Başkan Topbaş İstanbul’un kalbini dinledi… 6.8.2010

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un ekonomik ve sosyal hayatının kalbi olan Eminönü semtinde Fatih Belediyesi tarafından yapılan yayalaştırma ve çevre düzenleme çalışmalarını inceledi. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve AK Parti Fatih İlçe Başkanı Ahmet Baha Öğütken ile birlikte Mercan, Uzunçarşı, Hasırcılar ve Kutucular Caddeleri ile Mısır Çarşısı ve Mahmutpaşa’yı gezen Başkan Kadir Topbaş’a esnaf, vatandaşlar ve turistler yoğun ilgi gösterdi.

Kadir Topbaş ile yapılan yayalaştırma çalışmalarını konuşan esnaf ve vatandaşlar semtin görüntüsünün değiştiğini ve müşterilerinin arttırdığını belirttiler. Vatandaşların sorunlarını dinleyen Topbaş, çarşıyı gezen turistlerle de İngilizce ve Arapça sohbet etti. Turistlerin kendisiyle fotoğraf çektirme isteklerini geri çevirmedi.

Mercan yokuşunda hizmetlerden çok memnun olduğunu söyleyen bir esnaf Topbaş ve Demir’e nazar boncuğu taktı. Belçika’da yaşayan bir Türk vatandaşı ise, İstanbul’u son yıllarda çok değişmiş ve güzelleşmiş olarak bulduğunu belirterek, “Eskiden keşke ülkemiz ve İstanbul’da Belçika gibi modern ve temiz olsa diye içimizden geçirirdik. Şimdi İstanbul çok modern, tertemiz ve yemyeşil” dedi.

Yerebatan Sarnıcı’nın önünde otobüsler durmayacak

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yerebatan Sarnıcı önünde duran tur otobüsleriyle ilgili bir çalışma yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu; “Turist otobüsleri daha önce Yerebatan Sarnıcı önünde yolcu indirip bindiriyorlardı. Ancak sarnıcın titreşimden dolayı sıkıntıya düşebileceği belirtiliyor. Bu nedenle otobüslerin sarnıcı geçtikten sonraki bir alanda yolcu indirip bindirmeleri için bir çalışma yapıyoruz. Turizm firmalarının da buna dikkat edeceğine inanıyorum.”

Turistlere özel tramvay...

İstanbul’u gezmeye gelen turistler için daha farklı bir sistem geliştirdiklerini de vurgulayan Kadir Topbaş, “Kruvaziyer turizmle İstanbul’a gelen turistlere özel Tophane’den Sultanahmet’e kadar ayrı tramvaylar işletmeye başlatacağız. Turistler yaka kartlarını okutarak tramvaya binebilecek. Böylece Eminönü ve Sultanahmet’e gidiş gelişlerde otobüs yoğunluğun azaltmış olacağız” diye konuştu.