Onlar gönüllerin de şampiyonu 15.2.2010

Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunları’nda madalya kazanan sporcularımız, kurulan “Kırmızı Beyaz Kürsü”de halkımızla buluştu. Madalya kazanan efsane sporcuların onurlandırıldığı gecede konuşan Başkan Topbaş, “Türk bayrağını göndere çeken sporcularımız övülmeye ve hatırlanmaya değerdir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliğinde Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin katkılarıyla düzenlenen “Bayrağımızı Taşıyanlar” organizasyonu, Türk Halkının gururu olan efsane sporcuları bir araya getirdi.

Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen geceye Başkan Kadir Topbaş’ın yanı sıra TMOK ( Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ) Başkan Yardımcısı Türker Arslan, Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı,  Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanı Veysel Gülpınar, Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak, Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan katıldı.

Törende 1936 yılından itibaren 4 yılda bir yapılan olimpiyatlarda madalya alarak bayrağımızı dalgalandıran Ahmet Ayık, Mustafa Dağıstanlı, Dursun Ali Erbaş, Züleyha Tan, Ramazan Şahin, Nurcan Taylan, Mehmet Özal, Gizem Girişmen, Bahri Tanrıkulu, Adem Bereket, Ahmet Ayık, Ali Kayalı, Arzu Tan, Atagün Yalçınkaya, Ayhan Taşkın, Ayşegül Ergin, Ekrem Boyalı, Azize Tanrıkulu, Bayram Şit, Cengiz Yağız, Hamide Bıkçın, Hülya Şenyurt, İsmet Atlı, Kazım Ayvaz, Kenan Şimşek, Korhan Yamaç, Malik Beyleroğlu, Mehmet Akif Pirim, Metin Şahin, Müzahir Sille, Neslihan Kavas, Tevfik Kış, Turgut Aykaç, Yakup Kılıç, Hakkı Başar, Nazmi Avluca gibi çok sayıda başarılı sporcu hazır bulundu.

Hayatta olmayan sporcular için aile temsilcilerinin yer aldığı törende Celal Atik adına oğlu Baki Atik, Gazanfer Bilge adına oğlu Muzaffer Bilge, Halil Kaya yerine Hüseyin Kaya, Halit Balamir adına oğlu Atilla Balamir, Hamit Kaplan yerine oğlu Atilla Kaplan, İsmail Ogan yerine Bekir Ogan, Mahmut Atalay adına oğlu Serdar Atalay, Mahmut Demir adına Cahit Ahıskalıoğlu, Mehmet Oktav adına Atilla Oktav, Muhlis Tayfur adına torunu Güler Çinkokesen, Nasuh Akar adına torunu Alp Korkmaz, Rıza Doğan adına oğlu Fethi Doğan, Yaşar Doğu adına oğlu Muzaffer Doğu’ya teşekkür plaketleri takdim edildi. 

Geleneksel hale getirilmesi planlanan organizasyonda; Olimpiyat ve Paralimpik oyunlarında madalya kazanan şampiyon sporcularımız “Kırmızı Beyaz Kürsü”de İstanbullularla buluştu. Olimpiyatlarda madalya kazanan sporcular onurlandırıldığı gecede bugüne kadar düzenlenen olimpiyat ile paralimpik oyunlarında madalya kazanan sporculara teşekkür plaketleri verildi.

Plaketlerini alan efsane sporcular, podyumda hazırlanan ay yıldız şeklindeki platforma da Türk bayrağını yerleştirdi.

Başkan Topbaş;  “Hafızamızı tazeledik”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gerçekleştirdikleri organizasyonla hafızamızı tazelediğimizi belirterek, elde ettikleri başarılarla Türk halkına mutluluk yaşatan sporculara ne kadar teşekkür edilse yeterli olmayacağını vurguladı. Başkan Topbaş, “Bu isimler ülkemizi başarıyla temsil edip, Türk bayrağını göndere çektirdiler ve İstiklal Marşı'nı tüm dünyaya dinlettiler. Gösterdikleri gayret, övülmeye ve hatırlanmaya değerdir” dedi.

1957 yılında Avrupa Şampiyonası’nı  bugün gibi hatırladığını dile getiren Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “O müsabakalara 8 güreşçimiz katılmıştı. 4'ü altın, 2'si gümüş 2'side bronz madalya almıştı. 8'de 8 madalya alarak tüm yurdu sevince boğmuşlardı. Sporcuların ödüllendirilmesi ve teşvik edilmesi çok önemli, bunlardan daha da önemlisi ise bayrağı göndere çektirebilmek. Bugüne kadar madalya alanlara ve İstiklal Marşımızı tüm dünyaya dinleten sporculara teşekkür ediyorum. Sporu ve sporcunun şartlarını bilen bir başkan olarak spora hizmet vermeyi kendimize prensip edindik. Bugün itibariyle 130 okulumuzun bahçesine kapalı spor salonu yaptık. Spor salonu yaptığımız okullardaki öğrenciler çeşitli dallarda dereceler almaya başladı.”

Kasımpaşa Spor Kulübü’nün sahasını yeniden yaptıklarını hatırlatan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün milli takıma en fazla sporcu veren kulüplerin başında geldiğinin altını çizdi. Topbaş, “Arzumuz şudur ki, sadece belediyeler değil, sadece merkezi yönetimler değil, sporcularımıza özel sektör, medyada destek versin. Çünkü ulusların dünyada tanıtılmasında spor müsabakalarının çok önemli bir yeri var. Bizler bunun bilinciyle hareket ediyoruz. İstanbul’u spor müsabakalarının yapıldığı, finallerin oynandığı bir şehir haline getirmek için çalıştık. Çok şükür bunu başardık ve birçok spor organizasyonlara ev sahipliği yaptık. 2010’da Dünya Basketbol Şampiyonası Final Maçı İstanbul’da oynanacak. İnanıyorum ki, spora yaptığımız bu yatırımlar, 2020 olimpiyatlarının İstanbul’da yapılmasını sağlayacak. Ülkelerin olimpiyatları almak için birbirleriyle kıyasıya yarışmasının altında yatan sebep tanıtım ve turizm potansiyelidir. Medyamız da spora daha çok yer ayırırsa gençlerimizin hayatlarında spor daha çok yer alacak ve dünyadaki başarılarımıza yenileri eklenecek” diye konuştu.