Büyükşehir’den Yalova’ya 13 milyon Liralık yatırım… 23.7.2010

Dev yatırımlarla İstanbul’un birçok sorununu çözen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İDO terminal binası ile altgeçit, 5 bin 100 metre yol, 3 bin metre bisiklet yolu, 3 adet otopark ve 30 bin metrekarelik yeşil alan yaparak Yalova’yı da ihya etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları ile Yalova Yat Limanı, Kızılay bölge deposu, Çınarcık Hükümet Konağı ve Altınova müftülük binasının toplu açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Yalova Yat Limanı’nda yapılan törende Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları da yer aldı.

 “Muhteşem eserler Yalova’ya hayırlı olsun”

Toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yalova’nın son dönemde yapılan yatırımlarla Marmara Bölgesi’ndeki en dikkat çeken illerden biri haline geldiğini belirterek, “Yalova terminal binasını 2008 yılında yenilemeye aldık. 13 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik. Terminal binamız 2000 metrekaresi kapalı olmak üzere 2 bin 500 metrekareden oluşuyor. Modern terminal binasında yolcular için her türlü imkân sağlanıyor. Yalova’ya çok çok yakışan bir eseri tamamladık ve bugün hizmete alıyoruz” diye konuştu.

Geçmişte İDO’nun Yalova’ya düzenlediği seferlere ve burada inşa edilen iskeleye bazı kesimler tarafından tepki gösterildiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Bu şeklide ‘hayır’ diyenler her şeye karşı çıktılar. Bunlar 1. ve 2. boğaz köprülere de karşı çıktılar. Bu ‘hayır’cılardan ülkeye hayır gelmez. Bu güzel eserleri Yalova’ya kazandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’a ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasında diğer yatırımlara da değinen Başbakan Erdoğan, 10 milyon dolarlık bedelle tamamlanan Yalova Yat Limanı’nın 243’ü denizde, 97’si karada olmak üzere 340 yat kapasitesine sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu; “2003 yılından itibaren arka arkaya yatırımlarını gerçekleştirdiğimiz ve hizmete aldığımız yat limanlarıyla bugün artık Türkiye bu sektörde dikkatleri üzerinde toplayan bir konuma yükseldi. Şu anda yat kapasitemiz Türkiye genelinde 15 bine ulaşmış durumda. İnşaatı bitenler hizmete alındığında, ihalesi devam edenler tamamlandığında kapasite 25 bin adede ulaşacak.”

Açılışı yapılacak bir diğer eserin ise Kızılay’ın bölge deposu olduğunu ve kurumun sadece yurt içindeki hizmetleriyle değil, yurt dışındaki hizmetleriyle de her zaman gururumuz olduğunu kaydeden Erdoğan, Kızılay bölge deposunun 240 bin TL’ye mal olduğunu söyledi.

Başkan Topbaş; “Yalova’ya 13 milyon TL’lik yatırım yaptık”

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından yat limanının yanında bulunan İDO terminal binasına sinevizyonda canlı bağlanarak sözü burada bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a bıraktı. Yalova-Yenikapı hattında yılda 5 milyon yolcu ve 1 milyon araç taşındığına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, açılışı yapılan modern terminal binasını 45 günde bitirerek bir rekora daha imza attıklarını söyledi.

Yalova’ya terminal binasının yanı sıra, iskeleye giriş çıkışı kolaylaştıran altgeçit ile 5 bin 100 metre yol, 3 adet otopark, 3 bin metre bisiklet yolu ve 30 bin metrekarelik yeşil alan yaptıklarını anlatan Kadir Topbaş, toplam 13 milyon TL’yi bulan yatımlar zincirinin Yalova ve Bursa’nın ulaşım yükünü rahatlatacağını kaydetti. “Yatırımlarımız Yalovalı vatandaşlarımıza hediyemizdir” diyen Başkan Topbaş; İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ve İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ile birlikte kurdele keserek eserlerin açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Erdoğan da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile kurdele keserek yat limanı ve diğer tesislerin açılışını yaptı.

Terminal 14 bin yolcu ve 2 bin 400 araca hizmet verecek

Açılışı yapılan Yalova İDO Terminal Binası, 2 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 2 bin 500 metrekarelik bir alana sahip. Tesiste yolcuların ihtiyacı için bir büfe ile çocuk bakım odası, lavabo, bir VIP odası ve personel için ofislere sahip. Araçlı yolcular için inşa edilen Ek Hizmet Binası ise; 250 metrekaresi kapalı toplam 350 metrekare ve içerisinde lavabo ile cafe bulunuyor.

Yalova Terminali’nin çevre düzenlemesi kapsamında altgeçit, 3 adet otopark, trafik yolu, tören alanı, bisiklet yolu ve açık alan düzenlemesi ile 30 bin metrekare yeşil alan düzenlemesi gerçekleştirildi. Yalova Terminali, günlük ortalama 14 bin yolcu ve 2 bin 400 araca hizmet verecek.