Minyatür şehirde eğlenceli ‘Trafik Eğitimi” 7.5.2010

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir taraftan şehrin tarfik yükünü hafifletecek yatırımları sürdürürken, bir taraftan da trafik eğitimi altyapı yatırımlarına imza atıyor. Büyükşehir’in İstanbul’a kazandırdığı, trafik konusunda çocukları eğitmek ve bilinçlendirmek amacıyla yapılan ve Türkiye’nin en büyük parkı olan “Topkapı Trafik Eğitim Parkı”nın açılışı Başkan Kadir Topbaş tarafından gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbul’a kazandırdığı Topkapı Trafik Eğitim Parkı’nın açılışı Başkan Kadir Topbaş tarafından gerçekleştirildi. Açılış töreninde Vali Yardımcısı Harun Kaya, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, Başkan Topbaş’ın Ulaşım Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Hakkı Tok, bazı belediye şirketlerinin genel müdürleri ile çocuklar ve veliler katıldı.

Trafik kurallarına uyan bir nesil yetişecek

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yaklaşık 1,5 milyon liraya mal olan Topkapı Trafik Eğitim Parkı'nın çocukları yarınlara hazırlayacağını belirterek, çağın bilgi ve şehirlilik çağı olmasından hareket ederek şehirlilik kavramını ön plana çıkardıklarını ve bütün çalışmaları bu kavram çerçevesinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye’nin en büyük Trafik Eğitim Parkı’nın açılışını gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Burada bir şehrin trafiğinde nelerle karşılaşıyorsanız, onların kurgulandığı bir sistem var. 6 bin 500 metrekarelik bir alanda yapılan bu parkta trafik sinyalizasyonlarından, üstgeçit, kavşaklara ve eğitim sınıflarına kadar her şey düşünüldü. Okul, hastane gibi binaların da bulunduğu bu parkta çocuklar trafik bilgilerini ve reflekslerini geliştirecek. Burada çocuklarımıza eğitim sıkıcı bir havada değil, bir şölen ve oyun havasında veriliyor ki en güzel şekilde öğrensinler. Bu parkta çocuklarımızın yanı sıra, engelli vatandaşlarımıza da trafik eğitimi veriyoruz. Bu çalışmaları İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yürütüyoruz. Eğitime katılanlara da sertifika veriyoruz. Burada yılda 150 bin civarında çocuğa trafik ve ilkyardım dersi vereceğiz. İnanıyorum ki burada eğitim alan çocuklar hafızalarına bu eğitimi çok iyi kazıyacaklar ve hayatları boyunca rehber edinecekler. Maltepe’de de bu parka benzer bir çalışmanın yapımı şu anda devam ediyor. Ayrıca küçük pistlerimiz de var.”

İETT şoförleri ve taksiciler eğitiliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İETT şoförlerinin yanı sıra bugüne kadar 24 bin taksi şoförüne de trafik ve davranış eğitimi verdiklerini vurgulayan Kadir Topbaş, “Diliyoruz ki İstanbul kurallı bir şehir olmalı, insanlar bu kuralara uymalı. Kimsenin canı yanmamalı. Bir şehrin medeniyet ölçüsü de bu zaten. Türkiye maalesef trafik kazalarındaki can kaybında AB ülkeleri arasında birinci ve dünyada dördüncü sırada. Her yıl binlerce insanımız hayatını trafikte kaybediyor. Diğer taraftan da sakat kapıl engelli olanlar var. Arabanızın çok iyi olması kaza riskini azaltmıyor. Sonuçta arabanın altından hava geçiyor, dört tekere bağlı bir sistem” şeklinde konuştu.

 

 

Her çalışma Özürlüler Komisyonu tarafından denetleniyor

İstanbul’da kurguladıkları bir sistemle şehri çocukların, yaşlıların ve engellilerin rahatlıkla kullanabileceğini, açılışını yaptıkları parkta bu sistemin küçük bir modeli olduğunu anlatan Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İstanbul Büyükşehir Belediyemizin Özürlüler Komisyonu ve aramızda bulunan meslektaşım Mimar Şükrü Bey’in de yer aldığı bir komisyonumuz var. Yaptığımız bütün yatırım ve çalışmaları görüyorlar. Özürlüler ve yaşlılar kullanabilir mi diye bakıyorlar ve bizi ikaz ediyorlar. Hatta kendilerinden bir pilot bölge seçmelerini istedim. Bu bölgeyi üstgeçitlerinden tretuarlarına kadar özürlü ve yaşlıların rahatlıkla kullanabileceği şekilde düzenleyelim. Daha sonra bu sistemi İstanbul genelinde yaygınlaştıralım istiyoruz.”

Trafik cepte, bilişim altyapısı hazır…

Yine belediye olarak trafik yoğunluk haritaları ile kamera görüntülerini, hatta bir yerden bir başka yere en kısa ve en çabuk nasıl gidilebileceğini internet ve cep telefonu ortamına taşıyan bir sistem geliştirdiklerini dile getiren Başkan Topbaş, şunları kaydetti; “Bu dünyada bir ilk ve çok büyük bir başarı. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bizim dönemimizde şehrin altından 450 kilometre fiber optik kablo döşedik. Bu bilinmez ama, işte bilişim çağı bu. İnternet ve iletişim için ara sokaklardan otobana çıkmak gibi bir şey. Şimdi akıllı kavşaklar üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Araçları sayarak yoğunluğa göre sinyallerini düzenleyen bir trafik lambası sistemi geliştiriyoruz. Hangi yönden daha çok araç geliyorsa, oraya daha çok geçiş hakkı verecek ve trafik ışıklarının yanma süresi günün saatlerine, yoğunluğa göre değişecek. Bu olduğunda İstanbul trafiği çok daha rahat olacak.”

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler kurdele keserek Trafik Eğitim Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi. Parkı gezerek çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi veren Kadir Topbaş, çocuklara yönelik verilen trafik ve eğitim derslerine de katıldı.

Park şehir yaşamının küçük bir modeli

Topkapı Şehir Parkı içerisinde toplam 6 bin 500 metrekare alana inşa edilen Trafik Eğitim Parkı, idari bina, modern sınıflar, hastane, okul, konukevi, garaj, gözetleme kulesi, alışveriş merkezi gibi küçük yapıların yer aldığı minyatür bir şehir planına sahip. Yatay ve düşey trafik işaretleri, sinyalize kavşaklar, yaya geçitleri ve üst geçitleri içermekle birlikte tüm özürlü gruplarının kullanımına da uygun.

İlköğretim okullarının 3, 4 ve 5. sınıflarından maksimum 100 öğrenciye aynı anda trafik eğitimi verilebilecek olan Trafik Pakı’nda eğitim süresi, gelen öğrenci sayısına göre değişmekle beraber yaklaşık iki saat. Eğitim sonrasında gelen her sınıf, katılım sertifikası alıyor. Avrupa ve Anadolu yakasına hizmet verecek şekilde 2 adet otobüs, mobil trafik eğitim çalışmaları için kullanılmak üzere modern derslik haline getirildi. Bu mobil trafik eğitim otobüsleri ile Trafik Parkı’na uzak olan ve ulaşım zorluğundan gelemeyen ilköğretim okullarına gidilerek görevli trafik eğitmeni ve trafik polisi ile interaktif trafik eğitimi veriliyor.