Büyükşehir kardeş Pakistan için seferber oldu 26.8.2010

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sel felaketine maruz kalan Pakistan’a yardım ekibi gönderiyor. Yardım faaliyetlerinin tam koordinasyonla yapılması için Pakistan’ın İstanbul Konsolosuyla görüşen Başkan Topbaş, yardım için gereken bütün çalışmaların ivedilikle organize edilmesi talimatını verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; asrın sel felaketine maruz kalan ve binlerce kişinin hayatını ettiği Pakistan’a ön inceleme yardım ekibi gönderiyor.

Bölgeye gidecek ekip ihtiyaçları belirledikten sonra yardımlar bölgeye sevk edilerek dağıtımı sağlanacak. Yapılacak yardım çalışmaları KIZILAY ile koordineli yürütülecek. Bölgeye; doktor, teknisyen, sağlık memuru, ilaçlama ekibi, mühendis, elektrikçi, sondaj ekibi,  tamir ekibi gönderilecek.

Genel Sekreter Yardımcısı Sabri Dereli Başkanlığı’nda oluşturulan ekip, İlçe Belediye Başkan yardımcılarıyla koordinasyon toplantı yaptı.  Toplantısı yardımların toplanması, hazırlanması KIZILAY ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi depolarına teslimi kararlaştırıldı.

Gelen bilgiler doğrultusunda yapılan toplantıda Pakistan’da sele maruz kalan vatandaşların en çok sağlık, gıda ve yemek kabına ihtiyacı olduğu belirlendi. Pakistan halkının yemek yiyecek kapları dahi olmadığı; özellikle alüminyum tabak, kaşık, çatala ve tencereye büyük ihtiyaç doğulduğu belirtildi.

Giyecek konusunda da büyük sıkıntı yaşanan bölgeye talep doğrultusunda yöresel giysilere yakın giysiler gönderilecek. Bölgede, pantolon ceket, kalın kazak gibi giysiler kullanılmıyor. 

İstanbul İtfaiyesi arama kurtarma ekibi çalışmalara katılacak. Halk Ekmek ise sel bölgesinde seyyar fırın kuracak. İBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı da bölgeye; 7 doktor, 20 hemşire ve sağlık memuru, aşçı gönderiyor.  Yardım Kampanyasına, sondaj çalışması yapacak İSKİ’nin yanı sıra İETT ve Büyükşehir iştirak şirketleri de katılacak.