İstanbul’daki okullar öğrenme merkezine dönüşüyor 3.3.2012

İstanbul’daki okullar, eğitim dışındaki zamanlarda halkın kullanımına açılıyor. “Okullar Hayat Olsun Projesi”nin İstanbul ayağında, Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 39 İlçe Belediyesi arasında protokol imzalandı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği tarafından okulların kültür, eğitim, sanat ve spor alanlarında mahalle sakinlerine açılması için uygulamaya konulan “Okullar Hayat Olsun Projesi”nin İstanbul ayağıyla ilgili protokol imza töreni İstanbul Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Proje her kesime öğrenme imkanı verecek

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, projenin öğrenme seviyesini artıracağını, toplumun her kesimine öğrenme imkanı vereceğini ve eğitim maliyetlerini düşüreceğini belirtti.

Çocuklar internet kafeden kurtulacak

Okulların toplumun öğrenme merkezleri olması gerektiğini ifade eden Bakan Dinçer, “Bu projenin 3 ana öğesi var. Birinci ana öğesi bilgisayar laboratuvarlarının ve kütüphanelerinin daha etkin kullanılması üzerine kurgulanıyor. Bilgisayarlar laboratuvarları ders varken kullanılıyor, ders yokken kapatılıyor. Bu ikisini öğrencilerin ve velilerin en kolay şekilde ulaşabileceği bir mekanda bir araya getireceğiz ve kapısı her zaman açık olacak. Ders saatleri dışında ve hafta sonları veliler yararlanabilecek. Bu projeyle çocuklarımız internet kafelerden kurtulmuş olacak” diye konuştu.

Milletin gücü yetişmiş insan gücüne bağlı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, okulların hayat bularak sürekli bir yaşam alanı haline gelmesini amaçladıklarını belirterek, “Bir milletin gücü nüfus çoğunluğuyla değil, yetişmiş insan gücüyle ölçülür. Hele günümüzün bilgi çağında herkesin kendini çok ciddi yetiştirmesi gerekiyor. Rekabetin bu kadar arttığı günümüzde vatandaşlarımıza eğitim imkanlarını en iyi şekilde sunmak zorundayız. Dünya nüfusunun tüm hayat boyunca eğitim oranı yüzde 14 iken bizde yüzde 2’lerde görünüyor” dedi.

İSMEK benzeri projelerde okullar kullanılacak

Son 8 yılda 882 derslik, 138 okulun bahçesine de kapalı spor salonu yaptıklarını ve okullara 770 de laboratuvar kazandırdıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Yerel yönetimler olarak bizler eğitime bugüne kadar çok ciddi destekler verdik.  İlçe belediyelerimiz de bölgesinin eğitim ihtiyacını karşılamak için çalışıyor. İSMEK başta olmak üzere bazı sosyal hizmetler için yeni yerler yapmak ya da kiralamak yerine okullar kullanılabilir. Proje bu yönüyle belediyelerimize de ciddi kolaylık sağlayacaktır.”

Konuşmaların ardından Bakan Ömer Dinçer ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ''Okullar Hayat Olsun Projesi''nin protokolünü imzaladı. Protokole merkez ilçe belediye başkanları ile ve Orman Bölge Müdürlüğü ve ilçe milli eğitim müdürleri de imza attı.