Büyükşehir geçmişi geleceğe taşıyor 6.1.2012

İstanbul’un Büyükşehir Belediyesi kentin muhteşem tarihi mirasını ihya ederek geleceğe taşımaya devam ediyor.

Başkan Kadir Topbaş, törenden önce Fatih’te ki Altı Poğaça Mescidi'nin avlusunda bir süre vatandaşlarla sohbet etti.  Vatandaşlar tarafından hat çalışması hediye edilen Başkan Kadir Topbaş, mescidin hemen bitişiğindeki gecekonduda yaşayan ve evi yıkılacak Ayşe Say isimli vatandaşa bir daire ve Umre sözü verdi.

Fatih’te 808 tarihi eser tespit edildi

Başkan Topbaş törende yaptığı konuşmada Tarihi Yarımada'da bulunan tarihi eserlerin tekrar ihyası için çalıştıklarını belirterek, “Bu tür küçük eserler, çeşmeler, hazireler o yerde yaşayanların kimliğini inancını yansıtıyor. Bu yapılar halkın ne olduğunu gösteriyor” dedi.

Fatih'in imar planını yaparken daha önce kayıt altına alınmadan yok olan 808 tane tescilli ve kayıp olan eseri tespit ettiklerini belirten Başkan Topbaş, “Bu eserlerin tekrar ihyası konusunda çalışmalar yapmaktayız. Bugüne kadar 69 eser elimizden geçti. Bunlara ciddi bir onarım yaptık” diye konuştu.

Tarihi eserler 140 milyon dolar

Tarihi eserlerin yeniden ihyası için toplam 140 milyon dolar harcadıklarının altını çizen Başkan Topbaş sözlerine şöyle devam etti, “Biz şehir plancıları bu tür eserleri çok önemsiyoruz. Bu tür küçük eserler, çeşmeler, hazireler o yerde yaşayanların kimliğini, inancını yansıtıyor. Bu yapılar halkın ne olduğunu gösteriyor. Bu mescid 1482 tarihinde yapılmışsa o tarihten beri burada Müslüman topluluğunun yaşadığının tescilidir. Bu yapıların, çeşmelerin korunmasını hep önemseriz'”

 İstanbul’da 2 bin 700 tarihi eser tespit edildi

Anıtlar kurulundan tescili verilmeyen 2 bin 700 eseri tespit ettiklerini belirten Başkan Topbaş, “Bu eserleri koruma amaçlı imar planlarına işledik. Hayırsever vatandaşların da yardımıyla belediye olarak bu eserleri yeniden ihya etmeye çalışıyoruz. Bu mescid bu mahallenin kendi güzelliği içinde hizmet verecek. Emeği geçenleri herkes hayırla yad edecek. Çünkü ecdadımızın yaptığı eserlerin tamamı insanlara hizmet içindir. Ecdadımız 600 yüzyıl bu anlayışla dünyaya hükmetti.” dedi.