Kadın Hattatlar İstanbul’da buluştu 5.6.2010

Hat sanatına kadınların katkısını konu alan “Uluslararası Kadın Hattatlar Sempozyumu ve İcazet Töreni” ve 5-6 Haziran’da CRR’de gerçekleştirildi. Programın açılışını ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü ve IRCICA işbirliğiyle yapılan program dünyanın pek çok ülkesinden kadın hat sanatkârlarını bir araya getirdi.

Programın açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, "Bizim köklü medeniyetimizde kalem her zaman kılıcın önünde olmuştur" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da hazır bulunduğu sempozyumda konuşan Erdoğan, "Kalem kutsaldır bizim medeniyetimizde, yazı kutsaldır. Kalem erbabı yücedir. En önemlisi, bizim köklü medeniyetimizde kalem her zaman kılıcın önünde olmuştur. Bu da her zaman, her zeminde güçlü şekilde vurgulanmıştır" dedi.

Çınar ağacının derindeki kökleriyle yaşadığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "Hat, köklü bir medeniyetin simgesidir, geçmişle aramızdaki köprüdür. Böyle bir kültürü tarihin tozlu raflarına terk etmek insafsızlıktır. Hangi gerekçeyle, hangi ideolojik yaklaşımla olursa olsun hat sanatına sırtını dönmek vicdansızlıktır" açıklamasında bulundu.

Sempozyumda, hat Atölyesi ve sergiden oluşan programlar dizisi gerçekleştirildi. Geleneksel Türk –İslam sanatları içinde özel bir yeri olan hat sanatında alışılagelmiş erkek hattatlık görüşüne alternatif yeni onlarca kadın hat talebesi de icazetlerini aldılar.

5 Haziran’daki programın öğleden sonraki oturumunda ise “Hat Sanatında Kadın Sanatkarlar ve Katkıları: Dün-Bugün” başlıklı bir sempozyum düzenlendi. Sempozyumda, Ayten Tiryaki “Hat Sanatının Talibi Kadınlar”, Dr. Hilal Kazan “Osmanlı Öncesinde Kadın Hattatlar”, Elaleh Khatami “İran’daki Kadın Hattatların Çalışmaları” Nuria Garcia Masip “Avrupa ve Amerika’da Kadın Hattatlar” ve Zübeyde Cihan Özsayıner “Osmanlı Dönemi Kadın Hattatları” başlıklı bildirileri sundular.

Programın 6 Haziran’daki bölümündeki atölye çalışmalarında ise çeşitli ülkelerden kadın hattatlar performans sergilediler.

Programın sonunda Osmanlı döneminde olduğu gibi Hat sanatında tekrar Türkiye’nin merkez haline gelmesini sağlayan Türk Hat hocalarına da teşekkür plaketi verildi. 

Organizasyonda ayrıca 5 - 20 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İngiltere, İran,  İspanya ve Suriyeli kadın hattatların eşsiz eserleri de sergilendi.

Sempozyumda İcazet Veren Hat Hocalari: 

Hasan Çelebi, Hüseyin Kutlu, Davud Bektaş, Hüseyin Öksüz, Fuat Başar, Muhammed Zekeriya (Abd), Fevzi Günüç, Efdaluddin Kiliç, Erol Dönmez, Ali Riza Özcan, Ayten Tiryaki, Betül Kirka, Feyza Kirkan...

Tablolari Sergilenecek ve İcazet Alacak Olan Hattalar ise Şöyle:

Ayşe Kıvanç, Ayten Tiryaki, Azra Aqiqi Bakhshayeshi (İran), Berrak Özdoğan, Betül Erikoğlu, Betül Kırkan, Betül Şerife Yavuz, Betül Utku, Cavide Pala, Deniz Öktem Bektaş, Elahe Khatemi  (İran), Emine Sağman Şirvan, Emine Temiz, Esma Fatma Bilgin, Esra Köksal, Esra Pekçağlar, Fatima Saeed Bakkali  (Arap Emirlikleri), Fatma Serap Karamollaoğlu, Fatma Serpil Çay, Fatma Zehra Ülker, Feyza Kırkan, Gülsüm Aydın, Habibe Kalafat, Hatice Esma Depeler, Hatice S. Başpınar, Hilal Kazan , Khadijeh Fallahi  (İran), Melek Sayın, Merhume Gaye Zapsu, Merve Altunel, Nalan Kutsal, Nermin Çokoy, Nurdan Erkal, Nuria Garcia Masip  (İspanya), Payende Tellibeyoğlu, Rüveyda Akkılıç, Saliha Yeğenler, Sare Çizmecioğlu, Selma Özpala, Seval Kısa, Sevil Tezgah, Soraya Syed Sander  (İngiltere), Vahide Karababa, Yıldız Zenbil, Zehra Dinçer.