Yüzbinler, Asya’dan Avrupa’ya koşarak geçti 17.10.2010

İstanbul’un dünya çapında Gümüş Kategori’de tescillenmiş en önemli spor organizasyonu olan 32. Avrasya Maratonu, yüzbinlerce kişinin katılımıyla kıtaları birleştirdi. Havanın da güzel olmasını fırsat bilen İstanbullu, köprü manzarasının tadına vararak, Asya’dan Avrupa’ya koşarak geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu kapsamında yapılan Halk Koşusu, büyük bir katılımla gerçekleşti. Her yıl binlerce kişinin katıldığı uluslararası organizasyona güzel havayı fırsat bilen 100 binin üzerinde kişi katıldı. Altunizade köprüsünün gerisinde saat 09.30'da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın verdiği startla başlayan 8 kilometrelik Halk Koşusu'nda katılımcılar, Boğaziçi Köprüsü’nü geçtikten sonra, Beşiktaş'a inip sahil yolunu izleyerek koşuyu İnönü Stadı’nın yanındaki bitiş noktasında tamamladı.

Koşuyolu’ndan köprüye uzanan otoyolu dolduran vatandaşlara hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, maratonda bu yılki temanın ''İstanbul koşuyor'' olduğunu belirterek, ''İstanbul her alanda koşuyor. Dünya İstanbul'u takip ediyor. İstanbul sağlıklı bir yaşam, barış, hoşgörü için koşuyor'' dedi.

Avrasya Maratonu'nun New York ve Berlin maratonlarıyla yarışmasını arzuladıklarını kaydeden Topbaş, ''Bu, kıtalararası dünyada tek maraton. Tarihin izlerini taşıyan alanlarda yapılıyor ve tarihi yarım adada tamamlanıyor. Sizler bu maratona katılarak hayat veriyorsunuz. Bugün 100 bin hedefiyle hareket edilen maraton daha da büyüyecek. İleride 200 binlerden bahsedilecek” şeklinde konuştu.

Maratonda İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ ile bazı belediye başkanları ve milletvekilleri de yer aldı.

Köprü esneme payı oranında sallandı

Büyük bir katılımla gerçekleşen Halk Koşusu'nda, Boğaziçi Köprüsü adeta beşik gibi sallandı. Köprü üzerini boydan boya kaplayan kalabalığın hareketi köprüyü bir beşik gibi salladı. Bazı vatandaşlar, köprünün sallanmasından tedirgin olurken, o anı kendilerinden uzakta bulunan aile ve yakınlarına anlattıkları görüldü. Köprünün yaşanan yoğunluk nedeniyle normal esneme payı oranında sallandığı, bunun herhangi bir tedirginliğe neden olacak bir durum olmadığı kaydedildi

Boğaz’da manzarasında hatıra fotoğrafı…

32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu, her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı bir pazar günü geçirmek isteyenlerin uğrak yeri oldu. Yaya geçişine kapalı olan Boğaziçi Köprüsü'nde renkli görüntüler oluşturan vatandaşlar, köprüden boğaz manzarasını izleyip bol bol fotoğraf çektirdi. 7'den 77'ye katılımla gerçekleşen koşuda, çok sayıda turist de yer alırken, il dışından da yüksek oranda katılım olduğu görüldü.

 

Bazı vatandaşlar doğum gününü Boğaziçi Köprüsü'nde pasta keserek kutlarken, bazıları kahvaltı yaptı, bazıları tavla oynadı. Başkan Topbaş da vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi ve bazı sivil toplum kuruluşlarının köprü üstünde kitap okuma gibi etkinliklerine katıldı. Köprünün ortasında yere oturan kalabalık kitap okumaya dalarken, aynı zamanda ''Bu ülkede birileri her hafta 1 kitap okuyor'' sloganıyla, insanları aralarına katılmaya davet ettiler.

Renkli gösteriler bu yıl da görülmeye değerdi

İstanbul'da Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan iki köprüden birisi olan ve şehrin yoğun trafiğinin yükünü fazlasıyla çeken Boğaziçi Köprüsü, 3,5 saatlik sürede çeşitli sosyal etkinliklerin merkezi oldu. Çok sayıda sivil toplum örgütünün iştirak ettiği etkinlikte, çeşitli hastalıkları, sigarayla savaşa dikkat çekilen pankartlar taşınırken, dans gösterileri de ilgiyle izlendi. Pazar sabah kahvaltısını köprüde yapanların yanı sıra, davul eşliğinde halay çekenler, halk dansları yapanlar, gitar çalarak konser verenler, koşuya renk kattılar.

Çok sayıda vatandaşın elinde Türk Bayrağı yer alırken, bazı vatandaşların Filistin Bayrakları da taşıdıkları görüldü. Vatandaşlar köprüye girişlerinden itibaren, boğazı gören sağ ve sol kenarları adeta kapatarak, manzaranın keyfini çıkardı. Tenis Hayattır Kulübü Derneği üyeleri sembolik bir file ile köprü üzerinde tenis oynarken, ozanlar ellerinde sazlarıyla atışma yaptı. Futbol taraftarları da koşu sırasında destekledikleri takımlarının tezahüratlarını yaparak eğlenceyi arttırdı. Taşınan pankartlar arasında Boğaziçi Köprüsü'nün yaya ve bisiklet trafiğine açılmasını isteyen ifadeler de yer aldı.

Köprüde Japon şovu

Türkiye'de 2010 yılının Japonya yılı olarak kutlanması nedeniyle, köprü girişinden önce oluşturulan mini platformda Japon geleneksel davul şovu yapıldı. Çok sayıda Japon vatandaş da üzerinde ''Türkiye 2010 Japonya yılı'' yazılı tişörtle koşuya katıldı. Bir grup ip atlayarak bir grup da mangal yakıp sucuk kızartarak, köprünün keyfini çıkarmaya çalıştı. Halk Koşusu sırasında yolun alt kısmındaki bölümde iki tarafa da aralıklarla çok sayıda polis yerleştirildi. Koşunun başlangıç noktasında sağlık istasyonu kurulurken, ambulanslar herhangi bir sağlık sorunu yaşayacak vatandaşlar için hazır bekletildi. 112 acil servisin motorize ekipleri de koşu sırasında köprü üzerinde bulundu.

Yarışlarda Afrika rüzgarı esti

İstanbul'da her yıl uluslararası heyecan yaratan 32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nda Afrika rüzgarı esti. Afrikalı atletler maraton ve 15 kilometrelik koşularda hem erkeklerde hem de bayanlarda ilk sıraları aldılar. Erkeklerde Kenyalı Vincent Kiplagat 2.10.39 ile parkur rekoru kırarak birinci, Etiyopyalı Dereje Yadete Woldegiorgis 2.11.53'lük derecesiyle ikinci, yine Etiyopyalı Girma Assefa da 2.13.37 ile üçüncü oldu. Bayanlar maratonuna da Etiyopyalı atletler damgasını vurdu. İlk üç sırayı Etiyopyalı Ashu Kasım 2.27.25, Alemitu Abera 2.27.54 ve Amane Gobena 2.32.28'lik dereceleriyle elde etti.

15 kilometrelik koşuda da yine ilk sıralarda Afrikalı sporcular vardı. Erkeklerde Etiyopyalı Abayneh Ayele Woldegiorgis birinci, Kenyalı Sang Benard Cheruiyot ikinci, Etiyopyalı Workinhe Tesfa üçüncü olurken, bayanlarda ise Kenyalı Emily Chebet birinci, Etiyopyalı Belaynesh Oljira ikinci, Türkiye'den Meryem Doğan ise üçüncülük kürsüsüne çıktı. Böylece maraton ve 15 kilometrede erkekler ve bayanlarda Etiyopya 8, Kenya ise 3 madalya kazandı.

En iyi Türk atlet derecesi Bekir Karayel ve Bahar Doğan’dan

85 ülkeden atletlerin katıldığı maratonda Türk sporcular içinde ise erkeklerde en iyi dereceyi Bekir Karayel yaptı. Erkeklerde Bekir Karayel genel klasmanda 12.16.40'lık derecesiyle 5. sırada yer alırken, Türk sporcular içinde de birinci oldu. Erkan Kuş, 2.23.05 ile genel klasmanda 7, Türk sporcular içinde 2, Selahattin Selçuk da 2.28.13 ile genel klasmanda 9, Türk sporcular içinde de 3. sırayı aldı.

Türk sporcular içinde bayanlar maratonda ise Bahar Doğan, 2.37.51'lik derecesiyle genel klasmanda 6., Türk sporcular içinde ise birinci oldu. Nilay Esen, 2.44.58 ile genel klasman 7.'si, Türk sporcular 2.'si olurken, 2.49.19 derece yapan Ümmü Kiraz ise genel klasmanda 8, Türk sporcular içinde ise üçüncü sırayı elde etti.

Maratonda dereceye giren sporcuların belirlenmesinin ardından, maratonun tamamlandığı Sultanahmet'te ödül töreni düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin'in, maraton ve tekerlekli sandalyede ilk 3 sırayı alan erkek ve bayan sporculara madalya, kupa ve para ödüllerini verdi.