Altı “otopark” üstü “park” 3.9.2010

İstanbul’un her tarafında yeni ve çevreye duyarlı projeler hayata geçiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler’de 7 milyon TL harcanarak inşa edilen Nene Hatun Yeraltı Otoparkı ve Parkı; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ve çok sayıda Esenlerlinin katılımıyla açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler’de 7 milyon TL harcanarak inşa edilen Nene Hatun Yeraltı Otoparkı ve Parkı, Başkan Topbaş tarafından hizmete açıldı. Açılışta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Mevlüt Vural ve Muzaffer Hacımustafaoğlu ile İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetçi de hazır bulundu.

İstanbul’un da Esenler’in de çehresi değişiyor

Açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da yapılan binlerce eserin açılışını yapmaya fırsat bulamadıklarını, bu nedenle yapımı bir yıl önce tamamlanan bu otoparkı ancak açabildiklerini belirterek, “Ziya Paşanın güzel bir sözü vardır: ‘Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz’ diye. İstanbul’da o kadar çok eser kazandırdık ki bırakın temel atmayı, açılışlara zaman yetmiyor. İstanbul gerçekten çok farklı bir şehir ve bu kentte yaşamak ayrıcalık. Göreve geldiğimiz günden bu yana, İstanbul’un sorunlarını tespit ettik ve ulaşım başta olmak üzere her alanda tam 28.5 milyar TL’lik yatırım yaptık. Bu yatırımların 23 milyar TL’sini ilçelere yaptığımız yatırımlar oluşturuyor. Ulaşımla ilgili yapılan yatırımların toplamı ise 18.5 milyar TL. Esenler’e de bugüne kadar çok şey kazandırdık. Gelecek 5 yılda yoğun bir nüfusun yaşadığı ve araç sayısının da fazla olduğu Esenler ilçesinin çehresi tamamen değişecek” diye konuştu.

Modern otopark Esenler’in yüz akı…

Hizmete alınan Nene Hatun Yeraltı Otoparkı’nın zemin altı 3 kattan oluştuğunu ve 496 araç kapasiteli olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Yeraltına doğru 3 katlı olan bu modern otopark yaklaşık 7 milyon TL’ye mal oldu. Otoparkta engelliler ile bisikletliler için özel park alanları mevcut. Özürlüler için asansör de bulunuyor. Çok modern, kameralarla izlenen, güvenli bir otopark inşa ettik. Üstünü de park olarak düzenledik. Parkın bir köşesine de bir gençlik merkezi inşa edilecek. Araç sahibi vatandaşlarımız bu otoparka park edecek. Gençlerimiz gençlik merkezinde sosyal aktivitelere katılacak. Çocuklarımız, kadınlarımız ve yaşlılarımız da parkta soluklanabilecek. Esenler’e böyle çok önemli ve çok fonksiyonlu bir eseri kazandırmış bulunuyoruz.”

Bağcılar’a da modern semt pazarı yapılıyor

Esenler’in yoğunluktan dolayı çok daha fazla park alanına ihtiyaç duyduğunu, bu nedenle belediye başkanı Tevfik Göksu’ya ilçeye yatırım için açık çek verdiklerini anlatan Kadir Topbaş, “Bu bölgedeki ciddi  talepler masaya yatırıldı. Bu açılışını yaptığımız otopark ve park önemli bir hizmet. Esenler’e 50 bin metrekarelik bir bölge parkı daha inşa ediyoruz. Onu da 29 Ekim’de açacağız. Yine Esenler’de çok ciddi anlamda bir meydan ortaya çıkmış olacak. Bağcılar Yüzyıl Köprüsünü biliyorsunuz. 37 dönüm arazi üstünde park ve semt pazarı, altında da 1300 araçlık otopark yapıyoruz. 150 milyon TL maliyetiyle yap-işlet modeliyle veriyoruz” şeklinde konuştu.

 

İstanbul 2 milyar değerinde yeni bir şirket kazandı

2004 yılında göreve geldiklerinde İstanbul’da otopark sayısı 129 bin olduğunu, şu anda yapımı devam edenlerle birlikte bu sayının 677 bin araçlık bir otoparka doğru gittiğini vurgulayan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İstanbul’da göreve geldiğimizden bu yana 129 bin olan otopark sayısını 331 bin otopark olarak yaptık ve işletiyoruz. 677 bin araçlık otopark yatırımına doğru gidiyoruz. Deli Dumrul, gibi birileri sokakları tutmuştu. Biz değnekçiliği bitirerek yeni bir düzenleme yaptık ve otoparkları İSPARK çatısı altında topladık. İSPARK’ın şu anki değerinin 1,5-2 milyar dolar olduğunu söylüyorlar. Yani İstanbul’a 2 milyar dolar değerinde bir şirket kazandırdık. İstanbul devamlı gelişen bir şehir. Yılda 200 -210 bin civarında doğum oranı. Öte yandan, İstanbul trafiğine 6 yılda 677 bin araç eklendi. Bunların her biri çözüm bekliyor. Sayın Sözen döneminde araç sayısı şimdikinin üçte biriydi. Ama o günlerde trafik yoğunluğundan dolayı plakasına göre araçların trafiğe iki gündü bir çıkması konuşuluyordu. Şimdi trafik bu kadar yeni yüke rağmen bir akışkanlık kazandı. Yurtdışından gelen yabancılar, ‘bu İstanbul’a ne oluyor, İstanbul ne kadar çok hızlı gelişiyor’ diye bahsediyorlar. Biz hizmet sevdalısı olarak omuzlarımıza verdiğiniz bu şerefli görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.”

 Otoparkın üstüne konferans salonu ve kültür merkezi yapılacak

Törende konuşan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da Esenler’de  1 metrekareye 5 kişi düştüğüne dikkat çekerek, ilçedeki bütün kaldırımlarını otopark olarak kullandığını, bu anlamda açılışı yapılan otoparkla çok önemli bir ihtiyacın giderildiğini söyledi.

Üstü yeşil alan kullanılan otoparkın bir köşesine 800 kişilik uluslararası alanda hizmet verecek bir konferans salonu ve gençlik kültür merkezi yapacaklarını anlatan Göksu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin he yatırımda Esenler’in yanında olduğunu kaydederek, “Başkanımız Kadir Topbaş’a ve ekibine verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Şimdi ilçemizin altyapısını yenileyeceğiz. Başkan Topbaş’tan malzeme desteği sözünü de aldım” diye konuştu.

Törende konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş; Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ve Büyükşehir Bürokratları ile kurdele keserek otopark ile parkın açılışını gerçekleştirdi. Otoparkı gezen Kadir Topbaş, özürlülere ve bisikletlilere ayrılan park alanlarını gösterdi ve eserin hayırlı olmasını diledi.