lar ve helikopterlerin uçuşu vatandaşlar tarafından büyük coşkuyla alkışlandı. Ellerindeki Türk bayraklarıyla Vatan Caddesi'ni dolduran vatandaşlar askeri araçların ve geçit törenine katılanların yürüyüşlerini de coşku içinde izledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbul İzcilik Okulundan gelen ve geçit törenine katılan öğrencileri izci selamı ile selamladı.

Törenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tören alanından ayrıldı.