“Tek forma, tek yürek, tek hedef” 13.6.2010

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından organize edilen “Olimpik Gün Koşusu” 13 Haziran’da yapıldı. Startı Galatasaray Lisesi önünden verilen koşuya ilgi büyük oldu.

13 Haziran günü saat:13.00’te Galatasaray Lisesi önünden başlayan koşuya Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, İl Milli Eğitim Müdürü Muhammed Yıldız, Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, Spor A.Ş Organizasyon Müdürü Ozan Çakır, Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı Esat Yılmaer, Gençlik ve Spor İl Müdür Yardımcısı Zafer Batar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdür Yardımcısı Hüseyin Gür de katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen 4 kilometrelik koşu, Taksim’den Elmadağ’a, TRT binası yanından Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu üzerinden tekrar Taksim Meydanı’nda Atatürk Heykeli önünde sona erdi.

Taksim’deki Atatürk Heykeli’ne Olimpik Gün Çelengi bırakılıp İstiklal Marşı okunmasının ardından Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, kısa bir konuşma yaparak olimpik ruhun gelişmesi için bu organizasyonu gerçekleştirdiklerini belirtti. Koşuya özel kıyafetlerini giymiş binin üzerinde gönüllü katıldı. 

Çok sayıda İstanbullunun izlediği ve “Tek forma, tek yürek, tek hedef” sloganıyla düzenlenen koşuyu birçok medya mensubu takip etti. Olimpik ruhu taşıyan İstanbullulara katılımlarından dolayı Uluslararası Olimpiyat Komitesi ( IOC ) Başkanı Jacques Rogge ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı imzalı özel Olimpik Gün Diploması verildi.

Olimpik Gün Nedir?

 “23 Haziran 1984” tarihinde Pierre de Coubertin ve arkadaşları modern olimpik hareketi başlattı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ( IOC )’nin de doğum tarihi olarak kabul edilen “23 Haziran” 20 yıldır yaklaşık 205 ülkede “Olimpik Gün” olarak kutlanır. Olimpik gün, hiçbir ulusa, kişiye veya olaya atfedilmemiş bir sosyal harekettir. Hiçbir fark ve ayrımcılık gözetilmeden herkese açıktır.