Haydi çocuklar tiyatroya… 11.3.2010

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, her yaştan İstanbullunun sanat ile, özellikle de çocukların tiyatro ile buluşması için önemli yatırımlara imza atıyor. Bu yatırımlara son olarak, yenilenen Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu eklendi. Tiyatronun açılışını yapan Başkan Topbaş, “Dünyadaki belediyelerin en fazla bir iki tiyatrosu var. Bizim Şehir Tiyatrolarımızın sayısı ise 11’e yükseldi. Bu da kültür ve sanata verdiğimiz önemi gösteriyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen Gaziosmanpaşa Belediye Kompleksi’nde yer alan Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol ve AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu’nun yanı sıra, çok sayıda çocuk ile Şehir Tiyatroları’nın yöneticileri katıldı.

Çocuklara uygun salonlar yapılıyor

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da Kağıthane’nin ardından ikinci çocuk sahnesini açtıklarını belirterek, şöyle konuştu;“Eskiden çocuk oyunları büyüklerin de gittiği tiyatro salonlarında sergileniyordu. Bu tiyatrolar çocuklar için fiziksel olarak uygun değildi. Şimdi şehrimize çocukların fiziksel özelliklerine uygun salonlar kazandırıyoruz. Kağıthane’de geçen yıl açtığımız Küçük Kemal Sahnesi’nin ardından bugün de 260 kapasiteli, daha büyük olan bu sahneyi açıyoruz. Bu sahne, Şehir Tiyatroları’na yıllarca hizmet etmiş rahmetli Ferih Egemen’in ismini taşıması nedeniyle de oldukça anlamlı. Kendisi Şehir Tiyatroları’nda hocalık yapmış, birçok sanatçımızın yetişmesine vesile olmuş, oyun oynamış, seslendirmenlik yapmış değerli bir şahsiyet ve bilhassa çocuk oyunları da yazmış.”

Bu tür yerlerin çocukların neşelerini, tasalarını paylaştıkları, arkadaşlarıyla buluştukları, eğlencenin yanında motivasyon aldıkları önemli sanat merkezleri olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Çocuklarımız böyle yerlerde motive olmazsa ve eğitilmezse geleceğe yürümelerinde bazı sıkıntılar olur. Çocuklara yönelik kültürel ve sanatsal aktivitelerin yapıldığı merkezleri ecdadımız Selçuklu ve Osmanlı önemsemiş. Bizde aynı mantıkla güzellikleri çocuklarımızla birlikte yaşamak ve geleceğe taşımak adına hizmet yapıyoruz. Çocukların kabiliyetlerini ve yeteneklerini geliştirerek dünya ile temasını sağlayacak kapı ve pencereliler açmak istiyoruz. Derdimiz insanlarımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlamak. Çünkü küreselleşen dünyamızda ciddi bir rekabet var” diye konuştu.

“Demokrasi bu ortamlarda gelişir”

Dünyadaki belediyelerin en fazla bir iki tane tiyatrosunu bulunduğunu kendisine sanatçılar tarafından söylendiğini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sahne sayısının ise 8’den 11’e yükselttiklerini ve koltuk sayısını yüzde 135 arttırdıklarını anlatan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Muhsin Ertuğrul başta olmak üzere birçok tiyatroyu da yeniledik. Demek ki biz kültür ve sanatı önemsemişiz. Bir ülke özelliği gösteren İstanbulumuzun her alanda var olması için gayret sarf ediyoruz. Buradaki tiyatroda özel bir sistemle oyuncu ile çocuğun iç içe olabileceği bir sistem geliştirilmiş. Doğru olanı da bu. Çocuk burada görüp izleyecek sonrada gidip ailesine arkadaşlarına anlatacak. Bu mekanlar bir araya gelip birbirini hissetme, toplumun katmanlarını algılama açısından önemli. Yalnız olmadığımızı ve farklı olmadığımızı burada bir aile olduğumuzda görme fırsatı bulacağız. Demokrasinin geliştiği ortamlar buralardır. İnsanların birbirine tahammül ettiği ortamlardır bu ortamlar. Bu mekanların sayısı arttıkça, insanlarımız bir araya geldikçe toplumda gerginlik olmaz. Her birimizin çocuğu burada bir araya gelip yan yana oturacak. Tecrit edilmemiş toplumlar oluşacak.”

Gaziosmanpaşalılardan Başkan Topbaş’a teşekkür…

Törende konuşan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol da ilçe sakinlerinin kültür ve sanata önem verdiğinin altını çizerek, “Bu sahnemizin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tadilatı nedeniyle, vatandaşlarımızın tiyatroya olan ilgisini yakından yaşama imkânımız oldu. Bugün burada ülkemizin en güzel çocuk tiyatrosunun açılışını gerçekleştiriyoruz. İnanıyorum ki bu eser Gaziosmanpaşa’da çocuklarımıza çok büyük güzellikler yaşatacak. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ile Şehir Tiyatroları’na çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, GOP Başkanı Erhan Erol ve AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu, çocuklarla birlikte kurdele keserek Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu’nun açılışını gerçekleştirdiler. Başkan Topbaş tiyatroyu çocuklarla birlikte gezdi, ardından da sahne ‘Çizmeli Kedi’ oyunuyla perdelerini açtı.

260 kişilik modern çocuk tiyatrosu

Türkiye’deki çocuk tiyatroları içinde bu büyüklükte ilki olan sahne, yaklaşık 220 m² alana sahip olup 260 seyirci kapasiteli. Salonun en önemli özelliği klasik İtalyan tipi sahne yerine, salonun her noktasının sahne olarak kullanabilmesine olanak tanıyan tasarıma sahip olması. Bunun için zeminin tamamı masif parke ile döşenirken, salonun oturma düzeni de sahne düzenine bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu amaçla salonda her biri 65 kişi kapasiteli dört adet motorlu teleskopik seyyar tribün mevcut. Yine istendiği takdirde bu tribünler kapatılarak, hareketli oturma elemanları ile farklı bir oturma düzeni oluşturulabiliyor.

Çocuk tiyatrosu; salon, fuaye, kafeterya, kulis ve soyunma odaları olarak düzenlendi. Üst katında ise tiyatro içerikli kitapların bulunduğu sanat temalı kütüphane ile çeşitli türde etkinliklerin düzenlenebileceği çok amaçlı salon, soyunma odaları ve servis alanları yer alıyor.

Salonun içinde sağlıklı bir akustik düzen sağlanması için duvarlar akustik yanmaz filokser kumaş ve ahşap elemanlar ile tavan ise metal askı sistemli akustik perfore alçı plaka elemanlar ile kaplandı. Seyirci giriş kısmında bilet gişesi ve vestiyerin yanında, 205 m²’lik fuaye, 58 metrekare kafeterya ile çocuklar için özel tasarlanan vitrifiye elemanlarıyla donatılmış kız erkek ve engelli WC’leri bulunuyor.

Üst kattaki 150 metrekare alana sahip masif parke kaplı çok amaçlı salonda; seminer, panel konferans gibi toplantılar yapılabileceği gibi, klasik ve modern dans, halk oyunu, bale, drama eğitimi gibi performansa dayalı etkinliklerin yapılmasına da uygun. Yine aynı katta tiyatro sanatı ile ilgili kitapların ağırlıklı olacağı 176 metrekare alanda kurulu bir kütüphane var. Kütüphane bünyesinde bir de bilgisayar laboratuarı yer alacak. Kompleksin yenilenme işlemi toplam 1 milyon 782 bin TL’ye mal oldu.