Bir destandır Çanakkale! 18.3.2010

Çanakkale Zaferi’nin 95. yıl dönümü ve Şehitler Günü dolayısıyla Edirnekapı Şehitliği’nde tören düzenlendi. Şehit aileleriyle sohbet eden Başkan Topbaş, “Bugünleri bizlere yaşatan aziz şehit ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Çanakkale Zaferi’nin 95. Yıldönümü ve Şehitler Günü dolayısıyla Edirnekapı Şehitliği’nde bir anma töreni düzenlendi. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Hulusi Akar ile gaziler ve şehit aileleri katıldı.

Çelenklerin konulması ile başlayan törende, şehitler için saygı duruşu ile saygı atışı yapıldı. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende konuşan 1. Ordu Komutanlığından Topçu Albay Konuralp Derkan, Çanakkale Zaferi'nin 95. Yıl Dönümü ile Şehitleri Anma Günü'nün haklı gururunu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Türkiye Harp Mahlulü Gaziler ve Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Gönül Alpaydın ise Çanakkale Zaferi'nin 95. yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını ve bütün şehitlere herkesin şükran borcunun olduğunu kaydetti. Vatan için toprağı kanı ile sulayan ve canlarını feda eden şehitleri burada andıklarını dile getiren Alpaydın, “Oğullarını bu vatan için şehit veren anne ve babalara selam olsun” dedi.

Şehit aileleriyle sohbet eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Çanakkale Zaferi’nin insanlık tarihi açısından önemine dikkat çekerek, “Bugünleri bizlere yaşatan aziz şehit ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyoruz. Bize armağan ettikleri vatanda geleceğe yürümenin gururunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

 Törenin ardından Başkan Kadir Topbaş ile öteki ilgililer, polis, kara, deniz, hava ve THY şehitliklerini sırayla ziyaret ederek karanfil bıraktı.