İngiliz Lord’dan İstanbul’a övgü dolu ifadeler 21.10.2010

Başkan Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret eden PAB İngiliz Grubu Başkanı Lord Dykes, İstanbul’un çok özel bir şehir olduğunu belirterek, “Dünyadaki tüm belediye başkanları İstanbul’un belediye başkanına büyük bir imrenti ve kıskançlıkla bakıyor” dedi.

Parlamentolar Arası Birlik (PAB) İngiliz Grubu Başkanı Lord Dykes başkanlığındaki heyet, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, PAB’ın 17-22 Ekim tarihleri arasında TBMM’nin davetlisi olarak Ankara’yı ziyaret ettiğini belirterek, “İngiliz Grubu Başkanı Lord Dykes ve Hayeti İstanbul’a geldiklerinde bize bir nezaket ziyaretinde bulundular. Ben kendilerine ve heyetine bu nazik ziyaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Türkçe teşekkür eden İngiliz Grubu Başkanı Lord Dykes da Başkan Kadir Topbaş’ın bizi kabul etmesinden büyük bir şeref ve ayrıcalık duyduklarını ifade ederek, “Sayın Başkan ile çok ilgi çekici bir görüşme yaptık. İstanbul çok özel bir şehir. Dünyadaki tüm belediye başkanları İstanbul’un belediye başkanı kim olursa olsun, büyük bir imrenti ve kıskançlıkla bakıyorlar” dedi.

Başkan Topbaş’a, “Umarım bu başarılı yönetiminizi gelecekte de sürdürürsünüz. Ulaşım ve trafik sorunundaki başarılı çalışmalarınızı da gelecekte sürdürmenizi diliyorum” diyen Lord Dykes, İngiltere’nin Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği desteği herkesin bildiğini ve üyelik müzakerelerinin başarılı geçmesi durumunda Türkiye’nin üye olarak AB’ye gerçekten çok büyük katkı sağlayacağına inandığını kaydetti.