Türk-Japon dostluğunda 2010 açılımı 3.5.2010

Tarihte daima iyi ilişkiler içinde olduğumuz Japonya’nın 2010 yılını “Türkiye’de Japon Yılı” ilan etmesi münasebetiyle İstanbul’da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Cumhurbaşkanı Gül’ün de iştirak ettiği “Japon-Türk Dostluğunu Kutlama Töreni”nde Japonya Prensi Mikasa ve Başkan Topbaş da hazır bulundu. Başkan Topbaş ve Japon Prensi daha sonra, “Japonya Sanatı’nın 5000 Yılı” adlı sergiyi ziyarete açtılar.

Japonya hükümeti tarafından ilan edilen “2010 Türkiye'de Japon Yılı” çerçevesinde Çırağan Sarayı’nda düzenlenen “Japon-Türk Dostluğunu Kutlama Töreni; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Japonya Tomohito Prensi Mikasa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla gerçekleşti.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin her bakımdan geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu belirterek, 2003 yılında “Japonya’da Türk Yılı” düzenlendiğini hatırlattı ve bu yıl düzenlenen “Türkiye’de Japonya Yılı” ile Japonya’nın Türkiye’de en güzel şekilde tanıtılacağını söyledi. İki ülkenin birbirine tarihten gelen sempatisi ve yakınlığı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, Japonya’nın Asya’nın doğu ucunda, Türkiye’nin ise batı ucunda yer aldığını hatırlatarak, iki ülke arasında benzerlikler bulunduğunu, Türkiye ve Japonya’nın kendi değerlerini çağdaş değerlerle birleştiren ülkeler olduğunu kaydetti.

“Biz bu iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin, kültürel faaliyetlerin artmasına çok önem veriyoruz” diyen Gül, 2008 yılında Japonya’ya yaptığı resmi ziyareti hatırlatarak, “2010 Türkiye’de Japon Yılı” dolayısıyla bir yıl boyunca birçok faaliyet gerçekleştirileceğini ve bu faaliyetleri Cumhurbaşkanı olarak himayesine aldığını vurguladı. Bu yılın Ertuğrul faciasının 120. yıl dönümüne rastladığına ve bu facianın tarihin acı bir parçası olduğunu ifade eden Gül, dönemin Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit'in gönderdiği geminin, Japonya’ya ziyaretini gerçekleştirdikten sonra dönerken tayfuna tutularak battığını hatırlattı.

Ertuğrul Gemisi’nden Turgut Özal’a…

Japonya Prensi Tomohito Mikasa da konuşmasında iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin Ertuğrul fırkateyni faciası ve sonrasında yaşananlarla başladığını, Ertuğrul faciasından 95 yıl sonra İran ve Irak savaşı sırasında Tahran’da çaresiz kalan Japonların dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın talimatıyla uçakla alındığını söyledi.

Türkiye’nin Japonya'ya dostluk gösteren en önemli ülkelerden olduğunu belirten Mikasa, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini istediğini belirterek, “2010 Türkiye'de Japonya Yılı” Yürütme Kurulu Başkanı ve Toyota Yönetim Kurulu Başkanı Fujio Cho da iki ülke arasında Ertuğrul faciasına dayanan ilişkilerin dünya barışına katkıda bulunacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül ve Başkan Topbaş elektrikli otomobil denedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Japonya Prensi Tomohito Mikasa ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Japon-Türk Dostluğunu Kutlama Töreni” öncesinde “Ecocar Sergisi”ni gezdiler. Gül, Mikasa ve Topbaş, burada Toyota’nın hibrid otomobili “Prius” ile Mitsubishi’nin elektrikli otomobili “Miev” hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, Toyota’nın Türkiye’de ilk kez sergilenen tek kişilik elektrikli otomobili “I-Real”ı da denedi. Cumhurbaşkanı Gül, Prens Mikasa ve Başkan Kadir Topbaş daha sonra Çırağan Sarayı’nın balkonundan bir süre İstanbul Boğazı’nı da seyrettiler.

 Japon sanatının 5 bin yılı İstanbul’da sergileniyor

Öte yandan, Japonya’nın değerli tarihi eserlerinden oluşan “Japonya Sanatı’nın 5000 Yılı” adlı sergi; Japon Prensi Tomahito Mikasa, Başkan Topbaş'ın katılımıyla Topkapı Sarayı’nda düzenlenen törenle açıldı.

Törende konuşan Japon Prensi Tomahito Mikasa, “2010 Türkiye’de Japonya Yılı” etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Japonya’nın 5000 Yıllık Sanatı” sergisinin açılış töreninde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “2010 Türkiye’de Japonya Yılı” projesinin fahri başkanı olduğunu hatırlatan Japon Prens, “Dünyada Japonya’ya karşı en dostane hislere sahip ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu düşünüyorum. Mevcut dostane ilişkiler daha da geliştirilmesi için Türkiye’de Japonya Yılı’nı yeni bir başlangıç noktası olarak ele alıyor ve iki ülke halkının bu amaçla şimdi daha fazla gayret göstermelerini diliyorum” diye konuştu.

 Törende konuşmaların ardından Japon Prensi Tomahito Mikasa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özarslan tarafından serginin açılışını gerçekleştirildi. Birlikte sergiyi gezen katılımcılar, yetkililerden eserler hakkında bilgi aldılar.

Sergi Haziran sonuna kadar gezilebilecek

Japon döneminden Edo dönemine kadar uzanan 5 bin yıllık tarihin yansıtıldığı sergide Japon güzel sanatlarının sembolü sayılan Fukahachigata çağından başlayarak, Yayoi ve Kofun denemi ile Buda heykellerine kadar toplam 47 tarihi eser yer alıyor. Meji döneminde (1890) Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit Han tarafından Ertuğrul Fırkateyni ile gönderilen ve Türk-Japon dostluğunun ilk belgesi olarak adlandırılan “Çiçek Nakışlı, kadife, mor renkli masa örtüsü” de sergileniyor. Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Japonya Kültür Müsteşarlığı ve Tokyo Ulusal Müzesi tarafından Topkapı Sarayı’nda düzenlenen sergi, 28 Haziran tarihine kadar gezilebilecek.