Başkonsoloslar İstanbul’da yaşamaktan memnun 24.9.2010

Başkan Kadir Topbaş, sık sık yabancı misyon temsilcileri ile bir araya gelerek İstanbul’u anlatıyor. İlki geçtiğimiz aylarda gerçekleşen toplantıların ikincisi Emirgan Korusu’nda gerçekleşti. Başkan Topbaş ve İstanbul’da görev yapan 50 kadar Başkonsolosun katıldığı toplantıda İstanbul konuşuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla Emirgan’daki Beyaz Köşk’te bir araya geldi. Toplantıya Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinden 50 kadar başkonsolos katıldı.

Başkonsoloslarla her yıl en az iki defa bir araya gelerek şehirler ve ülkeler arasındaki işbirliğini değerlendirdiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul 24 saat yaşayan çok canlı bir şehir. Bu şehirde yaşamakta, görev yapmakta bir ayrıcalık. Belediye başkanı olarak göreve geldiğimizden bu yana İstanbul’a her alanda çok şeyler kattık. İstanbul artık dünyanın konuştuğu, takip ettiği ve dünyaca önemli kararların alındığı bir kent haline geldi” dedi.

İstanbul ile dünyanın diğer şehirleri arasındaki ilişkileri geliştirmek için konsolosluklarla işbirliği içinde çalıştıklarını hatırlatan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul tarihiyle, kültürüyle bir dünya kolonisi özelliği taşıyor. Geçmişten bugüne kadar çok farklı medeniyetlerin İstanbul’da barındığını ve bir arada barış içinde yaşadığını biliyoruz. Eminim sizler de benim gibi 8 bin 500 yıllık derin bir geçmişe sahip bu şehirde görev yapmaktan mutluluk duyuyorsunuz. Ve yine eminim ki emeklilik döneminizde birçok yabancı gibi İstanbul’da yaşamayı tercih edeceksiniz. İstanbul, bir ülke özelliği gösteren ve insanları kendisine davet eden bir şehir. Bizler de yöneticiler olarak bu şehirde yaşayan insanlara daha güzel bir hayat sunmak için çalışıyoruz.”

İstanbul dünyanın merkezi

İstanbul’un bir diğer özelliğinin de dünyanın tam merkezinde bir şehir olması olduğunu kaydeden Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul 1886 yılına kadar dünyanın merkezi, sıfır noktası olarak kabul ediliyordu. 1886’ya kadar tarihçiler İstanbul’un batısı ve doğusu diye dünyayı ikiye ayırıyorlardı. Sultanahmet’teki Milion taşı dünyanın sıfır noktası olarak alınıyordu. Bu 1886 yılından itibaren İngiltere’nin Grinviç şehrine alınmış. İşte İstanbul bu özelliğiyle de dünyaya karşı bir sorumlu. Şehrin dünyanın gelişmiş kentlerinin ortasında yer alması nedeniyle finans merkezi olma özelliği de var. Belediye olarak eskiden olduğu gibi İstanbul’un dünyanın finans merkezi olması için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Konsoloslar İstanbul’da çalışmaktan memnun

Toplantıda konsoloslar adına söz alan Sırbistan’ın İstanbul Başkonsolosu Dragan Markovic de İstanbul’da çalışmaktan ve bulunmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, “İstanbul’da çalışmak bizim için büyük bir ayrıcalık. Bu şehirde son yıllarda yaşamın her alanında büyük gelişmeler yaşandığına şahit oluyoruz. Temsil ettiğimiz ülkelerle Türkiye ve İstanbul arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için üzerimize düşen ne varsa yapmak için hazırız” dedi.