ABD Başkonsolosu; “İstanbul'u çok özleyeceğim” 24.6.2010

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3 yıldır İstanbul’da ABD Başkonsolosu olarak görev yapan Sharon Wiener’ı Saraçhane Belediye Sarayı’nda son kez ağırladı.

Yaklaşık 20 dakika süren görüşmenin ardından basın mensuplarına ziyaretle ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sharon Wiener’ın İstanbul’daki görevini tamamladığını belirterek, "Üç yıl çok çabuk geçti. Sayın Wiener’a nazik ziyaretleri için teşekkür ediyorum. Kendisiyle yerel yöneticiler olarak gayet iyi ilişkiler içerisinde olduk. Kendileriyle iyi bir dost da olduk. Kendileri de İstanbul'u çok sevdiklerinden bahsettiler. Sayın Başkonsolosu tanıdığımıza çok memnun olduk. Sayın Wiener’a bundan sonraki yaşamında ve görev alanında başlarılar diliyorum. Eşine de sağlık sıhhat diliyorum" diye konuştu.

ABD İstanbul Başkonsolosu Wiener da istanbul'da görev yaptığı sürede Büyükşehir Belediyesi ile ABD İstanbul konsolosluğu arasında hep iyi ilişkiler olduğuna değinerek, "Üç yıllık görevim boyunca Türk - Amerikan ilişkilerinin gelişmesi konusunda katkıda bulunduğumu umuyorum" dedi.

İstanbul'u çok özleyeceğini vurgulayan Wiener, "Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a konukseverliği için teşekkür ediyorum. Burayı çok özleyeceğim. İstanbul hem güzel, hem de çok önemli bir şehir. Türkiye - Amerikan ilişkileri açısından da çok önemli bir şehir" şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ziyaretin sonunda ABD İstanbul Başkonsolosu Wiener’a İSMEK meslek edindirme kurslarında hazırlanan el emeği lale işlemeli bir tablo hediye etti.