Ramazan coşkusu Beyazıt Meydanı’na taşındı 11.8.2010

Yıllardır İstanbul’da Sultanahmet Meydanı’yla özdeşleşen ramazan etkinlikleri, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliğiyle bu yıl Beyazıt Meydanı'na alındı. Tam anlamıyla panayır yerine dönen Beyazıt Meydanı’nda, İstanbul ve dışından gelen milyonlar keyifli Ramazan geceleri yaşadı.

 “Ramazan İstanbul” etkinlikleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkan Vekili ve İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Prof. Dr Ahmet Bilgili’nin katıldığı ve Beyazıt Meydanı'nda düzenlenen basın toplantısı ile duyuruldu.

Ramazan öncesi yapılan basın duyurusunda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da ramazanın çok farklı yaşandığını ifade ederek; “Öncelikle tüm İslam âleminin ramazanını şimdiden kutluyorum. “Asırlardır devam eden Ramazan kültürünün İstanbul'da ortaya çıkmasını arzu ettik. Dileğim odur ki, dayanışma, kaynaşma, affedicilik ve insani değerlerin ön plana çıktığı ramazan ayının güzelliklerinden hep beraber istifade ederek, büyük toplum olmanın gururunu hep birlikte yaşayalım.” dedi.

"Sultanahmet Meydanı'na yeni düzenlemeler getireceğiz"

Başkan Topbaş,  2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul'da önümüzdeki ramazanlar için bu ramazandan itibaren yeni düzenlemeler getirdiklerini belirterek; “11 ayın sultanı olan ramazanın kendine has özelliklerinin çok daha iyi hissedilmesi için ne gerekiyorsa yapılacak” dedi.  Başkan Topbaş şöyle devam etti: “26 yıldır Sultanahmet Camisi avlusunda yapılan kitap fuarının bu yıl Beyazıt Meydanı'nda yapılacak. Bu durumun bölgeyi çok daha farklı şekilde etkileyecek ve yeni bir piyasa oluşacak. Beyazıt Meydanı'ndaki eski tarihi çınar altı kahvesi de kendi konsepti içerisinde BELTUR tarafından yeniden devreye sokulacak. Bu mekân insanların sohbet ettiği, soluklandığı ve dinlendiği bir mekân olarak hizmet verecek."

Yıllardır Sultanahmet Meydanı’nda yapılan kitap fuarı ve diğer etkinliklerin önemli bir bölümünün Beyazıt Meydanı'na alındığını belirten Topbaş;  “Sultanahmet Meydanı'nın tarihi özelliğine yakışır şekilde çok daha farklı ve düzenli kullanılması amacıyla gelecek yıldan itibaren orada çok daha farklı formatta geleneksel kültürlerin yansıtıldığı özel Ramazan etkinliklerinin düzenlenecek.” dedi.

“İstanbul'da ramazan bir başkadır.”

“Ramazan kültürümüz sadece İslam alemi için değil dünyadaki insanlar içinde önemli etkinlik.” Diyen Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Ramazanın tüm İslam alemine İstanbul'a ve ülkeye hayırlı olmasını diliyorum. Tüm İslam alemini, İstanbul'daki bu güzellikleri takip etmek, bu mabetlerde ibadet etmek ve inanç turizminde önemli mekan olan, her sokağı tarih kokan bu şehre davet ediyorum. Gelsinler bu güzellikleri tatsınlar, İstanbul'da ramazan bir başkadır.”

Yeni mekan Beyazıt

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç de “Ramazan İstanbul” etkinliklerinin 11 ayın sultanı Ramazan’a bu yıl bambaşka bir renk kattığını söyledi.

'Ramazan etkinliklerinin yeni adresinin Beyazıt Meydanı olduğunu söyleyen Avdagiç konuşmasını şöyle sürdürdü.  “Etkinliklerin merkezi Beyazıt Meydanı olacak ancak 'Ramazan İstanbul' şehrimizin dört bir yanından konserlerden sergilere, sohbet ve konferanslardan sahne gösterilerine varıncaya kadar geniş bir yelpazede İstanbullular ile buluşacak.” 

26 yıldır Sultanahmet Camisi avlusunda sıkışık bir şekilde yapılan kitap fuarının da bundan sonra Beyazıt Meydanında gerçekleştirileceğine dikkati çeken Avdagiç, “Ramazan İstanbul” etkinlikleri içinde yer alan “Ramazanda Caz” programı kapsamında dünya çapındaki Müslüman cazcıların bir araya getirileceğini kaydetti.

Avdagiç, etkinlikler kapsamında sohbetler, konferanslar, Feshane'de etkinlikler, Üsküdar Bağlarbaşı etkinlikleri, Yenikapı Mevlevihanesi'nde semah törenleri düzenleneceğini aktardı.

Konuşmaların ardından Topbaş ile Avdagiç, kitap fuarının düzenleneceği çadırda yapılan çalışmaları yerinde inceledi.