İstanbul halkının temsilcileri ile iftar buluşması 13.8.2010

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul halkının mahalleden ilçeye kadar temsilci olarak seçtiği kişilerle sık sık biraraya gelme geleneğini sürdürdü. Ramazan ayı münasebetiyle önce Büyükşehir Belediye Meclisi Üyelerine Haliç Kültür Merkezi’nde iftar veren Başkan Kadir Topbaş, aynı mekânda mahalle muhtarlarını da ağırladı.

 İlk iftar meclis üyelerine

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediye Meclisi Üyelerine Haliç Kültür Merkezi’nde iftar verdi. Çok sayıda Meclis Üyesi’nin katıldığı iftarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Gurup Başkan Vekili Ergün Turan, CHP Gurup Başkan Vekili Atalay Oğul ve İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş ile diğer partilerin temsilcileri katıldı.

İftarın ardından Meclis Üyelerine hitap eden Başkan Kadir Topbaş, Ramazan ayının insani duyguların doruğa çıktığı, sevginin, paylaşmanın ve kardeşliğin doyasıya yaşandığı bir ay olduğunu belirterek, İstanbul’da Ramazan’ın bambaşka yaşandığını söyledi. Her akşam bir başka köşede iftarları İstanbullularla paylaştıklarını dile getiren Başkan Topbaş, “Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan bu ayda insani değerleri daha fazla ön plana çıkartarak dostlukları arttırmamız gerekiyor. Dileğim odur ki birlikte sıhhat ve afiyet içersinde bayrama birlikte erişelim. Bu güzellikleri birlikte yaşamaya devam edelim” dedi.

“Meclisimiz siyasi arenaya kurban edilmeden çalışıyor”

Türkiye’nin iktisadi başkenti olan İstanbul’un 6.5 yılda yapılan yatırımlar sayesinde artık dünya tarafından konuşulduğunu ve Türkiye’deki birçok şehir tarafından takip edildiğini anlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul’un bu başarısını siz değerli Meclis Üyelerimizle ve ekibimizle birlikte gerçekleştirdiğimizi özellikle belirtmek istiyorum. Göreve geldiğimde İstanbul’un New York, Tokyo ve Londra gibi adından söz ettiren kentler arasına girmesini istediğimden bahsetmiştim. Çok şükür şimdi İstanbul dünyaca takip edilen büyük kongrelere, uluslar arası toplantılara ve organizasyonlara başarıyla ev sahipliği yapıyor. Artık İstanbul önemli kararların alındığı bir şehir haline geldi ve bu süreç devam ediyor. Ulaşım sorununu çözüyorsak, bu dev organizasyonlara başarıyla ev sahipliği yapıyorsak, bunu sizlerle birlikte başarıyoruz. 300 kişilik üyesiyle TBMM’den sonra Türkiye’nin en büyük meclisi olan meclisimiz, doğru kararlarda elele vererek güzel işler yapıyor. Kavgasız, çekişmesiz, kırgınlıkları olmayan ve siyasi arenaya kurban edilmeyen bir meclisimiz var. İstanbul bunun kazanımları sayesinde sürekli gelişen bir şehir konumunda.”

İstanbul’da Ramazan etkinliklerini de çok farklı bir kaliteye taşıdıklarını ve etkinlikleri Beyazıt Meydanı’na taşıyarak turizm merkezi olan Sultanahmet Meydanı’nı panayır görüntüsünden kurtardıklarını vurgulayan Topbaş, sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde ilçelerdeki iftar programlarını ve sosyal yardımları siyaset karıştırmadan yürüttürdüklerini de sözlerine ekledi.

 

 

 

Muhtarları bir araya getiren iftara katılım yüksek oldu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sütlüce Haliç Kongre Merkezi'nde muhtarlara bir iftar yemeği verdi. Yüzlerce muhtarın bir araya geldiği geceye Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu ile Büyükşehir Bürokratları da katıldı.

İftarın ardından bir konuşma yapan Bakan Yıldırım, bakanlık olarak yaptıkları hizmetleri anlatarak, muhtarların sorunlarını bildiklerini belirterek, teknoloji geliştikçe, adrese dayalı kent sistemi, e-devlet gibi uygulamaların muhtarlardan bire bir hizmet almayı giderek azalttığını, bunun da muhtarların bu işi yapmaktaki şevkini kırdığını söyledi.

Sistemle çatışmak yerine uyum sağlamanın daha mantıklı olduğunu, muhtarları yeni düzene uyumlama yönünde hükümetin projeleri bulunduğunu anlatan Yıldırım, “Bakanlık olarak muhtarlıkların aynı zamanda birer PTT şubesi gibi de hizmet vermesi ve yaptıkları ne kadar işlem varsa o kadar ilave hizmet bedeli ödenmesi projesini başlattık. Ancak bu pilot projeye beklenen ilgiyi bulamadık. 1,5 asırlık bir müesseseyi mutlaka yaşatmalıyız. Buna mecburuz. Vatandaşın dert babası bu müessesenin yeniden elden geçirilmesi bir zorunluluktur” diye konuştu.

Başkan Topbaş; “Muhtar Masası sorunları çözüyor”

 İftarda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da muhtarların halkla en uç hizmet noktalarında temas halinde olan, halkın sorunlarını bire bir dinleyen sorumlular olduklarını vurgulayarak, “Her birimiz burada İstanbul'un geleceğini hazırlıyoruz. İstanbul'da yaşayan insanlarımızın mutluluğunu oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

İstanbul'da yaşamak büyük bir ayrıcalık olmasına karşın, halk hizmetle sorumlu kişilere de ağır görevler yüklediğini vurgulayan Topbaş, Büyükşehir Belediyesi'nde muhtarlara hizmet veren 113 nolu masayı kurduklarını, muhtarların aktardıkları sorunların bu birim aracılığıyla çözüldüğünü kaydetti. Topbaş, “Kurduğumuz bu masanın ne kadar işe yaradığını bugün bir kez daha gördüm. Geçmiş yıllarda muhtar iftarlarında bana yüzlerce sorunla ilgili dosyalar verilirdi. Bu iftarda sadece birkaç dosya aldım” diye konuştu. Haliç Kongre Merkezi'nin Haliç'e bakan avlusunda gerçekleştirilen iftara yaklaşık 1.500 kişi katıldı.