Turizm gönüllülerine teşekkür belgesi 25.7.2010

İstanbul’da turizm alanında faaliyet gösteren kuruluşların yetkilileri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelerek teşekkür belgesi veren Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı’nda turistik alanda hizmet verecek teleferik çalışmalarının da müjdesini verdi.

İstanbul’da turizm alanında faaliyet gösteren kuruluşların yetkilileri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı’nda turistik alanda hizmet verecek teleferik çalışmalarının da müjdesini verdi. Teleferik çalışmasının realize edilebilirliğine dikkat çeken Topbaş, iki yakayı birbirine bağlayacak bu çalışmanın turizme büyük katkı sağlayacağını belirtti.

"İstanbul'un değeri krize rağmen düşmedi"

Dünya’da yaşanan ekonomik krize rağmen İstanbul'da gayrimenkullerin satışında bir düşüş yaşanmadığını vurgulayan Topbaş; “Boğazı gören henüz inşaatı bitmemiş rezidansların metre kare fiyatlarının 10-15 bin dolara satılıyor. İstanbul artık kongre ve finans merkezi yolunda hızla ilerliyor. Bu gelişmeyle birlikte de, İstanbul'daki yatak sayısı hızla artıyor, yeni oteller yapılıyor.” dedi.

Çağımız dünyasında yerel yönetimlerin ön planda olduğuna dikkat çeken Topbaş şöyle devam etti: “Yerel yönetimlere düşen, ben doğru gördüm doğrusu budur demek yerine daha katılımcı daha şeffaf bir yönetim anlayışını ortaya koyabilmektir. Belediyeler halka rağmen bir adım atamazlar. Halkın mutlaka içinde olması buna katılması gerekir. Bu yüzden de siz turizm gönüllülerinin İstanbul’daki turizm çalışmalarımız sırasında bizlere katacağınız fikirleri çok önemsiyoruz.”

İstanbul’da yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler de veren Başkan Kadir Topbaş; “İlk defa söylemek istediğim bir projemiz var. İstanbul Boğazı’nda bir teleferik çalışmasını başlattık. Realize edilebilirliği var. Bu çalışmayı turistik amaçlı düşünüyoruz.” dedi.

Çamlıca’da yer alan antenler ile ilgili olarak anten kulesi projesi yarışması başlattıklarını kaydeden Topbaş, “100 yılın simgesi olacak” dediği Haliç’teki metro köprüsünün de İstanbul’a önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti.

"Aşçılık Akademisi açıyoruz"

Turizm alanında Gastronominin önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Topbaş; “Aşçılık Akademisi olarak Şehzade İmalathanesini restore etmeye başladık. Bu mekân daha öncede yemek üretimi yapan bir yermiş. Buranın bize getirilmesi biraz zaman aldı.” dedi.

Roma'da 127 aşçılık okulu bulunduğunu belirten Tüm Aşçılar Federasyonu Başkanı Yalçın Manav'da, Türkiye'nin yemek zenginliğini anlatacak ve aşçı yetiştirecek bir akademinin İstanbul'a önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Toplantının ardından Başkan Topbaş, aralarında Yalçın Manav, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı ve Güllüoğlu Baklavaları'nın sahibi Nadir Güllü'nün de aralarında bulunduğu 34 kişiye teşekkür belgelerini verdi.