Başbakan’dan Büyükşehir’in çalışmalarına ‘tam not…’ 17.7.2010

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi’ni Başkan Kadir Topbaş ile birlikte gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çalışmaları beğendiğini belirten Başbakan Erdoğan bazı projelere yönelik önerilerini de sundu.

 “Dolmabahçe-Bomonti Karayolu Tüneli ile Kavşak ve Bağlantı Yolları”nın açılışını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tünel yolları kullanarak Sütlüce’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi’ne geldiler. Başbakan Erdoğan’a Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Beşir Atalay da eşlik etti.

Başkan Kadir Topbaş, misafirlerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 6 yılda yaptığı, devam eden ve planlanan tüm yatırımlarının maketler ve fotoğraflarla belgelendiği merkezi gezdirdi. Kadir Topbaş’tan yatırım ve projeler hakkında bilgi alan Başbakan Erdoğan, bazı projelere yönelik önerilerini sundu ve beğenisini dile getirdi. İnşaatı devam eden Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün maketi önünde oturarak projeyi yakından inceleyen Erdoğan ve Topbaş, basın mensuplarına etkileyici bir poz da vermiş oldular.

Gezinin sonunda Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi’nin ziyaretçi defterini imzalayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Başkan Kadir Topbaş Beyi ve ekibini kutluyorum. Başarılarının artarak devamını diliyorum” diye yazdı. Erdoğan ve Topbaş çıkışta bir grup Arap turistle bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi’nde 2004 yılından beri yapılan projeler ve hizmetler başlıklar halinde maket ve fotoğraflarla sergileniyor. Vatandaşlar merkezi her gün 10.00-18.00 arası ziyaret edebiliyor. Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret edenler, 30 ile 45 dakikalık süre içerisinde İstanbul için yapılan, devam eden ve planlanan tüm hizmetleri bir arada görme imkânı buluyor.

Açıldığı tarihten bu yana onbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan 1200 metrekarelik merkez içinde;

İMP (İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi), Ulaşım, Altyapı, İçme Suyu, Çevre, Kültür-Sanat-Turizm-Restorasyon, Sağlık-Sosyal-Eğitim, Gençlik-Spor, İştirakler, Deprem-Dönüşüm-Konut-AKOM-İtfaiye-Acil Yardım ve E-Belediye bölümleri yer alıyor. Merkezde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin gün gün anlatıldığı kronolojik serginin yanı sıra, İstanbul Temalı Fotoğraf Sergisi ve 100 kişilik konferans ile sinema salonu da bulunuyor.