İstanbul’da emanet bilinciyle büyük işler yapılıyor 1.4.2010

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği “Yerel Yönetim Vizyonu ve Bir Yılın Değerlendirilmesi” toplantısına katıldı. Toplantıda, 2009 Mart seçimlerinden bu yana yürütülen çalışmalar değerlendirildi.

 AK Parti İstanbul İl Başkanlığınca Kadıköy-Kartal Metro İstasyonu’nun Maltepe’deki tünelinde düzenlenen “Yerel Yönetim Vizyonu ve bir yılın değerlendirilmesi” toplantısı; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ve AK Partili İlçe Belediye Başkanları’nın katılımıyla gerçekleşti. Çok sayıda basın mensubunun yer aldığı ve bazı televizyon kanallarının canlı yayınladığı toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Mevlüt Vural, Hüseyin Eren ve Muzaffer Hacımustafaoğlu da hazır bulundu.

Dünya kenti İstanbul’a layık hizmetler…

Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2009 yerel seçimlerinin üzerinden bir yılın geçtiğini, geride kalan 6 yıl içinde İstanbul’a gereği kadar hizmet ettiklerini, aksi takdirde İstanbulluların teveccühlerini kazanarak ikinci defa seçilmelerinin mümkün olmadığını belirterek, “İstanbulluların geleceğini emanet aldım, bunun bilincindeyim. İstanbullular bize geleceklerini emanet ettiler. Geleceklerinin güzelliklerle dolu olmasını istediler. Emanete ihanet etmeden, İstanbulluların layık oldukları hizmetleri verebilmenin heyecanını yaşıyoruz” dedi.

28.5 milyar TL yatırım, 100 bin istihdam…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’a 6 yılda 28.5 milyar TL yatırım yaptığına işaret eden Başkan Topbaş, hükümetin, özel idarelerin, tüm belediyelerin yaptığı yatırımlar toplamının yüzde 26’sını belediye olarak kendilerinin yaptığını söyledi. İstanbul’a 5 yılda yaptıkları işlerin istihdama yansımasına bakıldığında, 100 bin civarında insanın bu yatırımlardan dolayı iş sahibi olduğunu dile getiren Kadir Topbaş, Türkiye’nin ekonomisini düzeltirken, istihdam oluşturmaya devam ettiklerini kaydetti.

Küresel krize rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin dengeli olduğunun altını çizen Topbaş, “Kredi verilirken, bu yatırımlara bakılıyor.  3 milyar TL’den fazla kredi almışız başkanlık imzasıyla. ‘Borçları var, battı batacak’ deniyor belediyemiz için. Öyle olsa verirler mi krediyi? Daha yeni 120 vagon almak için 138 milyon euroluk bir kredi anlaşması imzaladık” diye konuştu.

2009 yılında 17 milyar 766 milyon TL olan belediye bütçesinin gerçekleşmesi oranının yüzde 99.7, 2010 yılında konsolide bütçenin de 18 milyar TL olduğunu anlatan Topbaş, bu bütçenin 7 milyar 110 milyon TL’sinin yatırım için kullanıldığını belirtti.

Konsolide bütçenin yüzde 40’ının 2010 yılında yatırıma yönelik olduğunu ve bu yatırımı 39 ilçeyi dikkate alarak yaptıklarını ifade eden Topbaş, “Sadece ilçelere 6 yılda 23 milyar TL yatırım yaptık. 2009 yılında ise ilçelerde yaptığımız yatırımlar toplamı 2 milyar TL. İstanbul’un çevre düzeni planını hazırlarken neler öncelikli, ona baktık” dedi.

Kadıköy-Kartal Metrosu bir dünya rekoru!...

Dünyada ikinci metronun 1900’lü yıllarda İstanbul’da yapıldığını, ancak metro yapımına devam edilmediğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “1950’lerde İstanbul’da 150 kilometre tramvay vardı. 150 kilometrelik raylar söküldü yok edildi. Daha sonra yeni bir araç getirdiler troleybüs. Bir türlü ulaşım kararı verilmedi bu şehirde. 1990’lı yıllarda yine raylı sistem getirildi. Biz göreve geldiğimiz zaman 44 kilometre raylı sistem teslim aldık, buna 32.5 kilometre ilave ettik. Şu anda 76.6 kilometre raylı sistem aktif olarak çalışıyor İstanbul’da. Raylı sistemlere yaptığımız yatırım 5.9 milyar dolar. Bunun yarısı hizmete alındı ve devam ediyor. Şu an içinde bulunduğumuz Kadıköy-Kartal Metrosu’nun inşaat yapım hızı dünyada bir rekor. 22 kilometrelik bu hattın yapımı 45 ayda tamamlanacak. Bu hatta 2011 yılı sonu itibariyle yolcu taşıyacak. Hattı 4.5 kilometre daha ilave ederek Pendik Kaynarca’ya kadar uzatıyoruz. Metro daha sonra buradan Sabiha Gökçen Havaalanı’na kadar uzayacak. Bu hatta kullanılacak 120 vagon için 39 milyon avro kredi aldık. Krediyi 3 yıl ödemesiz, 13 yıl vadeli olarak gayet uygun şartlarda aldık.”

Kadıköy- Kartal Metro Hattı’nın vagon garajının 18 metre çapında, 12 metre yüksekliğinde bir alana sahip olduğunu, 6 vagonun aynı anda bu alana gelebileceğini anlatan Başkan Topbaş, “Bu hatta çalışacak metro araçları insansız çalışacak ileri bir teknolojiye sahip. Hatta saatte tek yönde 70 bin, günde 1 milyon 260 bin yolcunun taşınacak. Biz bugüne kadar ulaşıma 18.5 milyar TL yatırım yaptık. Yine bir rekora imza atarak 231 kavşak ve yol çalışmasını 3.5 milyar TL harcayarak tamamladık. Şehrimize 392 kilometre de yeni yol kazandırdık. İDO’ya da 18 gemi ilave ettik. Şu anda pek çoğunu yenilediğimiz 82 iskelede, 104 gemiyle her gün 1300 sefer yaparak yılda 100 milyon yolcu, 7 milyon araç taşıyoruz” diye konuştu.

Bu yıl 19 dere ıslah çalışması tamamlanacak

Konuşmasında çevre yatırımları ile dere ıslah çalışmalarına da değinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ’nin 2010 yılında 19 derede ıslah çalışması yapacağını, 118 tane işgalli yapıyı yıkarak dere ıslah çalışmasına başladıkları Ayamama Deresi’ndeki çalışmalarının da devam ettiğini belirterek, İSKİ’nin, havzalarda 11 ayda 450 kaçak yapıyı yıktığını, 2004 yılından önce 18 kilometre olan denize girilebilir sahillerin uzunluğunun bugün 421 kilometreye ulaştığını kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çöp depolama sahalarından elektrik üretimi yaptığını, sahilleri işgallerden kurtarıp, yeşillendirerek halka açtıklarını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, “Yenikapı Metro İstasyonu’ndaki bulgular sayesinde İstanbul’un 4 bin yıl denen tarihi 8 bin 500 yıla ulaştı. Bu tarihi bulguları gün yüzüne çıkardık. Bu şehirde hangi dönemlerde hangi eserlerin yok edildiğini gayet iyi biliyoruz. Tarihe saygıyı konuşanların, bize hiç söz söylemeye hakkı yok” şeklinde konuştu.

Aziz Babuşçu; “İnsan odaklı bir hizmet anlayışıyla başarılı olduk”

Toplantıda konuşan AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu da AK Partili belediyelerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın getirdiği modern yerel yönetim anlayışıyla hizmet ettiğini ve insan odaklı bir hizmet ürettiklerini belirterek, “İnsanın mutluluğuna öncelik veren bir belediyeciliktir ak parti belediyeciliği. İnsan odaklı olmak bizim genel siyasetimizin de en önde gelen ilkelerinden biridir. ‘Kimsesizlerin kimsesi olmak’ şeklinde özetlediğimiz hizmet anlayışımızla daha temiz, güvenilir şeffaf, katılımcı bir yerel yönetim anlayışıyla hizmet eden belediyelerimiz çalışmalarını başarıyla sürdürüyor” dedi.

“İşlerine adını vermeye kalksak her yer Kadir Topbaş olur…”

AK Parti yerel yönetim anlayışının İstanbul’u nereden nereye taşıdığını göstermek adına bu toplantıyı Kadıköy –Kartal Metrosu’nun tünelinde gerçekleştirdiklerini ifade eden Babuşçu, “Geçtiğimiz 29 Mart’ın hemen öncesinde Ankara’dan gelen bir şahsın mizansen çukurlarda elinde dosyalarla dolaştığını hatırlıyoruz. Bugün o günlere dair söylenecek en anlamlı şey, havalarda uçuşan dosyaların sadece çamur atmaya dayalı olduğu ve bugün yargıya intikal etmiş bir dosyanın dahi olmamasıdır. CHP’nin nasıl bir İstanbul bıraktığını hafızalarımızda bir korku filmi gibi taşımaktayız. Geçmişte adı yaptığı kavşağa verilen CHP’li belediye başkanı Haşim İşcan’a özenerek İstanbul’a 6 yılda 231 kavşak kazandıran Kadir Bey’in yaptığı işlere onun ismini vermeye kalksak, İstanbul’da her yer Kadir Topbaş tabelalarıyla dolardı” diye konuştu.