Japon Bahçesi dostluğun simgesi 20.7.2010

Baltalimanı’ndaki Japon Bahçesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Japonya’nın katkılarıyla yenilendi. Başkan Kadir Topbaş ve Shimonoseki Belediye Başkanı Tamoaki Nakao’nun katılımıyla yapılan açılış törenindeki çay seremonisi ve Japon dansları görülmeye değerdi.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Baltalimanı’ndaki Japon Bahçesi, Japonya’nın da katkılarıyla yenilendi. Yenilenen bahçenin açılışı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Shimonoseki Belediye Başkanı Tamoaki Nakao’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Tören, çok sayıda Japon turist ile İstanbullunun da katılımıyla şölene dönüştü.

Başkan Topbaş; “İki kadim medeniyetin güzelliklerini paylaşıyoruz”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2010’un İstanbul için Avrupa Kültür Başkenti olmanın yanı sıra, “Türkiye’de Japon Yılı” olarak da kutlandığını belirterek, binlerce yıllık medeniyete sahip iki medeniyetin yenilenen Japon Bahçesi’nde tekrar buluştuğunu söyledi. Japonya ile tarihin derinliklerinden gelen ilişkilerin 120 yıl önce 2. Abdülhamit Han tarafından Japonya’ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni’nin orada batmasıyla büyük bir dostluğa dönüştüğünü, Japonların kurtarma çalışmaları sırasında gösterdikleri dostane çabanın bugünlere yansıdığını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Hazreti Mevlana’nın güzel bir sözü var. ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır’ diyor. Bizler aynı duyguları taşıyan halklar olarak milletlerimizin refahı için çalışıyor ve kültürümüzün güzelliklerini geleceğe taşımaya çalışıyoruz. İstanbul tarih boyunca taşımış olduğu önem sebebiyle sadece Avrupa’nın değil, dünyanın kültür başkenti olabilecek özellikler taşımaktadır. Dünyanın birçok noktasından gelen insanların bugün bile barış içinde bir arada yaşadığı bu şehir, 3 büyük medeniyetin yönetim merkezi olmuş bir dünya kenti. Bu kentte Japonya’nın izlerini taşıyan bu bahçenin yenilenmesini de ayrıca önemsiyoruz.”

Türk lalesi Japon bahçelerini de süslüyor

2007 yılında başlattıkları bir çalışmayla coğrafi özellikleri bakımından İstanbul’a çok benzeyen Japonya’nın Shimonoseki şehrine 50 bin lale soğanı gönderdiklerini ve orada çok güzel bir Türk Lale Bahçesi oluşturulduğunu ifadeden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Lale artık Shimonoseki’de İstanbul’u ve Türkiye’yi temsil ediyor. Karşılıklı olarak kültürümüzü ne kadar çok yansıtır ve ne kadar çok bir araya gelirsek, dostluklarımız da o denli gelişir. Japonya ile aramızda oluşan gönül bağı ticari ve kültürel anlamda da güzel gelişmelere sahne oluyor. Bizim attığımız bu adımlar iki dost halkın daha da kaynaşması için çok çok önemli. Diliyorum ki İstanbullular Japonya’dan bir parça olan bu muhteşem bahçeyi görsünler. İstanbul’da yaşayan Japonlar da buraya gelip ülkelerini hatırlasınlar ve ilişkilerimiz böylece daha köklü hale gelsin.”

Shimonoseki ile lale kardeşliği

İstanbul ve Shimonoseki’nin 38 yıl önce ‘Kerdeş Şehir’ protokolü imzalayarak kardeş belediye olduklarını hatırlatan Shimonoseki Belediye Başkanı Tamoaki Nakao da yıllar içinde gelişen ilişkilerin bugün en zirve döneminde olduğunu kaydetti. Birçok kişinin Japon Bahçesi ile iki kardeş şehrin tarihini ve dostluğunu daha iyi anlayacağını dile getiren Nakao, şunları kaydetti;

 

“İstanbul Büyükşehir Beleyesi’nin 2007 yılında hediye ettiği 50 bin lale soğanı ile Ulusal Parkımızın içinde Türk Lale Bahçesi ve Boğaziçi’ni tasfir eden bir başka lale bahçesi açtık. Bu baharda tekrar açan laleler,  Japonlar ve oldukça turistik bir bölge olan şehrimize gelen turistler tarafından çok beğenildi. İmkânı olan herkesi laleler açtığı zaman Shimonoseki’yi görmeye davet ediyoruz. Açtığımız lale bahçesi İstanbul ve Spimonoseki’nin dostluğunun da simgesidir.”