“İstanbul’a 1 milyon ağaç diktik” 12.5.2010

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşlarından İSKİ, içme suyu havzalarına 25 bin fidan dikiyor. Bu kapsamda Sazlıdere Barajı içme suyu havzasında gerçekleştirilen ağaç dikme töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Öğrencilerle birlikte ağaç diken Topbaş, İstanbul’a bugüne kadar 1 milyona yakın ağaç diktiklerini belirterek, “Çocuklarımız ağaç çeşitlerini sadece kitaplarda görmemeli. Bizzat hissetmeli, dikmeli ve korumalı” dedi.

Sazlıdere Barajı içme suyu havzasında gerçekleştirilen ağaç dikme töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir ile çok sayıda Büyükşehir Bürokratı ve öğrenciler de yer aldı.

“Doğal kaynakları geleceğe aktarmak görevimiz…”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünya nüfusunun yüzde 75’inin şehirlerde yaşadığını, hızlı şehirleşmenin ise çevreyi ve doğayı kirleten tetikleyici bir unsur olduğunu belirterek, bu nedenle her bireyin doğal kaynakları geleceğe aktarma sorumluluğu bulunduğunu söyledi. Dünyada her yıl 2 milyon insanın içilebilir suya erişemediği için hayatını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Bu nedenle su havzalarını iyi korumalıyız. Bu ağaçlandırma da doğaya saygı anlayışının bir ifadesi. Hükümetimiz bugüne kadar Türkiye geneline 1 milyon ağaç dikti. Biz de 6 yılda 1 milyona yakın ağaç ile sadece bu yıl 25 milyon çeşitli türde çiçek diktik. Çocuklarımız ağaç çeşitlerini sadece kitaplarda görmemeli. Bizzat hissetmeli, dikmeli ve korumalı” dedi.

 421 kilometrelik sahil şeridinde denize girilebiliyor

Bir neslin geleceğini bir önceki neslin belirlediğini ve doğal zincirin yaşamasını sağlayan en önemli unsurlarından birinin de ağaç olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, her gün 2.5 milyon metreküp su kullanılan İstanbul’da su temini gibi atuksuların çevreye zara vermeden bertaraf edilmesinin de çok önemli yatırımlar gerektirdiğini dile getirerek, şöyle konuştu;

“Biz göreve geldiğimizde İstanbul'un kıyı şeridinin 70 kilometresinde denize girilebiliyordu. Biz İstanbul'un 421 kilometresinden denize girilebilir hale getirdik. Bu kadar temiz sahillerin olması, atıkların kontrol altına alınmasından kaynaklanıyor. Bakın bir Boeing uçağının atmosfere saldığı egzoz gazını 100 dekar orman alanı ancak 24 saatte temizleyebiliyor. Bu nedenle doğal kaynakların değerini bilmek ve gelecek kuşaklara aktarmak durumundayız.”

Başkan Kadir Topbaş, konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden AĞAÇ A.Ş tarafından düzenlenen bahçıvanlık kursunu bitirenlere sertifikalarını verdi. Kadir Topbaş ve beraberindekiler daha sonra öğrencilerle birlikte ağaç dikti. Bahçıvanlığı ağaçları çok seven babasından öğrendiğini anlatan Topbaş, öğrencilere ve davetlilere ağaç dikmenin ve yetiştirmenin sırlarını anlattı.

İçme suyu havzalarına 25 bin fidan

İstanbul’un su ihtiyacının karşılandığı 6 su havzasına toplam 25 bin adet fidan dikiliyor. Sedir, Fıstıkçamı, Akasya, Çınar ve Dişbudak türü ağaçların dikileceği törene ortaöğrenim öğrencileri de katılıyor. Dikilen her ağaç, İstanbul’un geleceği ve baraj havzalarını korumak için olduğu kadar İstanbul halkının daha sağlıklı ve daha güzel bir çevrede yaşaması için de önemli.

6 ayda su havzalarının bulunduğu toplam 341 dekar alanda, yaklaşık 137 bin ağaç dikildi. Sazlıdere Baraj Havzası’na dikilen 3 bin 250 adet fidana, bu yıl 5 bin 400 yeni fidan daha eklenecek. İstanbul’un önemli su havzalarından biri olan Sazlıdere Barajı, 11 ilçeye (Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Fatih, Güngören ve Zeytinburnu) su veriyor. Tüm baraj ve su havzaları uydu görüntüleri ile takip ediliyor.