Cumhurbaşkanı Gül’den İstanbul’a tam not 27.8.2010

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü hizmetler hakkında yerinde incelemeler yaptı. İlk olarak, Başkan Kadir Topbaş ile birlikte yapımı büyük ölçüde tamamlanan Sarıyer-Çayırbaşı Karayolu Tüneli’nde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra, İstanbul’da meydana gelebilecek muhtemel depreme karşı alınan tedbirler hakkında AKOM’da brifing aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “7 Tepe 7 Tünel Projesi” kapsamında kaba inşaatını bitirdiği Sarıyer-Çayırbaşı Karayolu Tüneli’nde incelemelerde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk, Genel Sekreter Yardımcıları Mevlüt Vural ve Muzaffer Hacımustafaoğlu ile diğer Büyükşehir Bürokratları tarafından karşılanan Abdullah Gül’e tünel inşaatıyla ilgili bilgiler verildi.

Cumhurbaşkanı Gül; “Tünel yol gurur verici”

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Başkan Kadir Topbaş’ın kullandığı araçla Sarıyer-Çayırbaşı Karayolu Tüneli’nden geçti. Geçiş öncesinde Kadir Topbaş’tan harita üzerinde brifing alan Abdullah Gül, tünel çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tünelin gerçekten heyecan ve gurur verici olduğunu ifade eden Gül, “Emeği geçen, hizmeti geçen herkesi tebrik ediyorum. Bütün bunlar Türk müteahhit ve personelin büyük projeleridir. Demek ki metotlar bulununca, finansman bulununca, iş verilince Türk müteahhitler dünyanın başka yerlerinde yaptığı bu büyük altyapı projelerini Türkiye’de gerçekleştiriyorlar. Bu tünelin de kaba işleri bitmiş. Bir an önce hizmete girmesini bekliyoruz” diye konuştu.

İstanbul’un bir zamanlar büyük bir su sıkıntısı çektiğini ve başka sorunlarla boğuştuğunu hatırlatan Gül, “Benim öğrencilik yıllarımda bütün apartmanların balkonlarında, banyolarında bidonlar vardı. Onlarla su depolardık. Artık İstanbul’un su problemi yok. Ulaşım problemiyle ilgili de büyük altyapı yatırımları yapılıyor” dedi.

Marmaray, metro ve tünel yollar gibi yerin altında yapılan çalışmaların gidip görmeyince fark edilmediğini vurgulayan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü; “Marmaray önemli bir proje. Metro ve tünel yollar İstanbul’a kazandırılan büyük hizmetler. Sadece Türkiye’ye değil, bunların bazısı dünyaya hizmet ediyor. Marmaray yapılınca tarihi İpek yolu Çin’i İngiltere’ye bağlayacak.

Tünel yol Nisan 2011’de açılacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e tünel yolla ilgili bilgiler veren Başkan Kadir Topbaş da 193 milyon TL’ye mal olacak olan Sarıyer-Çayırbaşı Karayolu Tüneli’ni Nisan 2011’de açmayı planladıklarını belirterek, 2 bin 25 metrelik gidiş-dönüş iki tünelden oluşan yatırımın çift yönlü tünelin kazı ve zemin betonlama çalışmalarının tamamlandığını kaydetti.

“7 Tepeye 7 Tünel” projesi kapsamında İstanbul’a toplam 34 tünel yol yaparak karayolu trafiğini rahatlatmayı planladıklarını dile getiren Kadir Topbaş, “İstanbul’un zemini tünel yol yapımına çok müsait. Tünellerle tepeleri alttan geçerek yollar arasında direk bağlantılar oluşturuyoruz. Yapımı tamamlanan 2 tünel yolu açtık. İkisi de tamamlanmak üzere. Hedefimiz toplatma 34 tünel yol yaparak İstanbul’un araç trafiğini büyük ölçüde yer altına alarak akışkanlığı sağlamak” diye konuştu.

 Cumhurbaşkanı Gül’e ‘deprem’ brifingi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'ni (AKOM) ziyaret ederek, olası İstanbul depremiyle ilgili yapılan hazırlık çalışmaları ve trafik teknolojisinde gelinen nokta hakkında brifing aldı.

Toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Gül’e depreme hazırlık için yapılan güçlendirme, kentsel dönüşüm, arama-kurtarma ekip ve araçları hakkında bilgiler aktardı. Öncelikli hedeflerinin olası bir depremde binaların yıkılmasını ve insanların ölmesini önlemek olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, bu nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanındaki binaların, kavşak, köprü ve viyadüklerin güçlendirildiğini, kentsel dönüşüm çalışmalarına başladıklarını anlattı.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının siyasi malzeme yapılmamasının İstanbulluların geleceği açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, İstanbul’da trafik teknolojisinde gelinen noktayı da aktararak, şehrin trafik yönetimine talip olduklarını kaydetti. Toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin İnceleme Müdürü Mahmut Baş tarafından da depreme hazırlık çalışmaları, olası deprem ve kurtarma senaryolarını içeren bir brifing verildi.

Gül: “Hazırlık ve yenileme çalışmaları önemli”

Brifingin ardından basın mensuplarına bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da son 6 yılda yapılan iki ayrı deprem araştırması karşılaştırıldığında 2009 yılında yapılan çalışmada olası bir depremde yaşanacak ölüm ve yıkılacak bina sayısında ciddi bir azalma görüldüğüne dikkat çekti ve “Bu yapılan güçlendirme, yenileme ve hazırlık çalışmalarının önemini gösteriyor. Belediyemizin yanı sıra, İstanbul Valiliği bütün kamu binaları ile riskli okulları depreme karşı güçlendiriyor. Nasıl Tokyo'da, Los Angeles'ta büyük depremlerde can kaybı olmadığı haberleri geliyorsa, Türkiye'den de aynı haberleri bekliyoruz. İnşallah bu deprem hemen olmaz, çabucak sıkıntıları hallederiz ve depremi en az kayıpla geçiririz” diye konuştu.

İstanbul'un bir an önce yenilenmesi gerektiğinin de altını çizen Abdullah Gül, “5–6 katlı gecekonduları İstanbul'da görebiliyoruz. İstanbul sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da gözbebeği. Burada başkanlık yapmak hem zor, hem de büyük bir şeref” dedi.

“Deprem konusunda basına da çok görev düşüyor”

Depremle ilgili çok önemli çalışmalar yapıldığını kaydeden Gül, basın, özel sektör, devlet daireleri ve halkın deprem konusunda işbirliği yapmasının çok önemli olduğuna değindi. Gül, “Deprem kitle imha silahlarının verdiği zararın çok daha fazlasını veriyor. Üzerimize görevler düşüyor. El birliğiyle çalışmamız gerekir. Daha fazla yer kullanayım diye binanın kolonlarını kesmek veya bireysel sorumluluğa veya inşaatı daha ucuza yapayım diyerek kurumsal sorumluluğa zarar veriliyor. Deprem konusunda en önemli eğitici basındır. Çünkü okullarda en fazla 100-200 kişiye ulaşılıyor. Basın tüm Türkiye'ye ulaşıyor” şeklinde konuştu.

Büyükşehir İstanbul’un trafik yönetimine hazır…

Başkan Topbaş’tan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım ve trafik teknolojisi hakkında da detaylı bilgiler alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Cep Trafik’, ‘Akıllı Kavşak’, ‘Kameralı Trafik Denetim Sistemi’ ve ‘EDS’ gibi çalışmalardan çok etkilendiğini belirterek, “Ben de zaman zaman bizim çocukların telefonundan ‘Cep Trafik’ uygulamanızı kullanarak yol bilgilerini alıyorum ve kameralara canlı bağlanarak trafik durumunu görebiliyorum. Türkiye’de ilk olan bu tür yatırımlar ülkemizin ve dünyanın gözbebeği İstanbul açısından çok önemli. İstanbul zaten bu tür teknoloji yatırımlarıyla İstanbul’un trafik denetiminin önemli bir bölümünü üstlenmiş durumda. Bu konuda Emniyet Müdürlüğümüze de önemli yardımlar sağlıyor” diye konuştu.