Ban Ki-moon: “Yenikapı ortak değerimiz” 2.6.2012

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM Medeniyetler İttifakı İştirakçiler Forumu ve Somali Konferansı’na katılmak için İstanbul’a geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve eşi, Atatürk Havalimanı’nda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından karşılandı. Ban-Ki Moon ve Topbaş, Devlet Konukevi’nde bir süre sohbet etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Türkiye’nin BM Medeniyetler İttifakı İştirakçiler Forumu ve Somali ile ilgili diğer girişimlere ev sahipliği yapmasından memnun olduğunu belirterek, “Türkiye, medeniyetler ittifakı kavramını en ciddi şekilde ele alan ülkelerden bir tanesi. Türkiye’nin Somali’ye olan katkısını çok kayda değer buluyorum. Somali’de açtığınız yollar, yaptığınız okullar, hastaneler için eminim ki Somali halkı sizlere minnettardır” diye konuştu.

Başkan Topbaş ve Ban Ki-moon’a Türk kahvesi ikram edildi

BM Medeniyetler İttifakı İştirakçiler Forumu’na katılan Ban Ki-moon’un İstanbul’da bir sonraki durağı Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Merkezi oldu. Başkan Kadir Topbaş’la birlikte Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Merkezi'ni ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, çevre mesajı verdi. Araçları tek tek kullanan Ban Ki-moon, hidrojenin sürdürülebilir enerji ve taşımacılık sektörü için önemli olduğunu söyledi. Merkezde hidrojenle çalışan araçları inceleyen Ban Ki-moon ve Başkan Topbaş’a daha sonra hidrojen enerjisi ile pişirilen Türk kahvesi ikram edildi. 

Başkan Topbaş, Ban Ki-moon'u evinde ağırladı

Başkan Kadir Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş, BM Genel Sekteri Ban Ki-moon ile eşi Yoo Soon-taek'i akşam yemeğinde evlerinde ağırladılar. Başkan Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş, konuklarını kapıda karşıladı ve bir süre bahçede sohbet ettiler.

Safranbolu’da özel olarak imal edilen yemenileri ile Topbaş Ailesi, Moon Ailesi'ne hoş bir sürpriz yaptı.

Topbaş Ailesi'nin ev sahipliğini yaptığı gecede, konuklara Türk Mutfağına özgü yemekler ikram edildi. Hayli sıcak bir ortamda gerçekleşen yemek sonrası Kadir Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş, konuklarına, el nakışı örtü ile el işi boyama porselen ibrik ve tabak takımı hediye etti. 

Yenikapı’da 8 bin 500 yıl öncesine yolculuk

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İstanbul ziyareti kapsamında Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanı’nı da gezdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanı’na gelen Ban Ki-moon, baret takıp yelek giydi. Gezide Ban Ki-moon'un eşi Yoo Soon-taek ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratları da yer aldı. Başkan Topbaş, Ban Ki-moon ve eşine kazı alanını gezdirdi. Kazılarda çıkarılan eserlerin fotoğraflarını dikkatle inceleyen ve arkeologlar tarafından itinayla yürütülen çalışmaları izleyen Ban Ki-moon, 8 bin 500 yıl öncesine ait gemi iskeletini de yakından inceleme fırsatı buldu.

Yenikapı, İstanbul’un insanlığa yaptığı katkı…

Yaklaşık bir saat kazı alanında kalan Ban Ki-moon, basın mensuplarına yaptığı açıklamaya Türkçe “Nasılsınız?” diyerek başladı. Ban Ki-Moon, “Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanı'nı gördüm ve çok etkilendim. Bu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın liderliğindeki bilim adamlarının, arkeologların insanlığa yaptığı ortak katkıdır. Çünkü bunlar ortak değerlerimizdir. Bu bulguların nerede olursa olsun güzel bir şekilde korunması gerektiğine inanıyorum. Burada da 8 bin 500 yıl öncesine giden buluntuları görüyoruz” diye konuştu.

Ban Ki-moon İstanbul’dan etkilendi

İstanbul' ziyaretini değerlendiren Ban Ki-moon, “İstanbul'a bundan önce de birçok kez ziyarette bulundum. Bu ziyaretim hayli başarılı geçti. Bu ziyaretim hem politik, hem insan hakları, hem güvenlik hem de teknoloji ve tabii ki tarihi alanları kapsayan bir ziyaret oldu” dedi.

Birleşmiş Milletler olarak dünyada tüm insanların barışı, güvenliği ve insan haklarının gelişmesi için çalıştıklarını ifade eden Ban Ki-moon, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş’a Türkçe teşekkür etti. Kazı heyetiyle birlikte fotoğraf çektiren Ban Ki-Moon, Yenikapı Kazı Alanı’ndan ayrılmadan önce anı defterine İstanbul'daki gelişmelerden hayli etkilendiğini yazdı.