Okul Spor Salonları: 120 + 10 = 130! 26.3.2010

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime ve spora destek amacıyla Anadolu Yakası’ndaki 10 okulda inşa ettiği kapalı spor salonu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ve Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı. İstanbul’a 130 kapalı spor salonu kazandırdıklarını belirten Başkan Topbaş, “Dönemimizde sadece spora 657 milyon TL yatırım yaptık” dedi.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2004 yılında “120 okula 120 spor salonu” sloganıyla yola çıkılarak inşa edilen okul spor salonlarının sayısı, açılışı yapılan 10 spor salonuyla birlikte 130’a çıktı. Sancaktepe ilçesindeki Samandıra Merkez İlköğretim Okulu’nda gerçekleşen açılış törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Vali Yardımcısı Harun Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, bazı İstanbul Milletvekilleri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Ortalama büyüklüğü 1120 metrekare olan yeni 10 okul spor salonu 11 milyon TL’ye mal oldu. 130 okul spor salonu için yapılan toplam yatırım miktarı ise 115 Milyon TL'ye ulaştı. Okul saatlerinde beden eğitimi derslerinin yapıldığı bu salon'larda; voleybol, basketbol, hentbol, masa tenisi, badminton, tenis, jimnastik, güreş, dövüş ve mücadele sporlarında uzman eğitimciler eşliğinde antrenmanlar yapılıyor. Okul saatleri dışında da branş sporları dahil halkın isteği doğrultusunda; fitness, pilates ve step-aerobik sporlarına da yer veriliyor. Öğrenciler dışında ayda 90 bin vatandaşın yararlandığı okul spor salonları, geçen yılın sonu itibariyle Milli Eğitim’e devredildi.

Ekrem Erdem’den Başkan Topbaş’a hizmet teşekkürü

Açılış töreninde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Türkiye'yi yeni baştan hizmetle donattıklarını belirterek, ülkemizin dünyada olması gereken noktaya geleceğini söyledi. Eğitime ve insana yapılan yatırımın en akıllı yatırım olduğunu vurgulayan Erdem, Hükümet’in eğitime yönelik yatırımlarını anlattı ve “AK Parti iktidarıyla birlikte üniversite olmayan ilimiz kalmadı. Orta öğretimde ders kitaplarını ücretsiz verdik ve binlerce yeni okul yaptık. İktidarımızdan önce engellilerin adı anılmazdı. Bu alanda da çok büyük hizmetler yaptık. Yerel yönetimlerin yetkilerini ve kaynaklarını arttıran 5216 sayılı kanunu çıkartarak ne kadar doğru bir iş yaptığımızı, burada eğitime ve spora yapılan bu yatırımları görünce çok daha iyi görüyorum. İstanbul’a ve birçok ile çok büyük yatırımlar yapan Başkan Kadir Topbaş ve ekibine özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Büyükşehir’den spora 657 milyon TL’lik yatırımlar zinciri…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da açılışı yapılan 10 okul spor salonunun 11 milyon TL’ye mal olduğunu, sayıları 130’a ulaşan okul spor salonları için yapılan toplam yatırım miktarının ise 115 milyon TL’ye ulaştığını ifade ederek, “Okul spor salonları dışında ayrıca toplam 30 spor kompleksi ve tesisi hizmete aldık. Bu tesislerden 2009 yılında 5 milyon 763 bin kişi faydalandı. Dört spor kompleksi de inşa aşamasında. Yapılan bu çalışmalarla, altyapı ve hizmet olarak bugüne kadar sadece spora yaptığımız yatırım miktarı 657 milyon TL oldu” dedi.

 

 

Eğitime ve spora yaptıkları yatırımlardan çok büyük gurur duyduğunun altını çizen Başkan Kadir Topbaş, dünyada eğitim ve spor alanında çok büyük bir rekabetin yaşandığını, nüfusunun yüzde 38’nin 18 yaşın altında olan Türkiye’nin bu alanlarda çok daha büyük başarılar kazanması için çalıştıklarını söyledi. Temel atacak vakitleri olmadığını, açılışları da ancak toplu olarak yapabildiklerini dile getiren Başkan Topbaş, şöyle konuştu;

Sancaktepe ve çevre ilçelere dev yatırımlar…

“Gururla ifade ediyorum ki bu spor salonlarını yaptığımız okullarda dereceler başladı. Ayrıca sadece çocuklarımız değil, veliler de buradan istifade ediyor. Gururla ifade ediyorum ki İstanbul’un birçok noktasında spor tesisleri ortaya koyduk, statlar yaptık. Yürüme ve spor alanları ile bisiklet yoları oluşturduk. Yaptıklarımızı anlatmaya fırsat yok, zaman yetmiyor. Bir neslin kaderini bir önceki nesil tayin eder. İşte biz bu hazırladığımız mekan ve imkanlarla çocuklarımızın geleceğe iyi bir şekilde hazırlanmasını sağlıyoruz. Türkiye’de başlatına eğitim seferberliği kapsamında biz de belediye olarak 16 tane okul yaptık. Yapımı devam eden ve projelendirdiğimiz okullarla birlikte bu sayı 27’ye çıkacak. Patnos ve Diyarbakır’da bile okul büyük ve modern okullar yaptık. Yaptığımız bu yatırımlarla İstanbul’un ve bugün bulunduğumuz Sancaktepe’nin çehresi değişti.”

Sancaktepe’de ayrıca 3 adet kavşak ve yol çalışması ile bir meydan düzenlemesi yapacaklarını, Sefa Tepesi’ni sosyal tesis olarak düzenlemeyi programa aldıklarını ve Yenidoğan semtinde bir yüzme havuzu yapmak için proje hazırladıklarını anlatan Topbaş, TEM’den Sultanbeyli’ye bir çıkış vermek için kavşak düzenlemesi yaptıklarını kaydetti. Üsküdar- Ümraniye, Tepeüstü-Çekmeköy Metro Hattı’nın ihale aşamasına geldiğini, bunun arkasından da Çekmeköy-Sartıgazi-Yenidoğan-Samandra-Sultanbeyli-Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı Sistemi’ni inşa edeceklerini belirten Topbaş, “Yani buradan şehrin istediğiniz yerine hızlı, konforlu bir şekilde gidebileceksiniz. İstanbullulara her şeyin en güzeli yakışır” şeklinde konuştu.

 Törende konuşmaların ardından Ekrem Erdem, Kadir Topbaş ve diğer davetliler kurdele keserek Samandıra Merkez İ.Ö.O Kapalı Spor Salonu’nun açılışını gerçekleştirdiler. Şile ve Akfırat’taki kapalı spor salonlarının açılışı da yapılan canlı bağlantılarla yapıldı. Başkan Topbaş, daha sonra spor salonunu gezerek öğrencilerle voleybol oynadı. Öte yandan, spor salonunun açılış töreni öncesinde Sancaktepe Belediyesi tarafından yaptırılan Yunus Emre Kültür ve Bilgi Merkezi de hizmete açıldı.

 

AÇILIŞI YAPILAN OKUL SPOR SALONLARI:

 

Ağva  - Ağva Lisesi Kapalı Spor Salonu (orta ölçekli)

Ömerli  - Ömerli Hikmet Ataman Lisesi Spor Salonu (orta ölçekli)

Akfırat   - Akfırat Cemil Türker İ.Ö.O Kapalı Spor Salonu (orta ölçekli)

Taşdelen - Taşdelen Ali Kuşçu İ.Ö.O Spor Salonu  (orta ölçekli)

Alemdağ - Alemdağ Çatalmeşe İ.Ö.O Spor Salonu (küçük ölçekli)

Yenidoğan - Yenidoğan İ.Ö.O Kapalı Spor Salonu (küçük ölçekli)

Çekmeköy - Çekmeköy Nesrin Uçmaklıoğlu Lisesi Kapalı Spor Salonu  (orta ölçekli )

Sarıgazi  - Sarıgazi DMO Bilg. Tek. Meslek Lisesi Kapalı Spor Salonu (orta ölçekli )

Çavuşbaşı - Çavuşbaşı Çok Programlı Lisesi Spor Salonu  (orta ölçekli)

Samandıra  - Samandıra merkez İ.Ö.O Kapalı Spor Salonu (orta ölçekli)