29. Ramazan Kitap Fuarı Beyazıt Meydanı’nda gerçekleşti 13.8.2010

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da Ramazan ayının en önemli etkinliklerinden biri haline gelen ve Sahaflarla birlikte kitap panayırına dönüşen kitap fuarının açılışına katıldı.

Diyanet İşleri başkanlığı tarafından bu yıl 29. su düzenlenen geleneksel Ramazan kitap fuarının açılışına Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul 2010 Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç,  İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve  çok sayıda devetliyle birlikte vatandaş katıldı.

Geçtiğimiz yıla kadar Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen fuar etkinliklerini Beyazıt Meydanı’na taşıdıklarını kaydeden Bakan Hayati Yazıcı, “Bu etkinliğin burada önemli yansımaları olacak. Bunlardan biri de Sahaflar çarşısına olan katkısı. Sahaflar çarşısında birçok dükkan sadece kırtasiye malzemesi satar duruma gelmiş. Eminim ki bu fuarla birlikte bu sahaflar çarşımız eski güzel günlerine geri dönecek ve buradaki piyasaya ciddi bir canlılık getirecektir” dedi.

 Beyazıt’taki kitap fuarının insanları ilim ve kitapla buluşturacağını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Medeniyetlere başkentlik yapmış bir şehirdeyiz. Asırlarca Osmanlı’ya başkentlik yaptığı süreç içerisinde dünyaya ve İslam alemine çok önemli eserler ve izler bırakmış bir şehir. Böyle bir şehirde kitap fuarının açılışını yapıyoruz. Bizim kültürümüzde var olan asırlardır taşıdığımız kitaba olan saygımızın kitapla buluşması” diye konuştu.

 Konuşmaların ardından katılımcılar kitap fuarının açılış kurdelesini kesti.  Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul 2010 Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç,  İTO Başkanı Murat Yalçıntaş içerdeki stantları dolaşarak yayınlar hakkında bilgi aldı.

Ramazan ayı boyunca açık kalan kitap fuarında, dini yayınların yanı sıra, akademik ve ilmi araştırma içerikli yayınlar da yer aldı. Beyazıt Meydanı’da oluşturulan kapalı mekan içerisinde bulunan stantlar, ziyaretçiler için havalandırma sistemiyle soğutuldu.