İstanbul kardeş şehirleriyle buluştu 28.10.2010

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un 30’un üzerindeki kardeş şehrini “Kentler Arası İşbirliği (ISTFIC) İstanbul Forumu”nda bir araya getirdi. Başkan Topbaş, “Dostluklarımızı daha da pekiştirerek kentlerimizin daha huzurlu ve müreffeh yaşamasına, dünya barışına katkı sağlayacağımıza inancım tamdır” dedi.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Kültür Başkenti kapsamında düzenlediği Kentler Arası İşbirliği (ISTFIC) İstanbul Forumu, Başkan Kadir Topbaş ile çok sayıda dünya şehrinin vali ve belediye başkanının katılımıyla Çırağan Sarayı’nda yapıldı. Aralarında Almanya’nın Essen ve Macaristan’ın Pecs şehirlerinin de bulunduğu kardeş şehirlerin belediye başkan ve temsilcileri ve ilgili ülkelerin başkonsolosları katıldığı toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çok sayıda bürokratı da hazır bulundu.

İstanbul batının aydınlanmasına ışık tuttu

Forumun açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kardeş şehirlerin vali ve belediye başkanlarını iki kıtanın birleştiği İstanbul’da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek, İstanbul’un farklı kültürlerden ve dinlerden insanların yüzyıllarca barış içinde yaşadığı bir hoşgörü kenti olduğunu söyledi. Bir dünya kolonisi olma özelliği gösteren şehrin yerel yönetim anlayışının Fatih Sultan Mehmet’in şehri fethinin hemen ardından başladığını vurgulayan Kadir Topbaş, İstanbul’daki insancıl değerlerin Avrupa’nın aydınlanmasına da ışık tuttuğunu kaydetti.

Forum kardeşlikleri pekiştirecek

Dünya yerel yönetimlerinin işbirliğinin bu forumda ele alınacağını, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin 87. kuruluş yıldönümü için düzenlenen muhteşem kutlama programını kardeş şehirlerin belediye başkanlarıyla birlikte izleyeceklerini anlatan Topbaş, şöyle konuştu;

“Bugün burada dostluklarımızı daha da pekiştirerek yönettiğimiz kentlerin daha huzurlu ve müreffeh yaşamasına, ayrıca dünya barışına katkı sağlayacağımıza inancım tamdır. Bilişim çağında dünyanın her yerinde anında birbirimizden haberdar olabiliyoruz. Artık hiçbir yönetimin kapalı yaşaması mümkün değil. Dünya nüfusunun yüzde 75’i şehirlerde yaşıyor. Biz, yerel yönetimler olarak halkımızı daha çok düşünerek dünya barışına ve refahına katkı sunmak, bu konuda işbirliği yapmak zorundayız. İlişkilerimizi geliştirmek için de yerel diplomasiyi geliştirmeliyiz. Bu hükümetlerimizin ilişkisine ve dünya barışına da olumlu katkılar sağlayacaktır. Her birimiz adeta bir diplomat gibi çalışarak daha sıkı diyalog kurmalıyız. Klasik belediyecilik çalışmalarında da birbirimize destek vererek kentlerimizin refahını, dünya kaynaklarının adil paylaşımını sağlamak zorundayız. Kimsenin, ‘dünyanın kaynaklarının tamamen benimdir’ diyecek lüks kalmadı. Bütün bu konuların bu forumda tartışılarak şehirlerimize ışık tutacağımıza inanıyorum.”

Tebriz ve Beyrut İstanbul’un yeni kardeş şehirleri

Beyrut Belediye Başkanı Bilal Hamad ise, Başkan Topbaş’a forumu düzenlediği için teşekkür etti ve İstanbul’un tarihi, kültürel zenginliklerini daha yakından görme imkanı bulduklarını söyledi. Kardeş şehir protokolü imzalayarak İstanbul ile ilişkilerini daha da geliştireceklerini kaydeden Hamad, “Ancak İstanbul ile Beyrut arasındaki ilişki çok tarihi bir geçmişe dayanıyor. Protokolle zorlukları aşarak derin işbirliğimizi daha da geliştireceğiz ve her iki şehrin vatandaşlarının mutluluğu için birlikte çalışacağız” dedi.

Programda konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Tebriz Belediye Başkanı Ali Reza Noveen (İran) ve Beyrut Belediye Başkanı Dr. Bilal Hamad (Lübnan) arasında Kardeş Şehir Protokolü imzalandı.

Son imzalarla İstanbul’un kardeş şehirlerinin kentin plaka numarası olan 34’e ulaştığını, ayrıca 30’un üzerinde şehirle de işbirliği protokolleri imzaladıklarını söyleyen Kadir Topbaş, “İstanbul olarak edindiğimiz bilgi ve deneyimi hiçbir taassup göstermeksizin paylaşmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz” dedi.